Jak může dieta snížit hladinu triglyceridů?

Triglyceridy jsou druh tuku přítomného v krvi. Vysoká hladina triglyceridů může být rizikovým faktorem pro různá onemocnění. Lékař proto může člověku doporučit, aby změnil dietu a snížil hladinu triglyceridů.

Určité zdravotní stavy, genetika, léky a životní styl jsou rizikovými faktory vysoké hladiny triglyceridů v krvi. Například dieta s vysokým obsahem rafinovaných sacharidů, přidaných cukrů, nasycených tuků a nadměrného alkoholu může člověku zvýšit hladinu triglyceridů.

Změnou svého jídelníčku může člověk zvládnout hladinu triglyceridů v krvi.

Tento článek vysvětluje, co jsou triglyceridy a co je zdravá hladina triglyceridů. Uvádíme seznam potravin, které mohou snížit hladinu triglyceridů a kterým potravinám se vyhnout. Nabízíme také příklad stravovacího plánu a další možnosti, které vám pomohou snížit hladinu triglyceridů.

Co jsou to triglyceridy?

triglyceridy
Při metabolismu v lidském těle jsou triglyceridy kritickými zdroji energie. Vědci ve skutečnosti odhadují, že triglyceridy obsahují dvojnásobné množství energie ve srovnání se sacharidy nebo bílkovinami.

Triglyceridy jsou typ tuku nebo lipidů v těle. Triglyceridy jsou nejběžnější formou tělesného tuku, protože tělo většinu tuků ukládá jako triglyceridy.

Triglyceridy cirkulují v krvi a lékař může změřit hladiny triglyceridů krevním testem.

Triglycerid se skládá ze tří molekul mastných kyselin kombinovaných s molekulou glycerolu, což je forma glukózy. Lidé konzumují triglyceridy jako tuky v potravinách. Lidská těla mohou také přeměnit glukózu v potravinách na triglyceridy.

Triglyceridy slouží jako jeden z hlavních zdrojů energie v těle. Pokud tělo energii okamžitě nevyžaduje, ukládá triglyceridy jako tuk.

Sférické částice známé jako lipoproteiny balí triglyceridy a cestují krevním řečištěm, aby je dodaly do celého těla.

Podle American Heart Association (AHA) jsou vysoké hladiny triglyceridů v krvi rizikovým faktorem kardiovaskulárních onemocnění. Výzkum také naznačuje, že existuje souvislost mezi vysokými triglyceridy a následujícími chorobami:

 • obezita
 • rezistence na inzulín
 • cukrovka typu 2
 • pankreatitida

Zdravá hladina triglyceridů

Podle Národního institutu srdce, plic a krve jsou normální hladiny triglyceridů v krvi na lačno:

 • méně než 75 miligramů na decilitr (mg/dl) u dětí mladších 10 let
 • méně než 90 mg/dl pro děti ve věku 10 let a starší, stejně jako pro dospělé

Lékaři označují vysoké hladiny triglyceridů v krvi jako hypertriglyceridémii. U osoby může být diagnostikována hypertriglyceridémie, pokud jsou její hladiny triglyceridů v krvi nalačno trvale 150 mg/dl nebo vyšší.

Různé klinické pokyny však mohou klasifikovat vysoké triglyceridy na různých úrovních.

Výzkum naznačuje, že triglyceridy v krvi jsou vyšší u mužů a rostou s věkem u mužů i žen.

Někteří lidé mají také genetickou predispozici k vysokým triglyceridům a lékaři to označují jako familiární hypertriglyceridemii.

Potraviny, které mohou snižovat triglyceridy

AHA doporučuje, aby se lidé zaměřili na konzumaci určitých potravin, které pomohou zvládnout hladiny triglyceridů. Mezi potraviny, které mohou snižovat triglyceridy, patří:

 • Zelenina s nižším obsahem fruktózy: K této zelenině patří listová zelenina, cuketa, ořešák, zelené fazole a lilek.
 • Plody s nižším obsahem fruktózy: Mezi příklady patří bobule, kiwi a citrusové plody.
 • Celá zrna bohatá na vlákninu: Do této kategorie potravin patří hnědá rýže, celozrnný chléb, quinoa, oves, ječmen a pohanka.
 • Mastné ryby: Některé tučné ryby jsou losos, sledi a sardinky.
 • Mléčné výrobky bez tuku nebo bez tuku: Mezi tyto produkty patří mléko, jogurt a sýr.

AHA navíc radí lidem, aby:

 • omezte přidané cukry na maximálně 10% jejich celkových denních kalorií
 • omezte sacharidy na 50–60% jejich celkových denních kalorií
 • udržujte dietní tuk na 25–35% celkové stravy
 • omezit nebo se vyhnout alkoholu

Příklad jídelního plánu na snížení hladiny triglyceridů

Následuje příklad jídelního plánu, který může lidem pomoci snížit hladinu triglyceridů.

Možnost 1 Možnost 2 Možnost 3
Snídaně losos, sázené vejce a řeřicha na krajíčku celozrnného žitného chleba pohanková placka s borůvkami a nízkotučným jogurtem kaše s nízkotučným mlékem nebo rostlinným mlékem, přelité dýňovými semínky a bobulemi
Oběd salát z avokáda, špenátu, rajčat a hummusu čočková a zeleninová polévka s ovesnými koláčky sardinky na celozrnném toastu s porcí zelených salátů
Večeře restujte kuře a zeleninu s hnědou rýží butternut squash a tofu kari podávané s květákovou rýží zeleninové a fazolové chilli podávané s dušenou kapustou
Svačina banán a nějaké mandle vařené vejce a celozrnné plátky pita celerové tyčinky a ořechové máslo

Kromě doporučení osobě provést dietní změny může lékař také doporučit následující opatření ke snížení hladiny triglyceridů:

 • Fyzická aktivita: AHA doporučuje alespoň 30 minut fyzické aktivity mírné intenzity alespoň 5 dní v týdnu, celkem minimálně 150 minut týdně.
 • Dosažení mírné tělesné hmotnosti: Podle AHA vede 5–10% úbytek hmotnosti k 20% snížení triglyceridů.
 • Užívání omega-3 mastných kyselin: Výzkum naznačuje, že omega-3 mastné kyseliny mohou předcházet a léčit hypertriglyceridémii.
 • Užívání kyseliny nikotinové: Podle výzkumu může kyselina nikotinová, známá také jako niacin, pomoci snížit hladinu triglyceridů.
 • Užívání fibrátů: Důkazy také naznačují, že fibráty jsou účinné při snižování hladin triglyceridů.

souhrn

Lidé mohou snížit hladinu triglyceridů změnou stravy, dosažením mírné tělesné hmotnosti a pravidelným cvičením.

Lidé by se měli vyhýbat rafinovaným sacharidům, přidaným cukrům a nasyceným tukům. Nahrazením rafinovaných uhlohydrátů ovocem a zeleninou s nízkým obsahem cukru, celozrnných produktů a tučných ryb mohou lidé snížit hladinu triglyceridů a riziko obezity a kardiovaskulárních chorob.

Lékař musí rozhodnout, zda je tato metoda dostačující pro změnu, nebo zda člověk také vyžaduje léky. Osoba by se měla zeptat svého lékaře, jaká metoda pro něj bude nejvhodnější.

.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY