Jak pozdě může být vaše menstruace po přijetí plánu B?

lékárník plán čtení b pokyny pro pacienta
Per Swantesson / Stocksy United

Nouzová antikoncepce (EC) může ovlivnit délku vašeho menstruačního cyklu, což znamená, že vaše další menstruace může přijít později nebo dříve, než jste očekávali.

Dostat menstruaci po užití EC, stejně jako plán B, znamená, že nejste těhotná. Je tedy pochopitelné, že budete chtít přesně vědět, kdy máte menstruaci očekávat.

Ale každý je jiný a můžete zjistit, že vaše menstruace přichází přibližně o týden dříve nebo později, než je obvyklé.

Jak bude vypadat vaše první menstruace?

Hormony nalezené v plánu B mohou změnit vaši příští menstruaci několika způsoby. Zatímco někteří lidé nemusí zaznamenat žádnou změnu, jiní hlásili vše od různé doby trvání až po silnější krvácení.

Zde je to, co můžete očekávat.

Načasování

Je těžké přesně předpovědět, kdy se dostaví první menstruace po užití plánu B. Někteří lidé mají menstruaci v obvyklou dobu, zatímco jiní ji zažijí o několik dní dříve nebo později, než se očekávalo.

Některé výzkumy naznačují, že čím dříve v menstruačním cyklu vezmete plán B, tím dříve bude vaše další menstruace.

To však nebylo přesvědčivě prokázáno.

Doba trvání

Stejně jako u načasování se může změnit i délka menstruace. Existuje však šance, že to může trvat stejně dlouho jako obvykle.

Výzkum zjistil, že užívání EC před ovulací a později v menstruačním cyklu může způsobit, že menstruace bude trvat déle, než je obvyklé.

Celková charakteristika

Po užití Plánu B můžete zaznamenat slabší nebo silnější krvácení než obvykle.

Změny intenzity krvácení mohou být pravděpodobnější, pokud jste plán B používala více než jednou za měsíc nebo více než jednou v jednom menstruačním cyklu.

Jiné příznaky

Ačkoli plán B může způsobit vedlejší účinky od nevolnosti po bolesti hlavy, tyto příznaky obvykle po 24 hodinách vymizí.

Takže v době, kdy se menstruace dostaví, nemusíte pociťovat nic jiného než obvyklé křeče a něhu.

Pokud je však menstruace silnější než obvykle, můžete se cítit unavená a zaznamenat nedostatek energie.

Menstruační produkty k použití

Během první menstruace po užití Plánu B můžete používat své obvyklé menstruační produkty.

Ale zvláště silná menstruace může vyžadovat dvojitou vrstvu ochrany, jako je tampon a vložka.

Čím se to liší od krvácení souvisejícího s plánem B?

Je normální, že po užití plánu B zaznamenáte slabé krvácení nebo špinění. Pokud se vám to stane, obvykle se nemusíte ničeho obávat.

Špinění je vedlejší účinek dalších hormonů, které pilulka EC uvolňuje ve vašem těle. Ale také to může být známka raného těhotenství, takže se snažte sledovat svůj menstruační cyklus a udělejte si těhotenský test, pokud si nejste jistá.

Načasování

Krvácení má tendenci se objevit několik dní po užití plánu B. Ale někteří lidé nemusí nikdy zaznamenat špinění.

Doba trvání

Může trvat den nebo dva, ale může zůstat déle. Jako u všeho, odpověď závisí na jedinečném způsobu, jakým hormony plánu B ovlivňují vaše tělo a cyklus.

Celková charakteristika

Spotting nebude vypadat jako skutečné období. Místo toho je mnohem světlejší a často se objevuje jako několik skvrn krve na toaletním papíru nebo spodním prádle. Barva může být jakákoliv od růžové a červené až po hnědou.

Jiné příznaky

Vzhledem k tomu, že krvácení související s plánem B se liší od vaší obvyklé menstruace, je nepravděpodobné, že zaznamenáte typické menstruační příznaky, jako jsou silné křeče.

Může však přijít s jedním nebo více vedlejšími účinky plánu B, jako jsou:

  • nevolnost
  • bolest břicha
  • únava
  • bolest hlavy
  • závrať
  • citlivost prsou
  • zvracení
  • průjem

Ty by neměly trvat déle než pár dní.

Menstruační produkty k použití

Krvácení, které se může objevit po užití Plánu B, je obvykle velmi slabé, takže nebudete potřebovat těžké formy menstruační ochrany.

Pokud se ale obáváte, že by mohla prosáknout spodním prádlem, zvažte použití slipové vložky.

Jak jinak můžete zjistit, zda plán B fungoval?

Neexistuje žádný způsob, jak zjistit, zda plán B fungoval, než čekat na menstruaci.

Pamatujte si, že špinění nebo slabé krvácení není totéž jako menstruace, takže možná budete muset počkat několik týdnů, než budete vědět, jaká bude.

Proč plán B takto ovlivňuje vaši menstruaci?

Plán B používá syntetický hormon zvaný levonorgestrel k prevenci těhotenství zastavením uvolňování vajíčka.

Levonorgestrel se nachází v antikoncepčních pilulkách, ale plán B obsahuje vyšší dávku, která může změnit přirozené hladiny hormonů ve vašem těle.

Nadbytečné hormony mohou zase ovlivnit menstruační cyklus, což vede k dřívější nebo opožděné menstruaci a také k silnějšímu nebo slabšímu krvácení.

Co když to trvá déle, než se očekávalo, a stále žádná perioda?

Je normální, že plán B ovlivňuje načasování vaší menstruace. Ale pokud je to o týden později než obvykle nebo stále nedorazilo do 3 týdnů po užití plánu B, existuje možnost, že jste těhotná.

Co byste měli dělat, pokud si myslíte, že to nefungovalo?

Pilulky EC obsahující levonorgestrel mohou snížit pravděpodobnost otěhotnění o 95 procent, pokud se užívají do 24 hodin po sexu. To se sníží na 88 procent, pokud se pilulka vezme mezi 24 a 72 hodinami po sexu.

Pokud si nejste jisti, zda plán B fungoval, udělejte si těhotenský test.

Jednu si rovnou vezměte, pokud sledujete svůj cyklus a víte, že se menstruace zpozdila minimálně o týden.

Ale pokud si nejste jistá, kde jste ve svém menstruačním cyklu, počkejte 3 týdny po užití plánu B, než použijete těhotenský test.

Těhotenské testy detekují specifický typ hormonu, lidský choriový gonadotropin (hCG), který se produkuje jen několik dní po početí. Takže odběr příliš brzy může vést k falešným výsledkům.

Pokud je váš test negativní, počkejte ještě několik týdnů, abyste viděli, zda se menstruace dostaví.

Pokud ne, udělejte si další těhotenský test a navštivte lékaře, který vám poradí ohledně opožděné menstruace, pokud bude výsledek opět negativní.

Pokud je výsledek pozitivní, objednejte se k lékaři. Budou schopni potvrdit vaše těhotenství a promluvit s vámi o všech dostupných možnostech, včetně lékařských a chirurgických potratů.

Sečteno a podtrženo

Plán B ovlivňuje lidi různými způsoby, takže je nemožné předvídat, zda se váš menstruační cyklus změní.

Ale mít první menstruaci po plánu B o týden dříve nebo později, než je obvyklé, není čeho se obávat. A pamatujte, že tyto změny jsou pouze dočasné, protože váš cyklus by se měl příště napravit.

Pokud stále pociťujete časnou nebo pozdní menstruaci nebo abnormální hladiny krvácení, promluvte si s lékařem nebo jiným poskytovatelem zdravotní péče.

Jak pozdě může být období? Navíc, Proč je pozdě


Lauren Sharkey je britská novinářka a autorka specializující se na ženská témata. Když se nesnaží objevit způsob, jak zahnat migrény, může být nalezena při odkrývání odpovědí na vaše číhající zdravotní otázky. Napsala také knihu profilující mladé ženské aktivistky po celém světě a v současnosti buduje komunitu takových odpůrců. Chyť ji Cvrlikání.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY