Jak se vyrovnat s problémy duševního zdraví v důsledku vzplanutí ekzému

Ekzém je chronické zánětlivé onemocnění, které způsobuje suchou, svědivou kůži a další příznaky. Nejčastějším typem ekzému je atopická dermatitida.

Příznaky ekzému se mohou během vzplanutí zhoršit. To může způsobit zvýšené nepohodlí, potíže se spánkem a emoční stres, což může negativně ovlivnit vaše fyzické a duševní zdraví.

Zvýšený zánět během vzplanutí může mít také negativní dopad na vaši fyzickou a duševní pohodu.

Světlice a duševní zdraví

A studie 2019 zjistili, že dospělí s atopickou dermatitidou měli zvýšené riziko symptomů úzkosti a deprese. Osoby se středně závažnými až závažnými kožními příznaky hlásily více symptomů duševního zdraví než osoby s mírnými kožními příznaky.

“Čím závažnější je ekzém, tím je pravděpodobnější, že někdo bude mít příznaky úzkosti a deprese,” říká Jonathan Silverberg, MD, PhD, MPH, hlavní autor studie, Healthline. Silverberg je profesor dermatologie a ředitel klinického výzkumu na George Washington University School of Medicine and Health Sciences ve Washingtonu, DC.

Řízení příznaků ekzému může pomoci snížit příznaky duševního zdraví u některých lidí žijících s tímto stavem, říká Silverberg.

Někteří lidé mohou mít také prospěch z léčby duševního zdraví, jako je poradenství s odborníkem na duševní zdraví nebo léky, jako jsou antidepresiva.

“Pokud [mental health] příznaky se nezlepší vhodnou terapií zaměřenou na kůži, pak by dalším krokem bylo obrátit se na specialistu na duševní zdraví,“ říká.

Řízení příznaků vzplanutí

Chcete-li zvládnout příznaky vzplanutí ekzému, je důležité dodržovat doporučenou léčbu a rutinu péče o pokožku lékařem. Důležité je také identifikovat a vyhýbat se spouštěčům, které zhoršují vaše příznaky.

Další informace o těchto strategiích naleznete níže.

Léčba

Pro ekzém je k dispozici několik způsobů léčby, včetně:

 • topické léčby, jako jsou léčivé masti, krémy a pleťové vody
 • systémové léčby, včetně perorálních a injekčních léků
 • světelná terapie

Doporučená léčba bude částečně záviset na tom, jak závažné jsou vaše příznaky. U mírných příznaků často stačí lokální terapie. Středně závažné až závažné příznaky mohou vyžadovat další léčbu.

Pokud se u vás objevily horší příznaky nebo se vaše příznaky léčbou nezlepšily, informujte svého lékaře. Mohou vám doporučit změny vašeho léčebného plánu.

Péče o kůži

Pokud máte ekzém, jemná péče o pleť může pomoci předejít a zmírnit vzplanutí.

Pro jemnou rutinu péče o pleť:

 • Umyjte si pokožku spíše vlažnou než horkou vodou.
 • Dopřejte si krátké, ale pravidelné koupele a sprchy.
 • Raději pokožku jemně poklepávejte, než třete do sucha.
 • Nanášejte hydratační krém, dokud je vaše pokožka ještě vlhká.

Je také důležité vyhnout se produktům péče o pleť, které obsahují dráždivé složky. Mezi běžné dráždivé látky patří vůně, barviva a alkohol. Některé další složky mohou také dráždit vaši pokožku.

Chcete-li najít produkty péče o pleť, které neobsahují běžné dráždivé látky:

 • Zeptejte se svého lékaře, zda má nějaká doporučení.
 • Prohledejte produktový adresář National Eczema Association (NEA).
 • Hledejte produkty označené pečetí přijetí NEA.

Aplikace make-upu na pokožku během vzplanutí může vaše příznaky zhoršit.

Spouštěče

Vystavení se určitým produktům nebo podmínkám může vyvolat vzplanutí vašich příznaků.

Mezi běžné spouštěče patří například:

 • suchá kůže
 • kožní infekce
 • tření o vaši kůži
 • dráždivé látky v některých prostředcích péče o pleť, hygieny nebo čisticích prostředků
 • emoční stres

Spouštěče se mohou lišit od jedné osoby k druhé. Váš lékař vám může pomoci identifikovat a naučit se ovládat vaše spouštěče.

Zvládání stresu během vzplanutí

Mezi ekzémem a stresem existuje obousměrný vztah: Vzplanutí příznaků ekzému může způsobit emoční stres. Emocionální stres může naopak zhoršit vaše příznaky ekzému.

Emocionální stres může také zvýšit vaše riziko problémů s duševním zdravím.

Níže se dozvíte o strategiích pro zvládání stresu.

Identifikujte a omezte stresory

Příznaky ekzému nemusí být jediným zdrojem stresu ve vašem životě.

Pokud se k vašemu emočnímu stresu přidají další problémy, podniknutí kroků k jejich omezení nebo zvládnutí může pomoci zlepšit vaši emoční pohodu a duševní zdraví. Snížení stresu může také pomoci předejít nebo zmírnit vzplanutí ekzému.

Zvažte, zda si najít čas na zamyšlení nad zdroji stresu ve svém životě a kroky, které můžete podniknout, abyste se těmto stresorům vyhnuli nebo je omezili. V některých případech možná budete muset ustoupit od některých svých závazků nebo požádat ostatní o pomoc s některými ze svých povinností.

Udělejte si čas na péči o sebe

Naplánování času na sebepéči vám může pomoci splnit vaše fyzické, emocionální a duševní potřeby.

Návyky péče o sebe zahrnují:

 • dostatek spánku
 • získání fyzické aktivity
 • jíst dobře vyváženou stravu

Účast na činnostech, které vás baví, a trávení času s lidmi, na kterých vám záleží, může také pomoci snížit stres a zlepšit vaši emocionální pohodu.

Může vám také pomoci praktikovat relaxační techniky, jako jsou:

 • hluboká dechová cvičení
 • rozjímání
 • jóga
 • Tai chi

Někdy se lidé obracejí k alkoholu nebo drogám, aby se vyrovnali se stresem, ale to může negativně ovlivnit vaše fyzické a duševní zdraví. Pokud je pro vás těžké vyhýbat se alkoholu nebo drogám, informujte svého lékaře. Mohou doporučit poradenství v oblasti užívání návykových látek nebo jiné podpůrné zdroje.

Obraťte se na podporu

Požádání ostatních lidí o podporu vám může pomoci zvládnout problémy spojené se zvládáním ekzému. Mezi potenciální zdroje podpory patří váš lékař a další členové vaší komunity.

Například rozhovor s přáteli a členy rodiny o problémech, kterým čelíte, vám může pomoci zmírnit část vašeho stresu. Můžete je také požádat o pomoc s každodenními povinnostmi, jako je péče o děti. To může uvolnit čas ve vašem rozvrhu pro lékařské schůzky a postupy péče o sebe.

Pokud si můžete dovolit svěřit některé ze svých běžných povinností chůvě, úklidu nebo jinému placenému podpůrnému pracovníkovi, může to také pomoci snížit stres.

Prospěšné může být i spojení s ostatními lidmi, kteří mají ekzém. Zvažte připojení k podpůrné skupině pro ekzém nebo oslovení ostatních prostřednictvím sociálních médií.

V některých případech vám může prospět, když si promluvíte s odborníkem na duševní zdraví, který má zkušenosti s podporou lidí s ekzémem nebo jinými chronickými zdravotními stavy. Mohou vám pomoci rozvíjet strategie zvládání.

Pokud si myslíte, že byste mohli pociťovat příznaky úzkosti, deprese nebo jiných problémů s duševním zdravím, řekněte to svému lékaři. Léčba příznaků ekzému může pomoci zmírnit některé příznaky duševního zdraví. Je také možné, že máte základní duševní zdravotní stav, který vyžaduje léčbu.

Váš lékař vás může odkázat na odborníka na duševní zdraví pro diagnostiku a léčbu.

Vzplanutí příznaků ekzému může být fyzicky nepříjemné a emocionálně stresující. Čím závažnější jsou vaše příznaky, tím vyšší je riziko duševních problémů, jako je úzkost a deprese.

Podniknutí kroků ke zvládnutí příznaků ekzému může nejen snížit svědění a nepohodlí, ale také zmírnit stres. Je důležité dodržovat doporučení lékaře ohledně léčby, péče o pleť a vyhýbání se spouštěčům. Dejte jim vědět, pokud se vaše příznaky zhorší nebo se nezlepší.

Omezení zdrojů stresu, čas na péči o sebe a oslovení druhých o podporu vám také může pomoci udržet si dobré fyzické a duševní zdraví při zvládání vzplanutí ekzému.

V některých případech můžete využít odborné poradenství nebo jiné léčby duševního zdraví.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY