Jak se zbavit pavoučích žil

Pavoučí žíly vyžadují odborné ošetření, aby zcela zmizely. Existuje mnoho domácích léčebných postupů, které slibují zbavit se pavoučích žilek, ale existuje jen malý výzkum, který by je podpořil.

Pavoučí žíly (teleangiektázie) jsou viditelné, poškozené krevní cévy, které vypadají jako větve nebo pavučiny fialové, modré nebo červené.

Zatímco pavoučí žíly jsou obvykle neškodné, někteří lidé je chtějí odstranit z kosmetických důvodů.

Existuje několik způsobů, jak se jich zbavit nebo zabránit jejich vzniku, včetně ošetření v ordinaci a doma. Zde je co vědět.

Profesionální ošetření

Existuje několik profesionálních léčebných postupů, které mohou být účinné pro snížení výskytu pavoučích žilek nebo jejich úplné odstranění, včetně následujících:

Skleroterapie

Skleroterapie je minimálně invazivní léčba, která zahrnuje vstřikování tekutiny (typicky fyziologického roztoku) do pavoučích žil. Postižené žíly se zanítí a podráždí, slepí se a zabrání průtoku krve do nich.

Bez krve se žíly scvrknou. Mějte na paměti, že může trvat několik sezení, než se skleroterapií úplně zbavíte pavoučích žil.

Terapie uzavíracím systémem

Stejně jako skleroterapie zahrnuje terapie uzavíracím systémem injekci látky do pavoučí žíly. Ale místo fyziologického roztoku používá hustou, lepkavou látku k utěsnění žíly před průtokem krve.

Nakonec se žíla zmenší a vybledne. Stejně jako u skleroterapie může trvat několik ošetření, než dosáhnete požadovaných výsledků.

Laserové ošetření

Laserové ošetření je zvláště účinné u drobných žilek, které jsou blíže k povrchu pokožky, například na obličeji.

Laserové světlo je vysíláno do postižených žil, což způsobuje jejich srážení a nakonec vysychání.

Na rozdíl od skleroterapie nebo terapie uzavíracím systémem je laserová léčba považována za neinvazivní metodu. U větších metliček to však nemusí být efektivní varianta.

Endovenózní laserová terapie

Endovenózní laserová terapie (EVLT), také nazývaná endovenózní laserová ablace, se obvykle používá k léčbě křečových žil, ale může být také možností pro větší pavoučí žíly.

Jedná se o zavedení laserového vlákna do postižené cévy malým řezem. Vlivem tepla z laseru se žíla postupně rozpadne. Může trvat několik měsíců, než zmizí úplně.

Protože lékař potřebuje řezat do vaší kůže, je EVLT považováno za invazivnější než jiné metody a obvykle zahrnuje lokální anestezii.

Domácí léčba

Pokud se snažíte zbavit žilek, pravděpodobně jste narazili na nespočet domácích prostředků nebo přípravků, které slibují odstranění žilek. Existuje však jen malý nebo žádný výzkum, který by tyto přístupy podpořil, a některé mohou způsobit více škody než užitku.

Zde je pohled na některé běžné domácí léčby, se kterými se můžete setkat:

  • Terapie modrým světlem: Terapie modrým světlem se obvykle používá k léčbě stavů na kůži nebo těsně pod povrchem, jako je akné. Někteří lidé říkají, že domácí pera s modrým světlem mohou proniknout a odstranit pavoučí žíly, ale neexistuje žádný výzkum, který by toto tvrzení podpořil. Zatímco někteří lidé, kteří zkoušejí tato pera, říkají, že zaznamenali mírné zlepšení vzhledu pavoučích žil, většina nehlásí žádné účinky.
  • Samoinjekce fyziologického roztoku: Dávejte si pozor na jakékoli tvrzení, že si můžete sami doma píchnout fyziologický roztok nebo jiné látky do žil. To s sebou nese vysoké riziko infekce a dalších potenciálně závažných komplikací.
  • Přírodní prostředky: Jablečný ocet, koňský kaštan a bylinné doplňky jsou jen některé z přírodních prostředků, o kterých se říká, že léčí pavoučí žíly. Zatímco některé přírodní prostředky mohou poskytnout krátkodobou úlevu od jakéhokoli nepohodlí způsobeného pavoučími žilkami, ve skutečnosti se jich nezbaví.

Prevence

Existuje mnoho způsobů, jak zabránit tvorbě nových pavoučích žil nebo zhoršení stávajících žil, včetně:

  • Nošení kompresních ponožek: Kompresní ponožky vyvíjejí tlak na lýtka, což pomáhá podporovat průtok krve a zabraňuje vzniku pavoučích žil. Ty seženete v drogerii, nebo specializovanější na předpis od zdravotníka.
  • Používání opalovacího krému: Pravidelné používání SPF může pomoci zabránit rozpadu kolagenu a kapilár, což může pomoci snížit riziko vzniku žilek, zejména na obličeji.
  • Získání cvičení: Jakýkoli druh fyzického cvičení, ať už je to mírné protažení nebo výlet, může pomoci rozproudit krev a podpořit silné a zdravé krevní cévy.
  • Udržování střední váhy: Udržování přiměřené hmotnosti může snížit stres na vašich krevních cévách.
  • Vyvarujte se nadměrného tepla: Extrémně horké sprchy nebo jiné zdroje nadměrného tepla mohou způsobit otoky krevních cév a jejich případné prasknutí.
  • Zvedání nohou: Zvednutí nohou při ležení nebo sezení může pomoci zlepšit průtok krve.

Sečteno a podtrženo

Pavoučí žíly se objevují v důsledku oslabených nebo poškozených krevních cév. Obvykle nejsou důvodem k obavám, ale někteří lidé by se jich mohli chtít zbavit z kosmetických důvodů. Protože se zdá, že nezpůsobují žádné nepříznivé účinky na zdraví, jsou považovány za kosmetický problém.

Skleroterapie je v současné době nejoblíbenější a nejúčinnější léčbou k jejich odstranění, ale existuje několik možností, které je třeba zvážit.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY