Jaká je technika „namáčení a rozmazání“ u ekzému?

Technika namáčení a rozmazání zahrnuje aplikaci hydratačního krému bezprostředně po koupání. Zdravotníci se obecně shodují, že metoda může pomoci zvládnout příznaky ekzému a udržet vzplanutí pod kontrolou.

Ekzém, neboli atopická dermatitida, je stav, který může způsobit suchou, svědivou kůži a vyrážky. Až 16,5 milionu dospělých a 9,6 milionu dětí má atopickou dermatitidu. Výzkumníci si nejsou přesně jisti, co to způsobuje, ale věří, že za to může částečně hyperaktivní imunitní systém.

Běžnou technikou pro zvládání příznaků ekzému je metoda „namáčet a namazat“ každodenní koupání, po kterém následuje aplikace hydratačního krému nebo steroidního krému na předpis. Odborníci doporučují namáčení a roztírání po celá léta, ale existuje určitá debata o tom, jak moc tato metoda skutečně pomáhá.

Výzkumy ukazují, že koupání může pomoci nebo zhoršit váš stav v závislosti na tom, jak během koupele a po ní zacházíte se svou pokožkou. Zde je to, co byste měli vědět o namáčení a rozmazání.

Jaká je standardní technika namáčení a stěru pro ekzém?

„Namočte a namažte“ je název pro běžné ošetření pokožky se sklonem k ekzému. Znamená to namáčet nebo koupat se v teplé vodě a poté aplikovat hydratační krém, mast nebo léčivý krém. Vědci říkají, že namazat do 3 minut po koupeli.

Diskutovalo se o tom, zda kortikosteroidní krém funguje lépe, když je aplikován na suchou nebo mokrou pokožku po teplé koupeli.

Malá studie z roku 2016 u dětí s ekzémem nezjistila žádný rozdíl při aplikaci na suchou nebo vlhkou pokožku, ale zkoumaný vzorek byl malý a děti měly mírný ekzém.

Většina organizací pro péči o pleť a zdraví Podpěra, podpora použití namáčení a nátěru, aby se zabránilo tvorbě krust nebo zhoršení ekzému, bez ohledu na to, zda je nátěr lékem nebo mlékem.

Funguje namáčení a mazání na ekzém?

Mnoho zdravotnických organizací podporuje používání teplých koupelí a vhodných pleťových vod pro zdraví pokožky. Příznivci tvrdí, že pomáhá chránit vaši pokožku před vysycháním, což zhoršuje příznaky ekzému.

Národní asociace pro ekzémy (NEA) také doporučuje podobnou metodu nazvanou „namočit a utěsnit“. Tato technika zahrnuje aplikaci vlhkého zábalu na postiženou oblast po namazání.

NEA také doporučuje zvlhčovače s vysokým obsahem oleje a načasování koupele nebo sprchy na noc. Koupání a používání pleťového mléka před spaním pomáhá pokožce udržet vlhkost déle.

Navzdory konsenzu, že je nejlepší hydratovat se hned po koupání, zdravotníci někdy nabízejí různé rady ohledně toho, jak dlouho a jak často se koupat.

Existují nějaká rizika namočení a šmouh na ekzém?

To, jak se koupete nebo sprchujete, může vaše příznaky zhoršit nebo pomoci.

Pokud je voda příliš horká nebo se máčíte příliš dlouho a nenanesete hydratační krém, může se vaše pokožka vysušit a může se u ní objevit ekzém. Příliš časté mytí pokožky v horké vodě může narušit kožní bariéru, podle a studie 2021.

Odborníci doporučují zaměřit se na vlažnou teplotu koupání. Jiné organizace také doporučují spíše krátké, chladnější koupele než dlouhé horké koupele.

Koupání jednou nebo dvakrát denně může být užitečnější než méně časté koupele a sprchy. Malá studie z roku 2021 na dětech s ekzémem zjistila, že koupání dvakrát denně a hydratace hustým krémem nebo mastí hned poté bylo užitečnější než méně časté koupání.

Tipy na koupání s ekzémem

Zde je několik věcí, které je třeba mít na paměti, když se koupete s ekzémem:

 • Používejte jemné čisticí prostředky na pokožku a ne běžné mýdlo.
 • Používejte je pouze na ruce, nohy, obličej, podpaží a genitálie nebo k odstranění nečistot.
 • Nedrhněte a nevysušujte pokožku.
 • Použijte hydratační krém hned poté, co vylezete z vany nebo sprchy.
 • Hledejte škrábance a zlomy na kůži, které se objeví, když si poškrábete svědivou vyrážku.
 • Dávejte si pozor na zarudnutí, otok nebo horko, které by mohlo naznačovat infekci.
Bylo to užitečné?

Často kladené otázky

Zde je několik odpovědí na otázky, které má mnoho lidí ohledně léčby svého ekzému.

Měli byste nechat ekzém vyschnout?

Lidé s ekzémem mají obvykle suchou pokožku, protože jejich kožní bariéra je již narušena. Když je bariéra poškozena, je těžké udržet vlhkost, která udržuje pokožku zdravou. Je nezbytné udržovat pokožku zvlhčenou, aby nedošlo ke zhoršení nebo spouštění vzplanutí.

NEA doporučuje zvlhčovače bez parfemace a navrhuje ty s následujícími složkami:

 • ovesné nebo bambucké máslo
 • aloe
 • glycerol
 • kyselina hyaluronová
 • petrolatum
 • vitamín E
 • zvlhčovadla

Jak dlouho trvá, než triamcinolon zabere na ekzém?

Triamcinolon je běžný steroid, který lékaři předepisují k léčbě atopické dermatitidy a dalších stavů. A typické dávkování pro dospělé s ekzémem je 0,1% mast nebo krém aplikovaný 2 až 3krát denně, často po jídle. Příznaky obvykle vymizí během několika dnů důsledného lokálního používání.

Je „namáčet a namazat“ totéž jako „namočit a utěsnit“?

Soak and seal je podobná technika jako namáčení a rozmazání. Namáčení a utěsnění zahrnuje jeden další krok aplikace vlhkého zábalu na postižená místa po namazání krémem. Podle NEA mnoho zdravotníků doporučuje namáčet a utěsnit.

Většina výzkumníků a zdravotnických organizací doporučuje pro ošetření pokožky se sklonem k ekzému metodu „namáčet a rozmazávat“ nebo „namočit a utěsnit“. To znamená, že si jednou nebo dvakrát denně uděláte krátké vlažné koupele a hned poté budete hojně používat hydratační krém, mast nebo místní léky.

Metoda namáčení a rozmazání vašemu stavu neublíží, ale sprchování nebo koupele, které jsou příliš horké a příliš dlouhé – a poté nehydratují – mohou vaši pokožku vysušit a zvýšit pravděpodobnost vzplanutí.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY