Jak léčit sezónní alergie během těhotenství

Přehled

Pokud nemůžete vyjít ven bez kýchání, je pravděpodobné, že za to mohou sezónní alergie. Těhotenství může způsobit dostatek příznaků tak, jak je. Ale přidat svědění nosu k svědivému břichu může znamenat dlouhý trimestr.

Sezónní alergie způsobují příznaky, včetně:

 • kašel
 • kýchání
 • svědění
 • rýma

Tento stav může ovlivnit vaše dýchání. Stejně tak těhotenství. Naštěstí existuje mnoho bezpečných léčebných postupů, které můžete použít ke zmírnění příznaků sezónní alergie.

Během těhotenství si musíte dávat pozor na léky, které užíváte, a další léčbu. Zde je to, co potřebujete vědět o léčbě sezónních alergií.

Co způsobuje sezónní alergie?

Imunitní systém vašeho těla v ideálním případě bojuje proti „zloduchům“, jako jsou viry chřipky, nachlazení a další organismy způsobující infekce, které se vás snaží způsobit onemocnění. Ale někdy váš imunitní systém reaguje na věci, které pro vás nejsou až tak škodlivé. To je případ sezónních alergií. K sezónním alergiím dochází, když vaše tělo reaguje na alergeny, které mají tendenci se objevit v určité sezóně. Sezónní alergie jsou obvykle reakcí vašeho těla na pyl. Pyl je prášková látka, která tvoří buňky samčích spermií, které oplodňují rostliny, aby se mohly množit. Mezi běžné viníky sezónních alergií patří:

 • cocklebur
 • trávy
 • formy
 • prasečák
 • ambrózie
 • stromy
 • tumbleweed

V závislosti na tom, kde žijete, se jarní alergie mohou objevit kolem února a skončit začátkem léta. Podzimní alergie se mohou objevit na konci léta a pokračovat až do pozdního podzimu. Těhotenství může sezónní alergie zhoršit. Také stav zvaný „těhotenská rýma“ může způsobit podobné příznaky jako sezónní alergie. K tomu obvykle dochází v posledním trimestru. Ale příčinou těhotenské rýmy jsou extra hormony, ne alergeny.

Domácí léčba sezónních alergií

Budoucí maminky se sezónními alergiemi mohou ke zmírnění příznaků použít několik domácích procedur. Některé příklady:

 • Vytvoření solného nosního spreje spojením 8 uncí teplé vody s 1/4 soli do vody. Můžete to přidat do spreje nebo zmáčknout lahvičku pro výplach a zklidnění podrážděných nosních cest. Další možností jsou hrnce Neti.
 • Denně sledujte zprávy a kontrolujte počty pylu. Během epizod velkého množství pylu se těhotné ženy mohou vyhýbat příliš dlouhému pobytu venku, aby udržely nízkou expozici.
 • Vyhýbejte se pobytu venku mezi 5:00 a 10:00, kdy jsou počty pylu obvykle nejvyšší.
 • Sprchování a převlékání po pobytu venku. To může pomoci odstranit pyl, který se hromadí na vlasech a oblečení.
 • Při venkovních aktivitách, jako je sekání trávníku nebo zahradničení, noste ochrannou masku s filtrem.
 • Nošení volně prodejných nosních pásků v noci. Ty umístí nosní průchody tak, aby byly otevřenější. To snižuje příznaky člověka.

Pokud se můžete vyhnout čemukoli, co způsobuje vaše sezónní alergie, můžete často udržet své příznaky na uzdě.

Léky na sezónní alergie během těhotenství

Většina těhotných žen může bezpečně užívat volně prodejné léky na alergii. Příklady léků, které mají výzkum dokládající, že jsou bezpečné pro těhotné ženy (podle aktuálně dostupných údajů), zahrnují:

 • cetirizin (Zyrtec)
 • chlorfeniramin (ChlorTrimeton)
 • difenhydramin (Benadryl)
 • loratadin (klaritin)

Při užívání jakýchkoli léků v těhotenství vždy existují rizika. Ženy by si měly před užíváním léků na alergii promluvit se svými lékaři, aby se ujistily, že nejsou potenciálně škodlivé. Zatímco lékaři považují mnoho perorálních volně prodejných léků za bezpečné pro sezónní alergie, používání jak ústních, tak nosních sprejových dekongestantů není tak studované nebo známé. Použití nosních sprejů může být bezpečnější než perorální dekongestanty. Je to proto, že nosní spreje nejsou tak pravděpodobně absorbovány do krevního řečiště. Příkladem je oxymetazolin, složka značek jako Afrin a Neo-Synephrine. Ženy by měly být opatrné při používání nosních sprejů déle než tři dny. Delší používání dekongestantů totiž může zhoršit příznaky alergie tím, že způsobí otok nosu. Některé ženy také dostávají očkování proti alergii. Jedná se o sloučeniny alergenů, které se injekčně aplikují jako prostředek ke znecitlivění osoby na alergen. Pokud žena otěhotní v průběhu očkování proti alergii, obvykle je může dostávat. Těhotenství není vhodná doba na to, abyste začali dostávat očkování proti alergii. Je možné, že mohou způsobit silné alergické reakce. Aniž byste znali reakci ženy, je nejlepší odložit zahájení očkování proti alergii až po porodu.

Léky na alergii, kterým je třeba se během těhotenství vyhnout

Lékaři příliš nezkoumali některé léky ohledně jejich bezpečnosti v těhotenství. Je to proto, že není etické provádět testování na těhotných ženách. V důsledku toho je většina informací o lécích způsobena zprávami a znalostmi o obecné bezpečnosti léků. Podle American College of Allergy, Asthma, & Immunology (ACAAI) není několik léků považováno za bezpečné. Během prvního trimestru je zvláště důležité zvážit možná rizika a přínosy, protože dítě se tehdy nejvíce vyvíjí. Mezi nebezpečné léčby během těhotenství patří:

 • Pseudoefedrin (Sudafed): Zatímco některé studie zjistily, že pseudoefedrin je v těhotenství bezpečný, podle ACAAI se objevily zprávy o nárůstu defektů břišní stěny u dětí matek, které užívaly léky během těhotenství.
 • Fenylefrin a fenylpropanolamin: Tyto dekongestanty jsou podle ACAAI považovány za „méně žádoucí“ než užívání pseudoefedrinu.

Další kroky

Pokud vaše sezónní příznaky alergie způsobily, že spánek je vyhýbavý nebo narušují vaše každodenní aktivity, jsou k dispozici léčby, které jsou pravděpodobně bezpečné pro vás i dítě. Vždy se poraďte se svým lékařem o jakýchkoli obavách, které máte ohledně léků. Můžete si také pečlivě přečíst štítky léků, abyste se ujistili, že vaše léky neobsahují varování pro těhotné ženy (výrobci jsou ze zákona povinni uvádět informace o bezpečnosti v těhotenství). Máte-li dotazy ke konkrétním lékům na alergii, navštivte web MotherToBaby.org. Tyto stránky provozuje Organizace teratologických informačních specialistů, jejíž členové studují bezpečnost léků pro těhotné a kojící matky. Těhotenství a sezónní alergie jsou samoomezující stavy. Přijde váš termín porodu a kvetoucí sezóna skončí. Je důležité, abyste se při navigaci oběma drželi co nejpohodlněji.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY