Jaké jsou spouštěče fibrilace síní?

Muž se potí během cvičení
Thomas Barwick/Getty Images

Přehled

Fibrilace síní (AFib) je zdravotní porucha, která postihuje horní komory srdce, známé jako síně. Lidé s AFib mají nepravidelný srdeční tep způsobený abnormálními elektrickými signály v síních. Elektrické impulsy chybně cirkulují síněmi, což způsobuje kontrakci síní s nepravidelným rytmem a vysokou frekvencí. Různé oblasti vašeho srdce mohou bít příliš rychle, příliš pomalu nebo v nerovnoměrném rytmu v reakci na AFib. Když dolní komory, známé jako komory, srdce tlučou příliš rychle během AFib, je to známé jako AFib s rychlou komorovou reakcí.

Mnoho lidí, kteří mají paroxysmální AFib, zažívá přechodné epizody vyvolané specifickým spouštěčem. Rozpoznání spouštěčů a vyhnutí se jim může pomoci efektivně spravovat AFib. Některé z nejčastějších spouštěčů zahrnují hormony, léky a kofein. Čtěte dále a dozvíte se o nich a mnoha dalších.

Další informace: Co chcete vědět o fibrilaci síní? »

Únava a nemoc

Spánková deprivace, fyzická nemoc a nedávná operace jsou také běžnými spouštěči AFib. Kdykoli vaše tělo neběží na 100 procent, trpíte fyzickým stresem. Stres zvyšuje pravděpodobnost výskytu abnormální elektrické aktivity ve vašem srdci. Jíst dobře vyvážená jídla a dostatek spánku každou noc, zejména při cestování, je pro lidi s AFib zásadní.

Emocionální spouštěče

Emoce hrají roli v mnoha tělesných funkcích. Když jste naštvaní nebo smutní, můžete ztratit chuť k jídlu. Stres může vést k napjatým svalům a bolestem. Strach, úzkost nebo extrémní štěstí mohou způsobit, že se vaše srdce rozbuší nebo budete mít pocit, že vaše srdce vynechalo úder. Rozsah silných emocí, které zažíváte v určitých situacích, může také vyvolat epizody AFib.

Hormony

Normální kolísání hormonů může u žen vyvolat AFib. Výzkum zjistil souvislost mezi normálními hormonálními změnami během menstruačního cyklu a prevalencí supraventrikulární tachykardie (SVT) u žen, která může zahrnovat SVT způsobenou AFib s RVR. Podle nedávné studie může procházet menopauzou v mladším věku snížit riziko rozvoje AFib.

Cvičení

Ve vzácných případech může zvýšená fyzická námaha vyvolat známky příhody AFib. Přesto je cvičení zdravým zvykem, který si osvojí téměř každý. Vydání z roku 2008 Oběh uvádí cvičení jako pozitivní úpravu životního stylu, která lidem pomáhá vyrovnat se s fibrilací síní. Před zahájením nového cvičebního plánu se poraďte se svým lékařem.

Léky

Pokud máte AFib, poraďte se se svým lékařem, než začnete užívat jakékoli volně prodejné léky nebo doplňky stravy. U některých lidí se srdeční arytmií jsou běžnými viníky léky proti nachlazení a nosní spreje na dekongesci. Váš lékař vám může říci, zda je pro vás použití určitých léků bezpečné, nebo navrhne vhodné alternativy.

Alkohol

Alkohol, včetně piva, vína a lihovin, je také známým spouštěčem AFib. Někteří lidé pociťují symptomy jen po jednom nebo dvou sklenicích, zatímco jiní nepociťují nepříznivé účinky v kardiálním smyslu, pokud se nejedná o silné pití.

American Journal of Cardiology uvádí možnou souvislost mezi konzumací alkoholu a vagovým tonem a jeho roli v AFib. Vagový tonus je úroveň aktivity bloudivého nervu, dlouhého nervu, který probíhá z mozkového kmene přes krk a pod ním a ovlivňuje různé orgány, včetně srdce. Lidé, kteří mají alkoholové spouštěče AFib, mají také větší pravděpodobnost, že zaznamenají zvýšenou vagovou aktivitu, která vede k přechodným epizodám fibrilace síní.

Přečtěte si více: Potraviny, kterým je třeba se vyhnout při fibrilaci síní »

Kofein

Myšlenka kofeinu jako spouštěče AFib je v lékařském světě obklopena kontroverzí. Kofein je známý stimulant, který může povzbudit váš centrální nervový systém a zvýšit srdeční frekvenci. Pro některé lidi to může vygenerovat událost AFib. Každý člověk je však jiný. Pokud máte pocit, že kofein zhoršuje vaše arytmie, vyhněte se kávě, čaji a kofeinovým limonádám.

Dehydratace

Pokud jste dehydratovaní, můžete mít příhodu AFib. Změna hladiny tekutin ve vašem těle může ovlivnit řadu tělesných funkcí, včetně funkce srdce. Vyčerpání, změna stravovacích návyků a fyzická námaha mohou v některých situacích způsobit dehydrataci. Alkohol a kofeinové nápoje vás také mohou vysušit, čímž se vaše riziko ještě zvýší. Mezi dobré hydratační návyky patří pití velkého množství vody po celý den, zejména v horkém počasí nebo při cvičení. Hlídání příjmu soli vám také může pomoci vyhnout se dehydrataci. Příliš mnoho soli ve vaší stravě může také vést k hypertenzi, která je hlavním rizikovým faktorem pro fibrilaci síní. Zaměřte se na nic víc než 1 500 miligramů (mg) každý den.

Výhled

Ačkoli je mnoho spouštěčů AFib společných, zkušenost každého člověka je jedinečná. Určit, jaké jsou vaše osobní spouštěče, může trvat určitou dobu pokusů a omylů. Uvědomění si svého stavu a situací, které mohou potenciálně vyvolat epizodu, spolu s léky hrají velkou roli při kontrole příznaků a zdravém životě.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY