Jaké jsou fáze makulární degenerace?

Existují tři stadia makulární degenerace: časné, střední a pozdní stadium. Dřívější stadia makulární degenerace někdy nemají vůbec žádné příznaky, ale jak postupuje, může se objevit rozmazané vidění nebo jiné změny vidění.

aire images/Getty Images

Makulární degenerace je a běžná příčina ztráty zraku u starších dospělých. I když nezpůsobuje úplnou ztrátu zraku nebo slepotu, ztráta centrálního vidění může ztížit každodenní činnosti, jako je práce, čtení, řízení nebo sledování televize.

Existují tři stadia makulární degenerace. Tento článek prozkoumá každou z těchto fází a jak se mohou vaše příznaky s každou fází měnit. Bude také zahrnovat to, o čem budete chtít mluvit se svým očním týmem, pokud jde o léčbu tohoto vyvíjejícího se onemocnění.

Pochopení toho, jak se makulární degenerace mění

Makulární degenerace je oční onemocnění, které způsobuje ztrátu zraku ve středu zorného pole v důsledku poškození části sítnice zvané makula. Pokud jde o věk, vyskytuje se většinou u dospělých ve věku 50 let a starších.

Makulární degenerace je považována za progresivní onemocnění, což znamená, že se časem zhoršuje.

Typy makulární degenerace

Existují dva typy věkem podmíněné makulární degenerace:

Suchý: Tento typ postihuje 80 % lidí s makulární degenerací. Při ní se zhoršuje střed sítnice a dochází k rozostření centrálního vidění.

Mokré: Tento typ je méně časté ale vážnější. Často vede k rychlejší ztrátě zraku. U tohoto typu pokročila makulární degenerace do bodu, kdy pod sítnicí rostou netěsné krevní cévy, což je nebezpečné pro centrální ztrátu zraku.

Přečtěte si více o makulární degeneraci.

Tři stadia makulární degenerace

Existují tři fáze makulární degenerace: časná, střední a pozdní. Každé stadium má jiné a postupně se zhoršující příznaky.

Brzy

Časná suchá makulární degenerace často nevykazuje žádné příznaky a může být obtížné ji diagnostikovat.

Jakmile máte ranou makulární degeneraci, bude postupovat. To je důvod, proč oční odborníci doporučují pravidelně navštěvovat svého očního lékaře, aby diagnostikoval potenciální problémy a co nejdříve vás začal léčit.

středně pokročilí

Ačkoli někteří lidé ve druhé fázi makulární degenerace stále nevykazují žádné příznaky, ostatní lidé si mohou začít všímat mírných příznaků, včetně rozmazaného centrálního vidění nebo problémů s viděním v noci nebo při slabém osvětlení.

Pozdě

Poslední fáze makulární degenerace je nejzávažnější. Je také známá jako pozdní suchá makulární degenerace nebo geografická atrofie (GA).

Pozdní stadium makulární degenerace může být nebezpečné pro řízení. Můžete si všimnout rozmazanosti ve vašem centrálním vidění, které se postupem času zvětšuje, nebo máte ve vidění prázdná místa. Můžete si všimnout, že dříve rovné čáry vypadají křivě nebo zvlněně.

Můžete mít potíže s nočním viděním a také se může zhoršit vaše interpretace barev.

S pozdní fází makulární degenerace jste pravděpodobně nějakou dobu žili s tímto stavem.

Makulární degeneraci v této fázi nelze zvrátit. Specialista na sítnici však může nabídnout účinnou terapii, jak co nejlépe zachovat váš zrak.

V tomto pokročilém stádiu se vyskytuje vlhká makulární degenerace.

Jaké jsou příznaky makulární degenerace?

Příznaky suché makulární degenerace se vyvíjejí postupně v průběhu času a jsou obvykle bezbolestné. Příznaky mohou zahrnovat:

 • snížené centrální vidění v postiženém oku
 • potíže s nočním viděním; možná budete potřebovat jasné světlo, abyste dobře viděli
 • neostrost tištěných slov
 • potíže s rozpoznáním výrazů nebo tváří

Pokud máte pozdní fázi makulární degenerace nebo vlhkou makulární degeneraci, můžete vidět prázdná místa a rovné čáry se mohou jevit jako zvlněné nebo křivé.

Může být každé oko v jiném stádiu?

Ano, je možné mít makulární degeneraci v jakémkoli stádiu na jednom oku a na druhém ne. Nebo mohou být obě oči v různých stádiích makulární degenerace současně.

Nicméně pozdní stádium makulární degenerace nebo vlhká makulární degenerace na jednom oku vás vystavuje riziku vyšší riziko rozvoje pozdní fáze suché makulární degenerace nebo vlhké makulární degenerace v druhém oku.

Ačkoli je to vzácné, je možné mít suchou i vlhkou makulární degeneraci ve stejném oku. Můžete mít také suchou makulární degeneraci v jednom oku a vlhkou makulární degeneraci v druhém oku.

Jak se mění léčba na základě stádií makulární degenerace?

Léčba se může lišit v závislosti na závažnosti a progresi vaší makulární degenerace.

Neexistuje žádný známý lék na suchou makulární degeneraci a žádná známá léčba, která by zvrátila účinky na zrak.

Odborníci na zdraví očí však mohou navrhnout, aby pomohli zpomalit raná stádia suché makulární degenerace doplňky výživy. Mohou zahrnovat kombinaci následujících možností:

 • vitamín C
 • vitamín E
 • beta karoten
 • měď
 • lutein
 • zeaxanthin
 • zinek

Léčba makulární degenerace

Přečtěte si více o léčbě makulární degenerace, včetně toho, jaké možnosti mohou existovat pro různá stádia tohoto očního onemocnění.

Makulární degenerace je extrémně častým stavem u starších dospělých a je jednou z hlavních příčin ztráty zraku ve Spojených státech. Existují tři stadia makulární degenerace: časná, střední a pozdní (geografická atrofie nebo GA).

Dřívější stadia makulární degenerace někdy nemají vůbec žádné příznaky, ale jak nemoc postupuje, může se objevit rozmazané vidění, prázdná místa, potíže s nočním viděním a další změny vidění.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY