Jak si vybrat přírodní ingredience na psoriázu

Mnoho lidí, kteří žijí s psoriázou, rádi vyhledávají přírodní ingredience pro své stravovací návyky a péči o pleť. Zde je praktický návod, jak vybrat ty nejlepší ingredience, které pomohou zklidnit pokožku a čemu se vyhnout.

Pravděpodobně jste použili různé léčby ke zvládnutí příznaků psoriázy. K léčbě psoriázy lze použít lokální, perorální, injekční nebo infuzní léky a někteří lidé také používají světelnou terapii.

Spolu s léky existují i ​​​​další věci, které můžete použít k léčbě psoriázy. Některé přírodní složky v potravinách, kosmetice a produktech péče o pleť mohou pomoci zklidnit vaši pokožku. Jsou tu ale i ingredience, na které je třeba dávat pozor.

Zde je návod, jakým ingrediencím se vyhnout a které zahrnout do svého plánu léčby psoriázy.

Ingredience, kterým je třeba se vyhnout

Vůně

Produkty s přidanými vůněmi mohou lidi s lupénkou vysušovat a dráždit.

Výzkum naznačil, že lidé, kteří používají více vonné produkty, mají ve skutečnosti větší pravděpodobnost, že se u nich vyvine citlivá pokožka. Když už je vaše pokožka náchylná k zánětům, je nejlepší se vyhnout všemu, co by to mohlo zhoršit. I esenciální oleje mohou být pro některé lidi problémem.

Hledejte produkty označené jako „bez vůně“ nebo „bez vůně“.

Alkohol

Alkohol je součástí mnoha produktů péče o pleť. Alkohol může způsobit, že produkt bude na pokožce lehčí nebo chladnější a pomůže mu rychleji se vstřebat.

Ethanol a isopropylalkohol jsou dvě složky, které mohou být pro vaši pokožku těžké. Tyto typy alkoholu vysušují pokožku tím, že narušují přirozenou bariéru vlhkosti pokožky, takže je náchylnější k suchu a podráždění. Produkt s označením „bez alkoholu“ nebude obsahovat tyto druhy alkoholu.

Aby to bylo ještě více matoucí, nemusíte se vyhýbat všem produktům, které mají na etiketě uvedený alkohol. Některé druhy alkoholu mohou být příznivý, jako ty, které pocházejí z rostlin a jsou zdrojem zdravých mastných kyselin. Patří mezi ně cetylalkohol a stearylalkohol. Tyto typy alkoholu jsou skvělými zvlhčovači a pomáhají pokožce být jemnější.

Sulfáty

Síran je běžnou složkou šamponu. Pomáhá k tomu, aby při mytí vlasů pěnily.

Pokud máte lupénku na pokožce hlavy, sulfáty mohou být dráždivé. Jsou to typ čisticího prostředku, který dokáže vytáhnout vlhkost z pokožky.

Vyhněte se produktům, které obsahují laurylsulfát sodný a laurethsulfát sodný v seznamu složek.

Exfolianty

Existuje určitá debata o tom, zda provádět peeling, když máte psoriázu. Svou pokožku můžete exfoliovat pomocí přísad, jako je kyselina salicylová nebo fyzikální exfolianty. Chemikálie, jako je kyselina salicylová, jsou užitečné k odstranění šupin, což umožňuje hydratačním přípravkům lépe fungovat.

Fyzikální exfolianty mohou způsobit poškození a podráždění pokožky a obecně je třeba se jim vyhnout. Poškození kůže může ve skutečnosti vyvolat více psoriázy v této oblasti. Je dobré se vyhnout jakémukoli peelingu, i když je vyroben z přírodních exfoliantů, jako jsou meruňky.

Vyhněte se používání lufy, která může být pro vaši pokožku příliš drsná. Místo toho si k mytí těla používejte ruce nebo velmi měkký hadřík.

Ingredience na výběr

Calamine

Calamine obsahuje železné a zinkové rudy, díky nimž má kalaminový krém ten krásný odstín růžové. Calamin je účinný způsob, jak snížit svědění lézí psoriázy. Můžete jej použít přímo na oblasti psoriázy, abyste získali určitou úlevu. Calamin neléčí psoriázu, ale může pomoci zvládnout svědění.

Calamine lotion se také používá ke zklidnění podráždění pokožky, jako je spálení sluncem, akné nebo jedovatý břečťan.

Kyselina salicylová

Kyselina salicylová se používá jako prostředek na odstraňování vodního kamene. Může pomoci změkčit a odstranit nahromadění šupinek lupénky. Může také pomoci snížit svědění, zarudnutí a zánět.

Mnoho lidí používá kyselinu salicylovou k odstranění šupin, díky čemuž se zvlhčovače snadněji vsáknou do pokožky.

Někteří lidé jsou citliví na kyselinu salicylovou, proto zvažte její použití na malé ploše, abyste viděli, jak vaše pokožka reaguje.

Bambucké máslo

Bambucké máslo je bohaté na mnoho zdravých mastných kyselin, díky čemuž je skvělým hydratačním prostředkem. Bambucké máslo se vyrábí z ořechů bambuckého stromu, který roste v subsaharské Africe.

Své zobrazeno má protizánětlivé vlastnosti a může pomoci při hojení oblastí lupénky. Můžete si koupit čisté bambucké máslo pro použití na oblasti psoriázy.

Nedávné výzkum také prokázal přínos produktu, který kombinuje bambucké máslo s kyselinou salicylovou.

Uhelný dehet

Černouhelný dehet se k léčbě lupénky používá již více než 100 let. Je to hustá tmavá tekutina používaná v mnoha lokálních léčbách psoriázy.

Můžete si koupit šampony, pleťové vody, pěny do koupele a další produkty, které obsahují kamenouhelný dehet. Tyto produkty jsou často uváděny na trh k léčbě psoriázy.

Ceramidy

Ceramidy jsou typem mastných kyselin, které se přirozeně vyskytují ve vaší kůži a ve skutečnosti tvoří 40–50 % mastných kyselin nacházejících se v horní vrstvě pokožky.

Ceramidy pomáhají udržovat vlhkost v pokožce a pomáhají pokožce udržovat ochrannou bariéru. S věkem nebo zánětlivými stavy kůže, jako je psoriáza, mohou hladiny ceramidů klesat. Produkty s přidanými ceramidy pomáhají obnovit množství přítomné ve vnější vrstvě vaší pokožky.

V seznamu složek hledejte slovo ceramid. Můžete také hledat složky fytosfingosin a sfingosin. Jedná se o specifické druhy ceramidů.

Vitamín D

Produkty obsahující vitamín D jsou an efektivní lokální léčba plakové psoriázy. Tyto produkty pomáhají zpomalit tvorbu šupinek lupénky a snižují svědění těchto náplastí.

Nedávný výzkum prozkoumal, zda mohou být užitečné perorální doplňky vitaminu D. Bylo navrženo, že vitamin D může snížit úroveň zánětu v těle, a to může snížit útok na kožní buňky. Zatím nemáme dostatek důkazů široce doporučovat určitou dávku vitaminu D pro lidi s lupénkou.

Stále je dobré se ujistit, že máte dostatek. Není mnoho zdrojů ve stravě, takže většina lidí potřebuje doplněk k uspokojení svých potřeb. Potřebují dospělí do 70 let 15 mikrogramů (mcg) nebo 600 IU, denně. Dospělí ve věku 70 let a starší potřebují 20 mcg (800 IU) denně.

Kurkumin (kurkuma)

Kurkumin je sloučenina obsažená v kurkumě. Kurkuma se používá jako koření v různých potravinách a je známá svou zlatavou barvou.

Kurkumin má některé protizánětlivé vlastnosti a existuje zájem o to, zda může být prospěšný jako doplněk. Studie naznačují, že doplňky kurkuminu mohou být užitečné pro lidi s psoriázou.

Můžete také klidně použít hodně kurkumy ve svých jídlech. Mějte na paměti, že množství v doplňcích je mnohem vyšší, než jaké by se použilo při vaření.

Psoriáza je zánětlivé kožní onemocnění, které může být obtížné léčit. Spolu s léky a světelnou terapií mohou být některé přírodní složky užitečné při zvládání tohoto stavu.

Tyto složky pomáhají udržovat vlhkost ve vaší pokožce, pomáhají předcházet vysoušení a podráždění.

Existují další složky, které jsou pro vaši pokožku těžké. Je třeba se vyhnout všemu, co odvádí vlhkost z pokožky. Může způsobit další zánět.

Pokud si nejste jisti složkami, promluvte si se svým lékařem, který vám může pomoci.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY