Jak se diagnostikuje Hidradenitis suppurativa?

Pro diagnostiku hidradenitis suppurativa (HS) se lékař podívá na fyzický vzhled a umístění bolestivých hrbolků pod kůží.

Hidradenitis suppurativa (HS) je chronické kožní onemocnění, které způsobuje bolestivé hrbolky pod kůží v oblastech, kde se kůže tře o sebe. Má vlastnosti, které ji odlišují od jiných kožních onemocnění.

Pro diagnostiku HS lékař, často dermatolog, prozkoumá umístění a vzhled vašich hrbolků a abscesů.

Pokud z jedné z vředů vytéká tekutina, může ji lékař provést výtěrem a odebrat vzorek pro kontrolu infekce. K diagnostice HS to však není nutné.

Čtěte dále, abyste se dozvěděli více o diagnostice HD a kdy se obrátit o pomoc na lékaře.

Diagnóza hidradenitis suppurativa

K diagnostice hidradenitis suppurativa si lékař vyžádá vaši zdravotní anamnézu a zeptá se na umístění případných zlomenin. Umístění hrbolků na vašem těle je indikátorem HS.

Vyšetří všechny hrbolky nebo abscesy, které aktuálně máte. HS má některé fyzické vlastnosti, které ji odlišují od vředů, akné nebo jiných podobně vypadajících stavů.

Před stanovením diagnózy HS lékař hledá několik charakteristik. Mohou zahrnovat:

 • léze konzistentní s HS
 • typický vzorec distribuce
 • opakování průrazů

Pokud z jednoho z vašich hrbolků prosakuje tekutina, může lékař odebrat vzorek na tampon k testování infekce. Toto není test pro samotný HS. Aktuálně existuje žádný laboratorní test k určení přítomnosti stavu.

Stavy s podobnými příznaky jako hidradenitis suppurativa

Některé kožní stavy se mohou jevit jako podobné HS. Vystudovaný lékař, stejně jako dermatolog, ví, jak poznat rozdíl.

Infekce

HS často začíná jedním nebo dvěma uzly nebo hrbolky pod kůží, které mohou připomínat kožní infekci.

Infekce může způsobit stejný typ oteklý, červený, citlivý hrbolek nebo hnisem naplněný absces. Rozdíl je v tom, že bakterie způsobují infekce, zatímco přehnaná reakce imunitního systému těla způsobuje HS, když se keratin a pot hromadí uvnitř vlasového folikulu a zachycují bakterie.

Akné

Akné a HS si mohou být velmi podobné. Oba začínají, když se vlasové folikuly zablokují olejem, keratinem, odumřelými kožními buňkami a bakteriemi. Ale HS se vyskytuje kdekoli s potními žlázami, zatímco akné se může objevit kdekoli na těle.

Na rozdíl od většiny případů akné, HS vytváří pod kůží tunely mezi uzly nazývanými sinusové trakty. Tyto kanály spojují léze a mohou se časem zjizvit,

Zarostlé vlasy

Zarostlé chloupky se objevují, když se chloupky zakřivují a zarůstají zpět do kůže, což způsobuje zánět a hrbol. U lidí s kudrnatými vlasy to může být zvláštní problém v oblasti vousů a krku, který se vyskytuje ve shlucích.

Ačkoli se oba objevují jako hrbolky na kůži, zarostlé chloupky se od HS liší, protože příčinou jsou chloupky, které propíchnou kůži zvenčí a vytvoří zánět. Keratin, pot a bakterie blokující vlasový folikul zpod pokožky způsobují HS.

Folikulitida

Folikulitida je zánět vlasového folikulu. Běžně se to děje ve folikulech, když jsou poškozené, což umožňuje bakteriím dostat se dovnitř. Mezi méně časté příčiny patří zablokování nebo podráždění folikulu. K poškození dochází v důsledku:

 • časté tření nebo dotýkání se pokožky
 • nosit těsné oblečení
 • tření kůže na kůži
 • holení

Hrbolky způsobené folikulitidou mohou připomínat HS, ale bývají menší a obvykle se vyřeší samy, zvláště když se vyhneme spouštěcím faktorům.

Kdy kontaktovat lékaře

HS může začít jizvit a může omezovat pohyblivost, proto je důležitá včasná diagnostika a léčba.

Dermatolog je odborník vyškolený k rozpoznání kožních onemocnění. Váš lékař vás může doporučit ke specializované péči dermatologa.

Obraťte se na lékaře, pokud jsou zlomeniny:

 • bolestivý
 • infikovaný (hledejte hnis nebo výtok, otok, krusty, bolest, teplo nebo červený pruh)
 • puchýře
 • šíření

Často kladené otázky o hidradenitis suppurativa

Pokud si myslíte, že máte HS, můžete mít nějaké otázky. Zde jsou odpovědi na několik často kladených otázek.

Může krevní test odhalit hidradenitis suppurativa?

Krevní test nelze detekovat nebo diagnostikovat hidradenitis suppurativa. V současné době nejsou k dispozici žádné laboratorní testy k diagnostice tohoto stavu, ale lékař může provést výtěr z vředu, který uniká, aby zkontroloval infekci.

Jak se léčí hidradenitis suppurativa?

Lékař s vámi bude spolupracovat na nastavení léčebného plánu, který pomůže snížit zánět a podráždění. To může zahrnovat:

 • péče o pokožku jako mytí s benzoylperoxidem a jemné antiperspiranty
 • perorální nebo topické léky, jako jsou hormonální nebo protizánětlivé léky
 • injekční léky, jako jsou biologika nebo kortikosteroidy
 • ambulantní procedury, které pomáhají odvodnit abscesy a odstranit léze nebo tunely pod kůží
 • péče o rány (HS může vytvářet velmi pomalu se hojící vředy)
 • laserové odstranění chloupků
 • léčba deprese nebo úzkosti

Odnést

Hidradenitis suppurativa je chronické kožní onemocnění, které způsobuje bolestivé hrbolky podobné vřídlu, když se vlasové folikuly zablokují. Obvykle se vyskytuje v oblastech s mnoha potními žlázami a tam, kde se kůže tře o sebe.

Lékař může typicky diagnostikovat HS na základě orální anamnézy propuknutí a vizuální kontroly oblastí propuknutí. Jak se HS objevuje, liší se od akné, vředů nebo cyst, což lékařům umožňuje vědět, že tento stav je přítomen.

Léčba HS zahrnuje různé metody, včetně péče o kůži, léků a chirurgických postupů. Lékař může po kompletním vyhodnocení projednat plán léčby.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY