Jaké jsou způsoby léčby ustupujících dásní?

Ustupující dásně

Pokud jste si všimli, že vaše zuby vypadají trochu delší nebo se vám zdá, že se vám dásně odtahují od zubů, máte ustupující dásně.

To může mít několik příčin. Nejzávažnější příčinou je onemocnění parodontu, známé také jako onemocnění dásní. I když neexistuje žádný lék na onemocnění parodontu, můžete a měli byste to zvládnout. Závisí na tom zdraví vašich úst a zubů.

Ve zdravých ústech jsou dásně růžové a linie dásní je konzistentní kolem všech zubů. Pokud dojde k recesi dásní, dásně často vypadají jako zanícené. Linie dásní také vypadá kolem některých zubů níže než kolem jiných. Tkáň dásní se opotřebovává a zanechává více obnaženého zubu.

K recesi dásní může docházet pomalu, proto je důležité, abyste si dásně a zuby každý den dobře prohlíželi. Pokud si všimnete ústupu dásní a nějakou dobu jste nebyli u zubaře, objednejte se brzy.

Příznaky ustupování dásní

Kromě menšího množství dásní kolem zubů, ústup dásní často vede k:

 • zápach z úst
 • oteklé a červené dásně
 • špatná chuť v ústech
 • uvolněné zuby

Můžete si všimnout, že vaše sousto je jiné. Můžete si také všimnout určité bolesti nebo toho, že jsou vaše dásně obzvláště citlivé. Jedním z hlavních problémů ustupujících dásní je, že se stávají náchylnějšími k růstu bakterií. Proto jsou nezbytné pravidelné zubní prohlídky a dobrá a každodenní péče o ústní dutinu.

Příčiny recese dásní

Recese dásní má mnoho příčin. Nejzávažnější je onemocnění parodontu. Mezi další příčiny patří:

 • starý věk
 • špatná ústní hygiena
 • zdravotní stavy, jako je cukrovka

Způsobuje váš zubní kartáček ustupování dásní?

Příliš intenzivní čištění zubů může také způsobit ústup dásní. Zde je několik tipů na čištění zubů:

 • Použijte měkký zubní kartáček místo kartáčku s tvrdými štětinami.
 • Při kartáčování buďte jemní. Nechte pracovat štětiny, ne svaly paží.
 • Kartáčujte alespoň dvakrát denně a alespoň dvě minuty v kuse.

Jiné příčiny recese dásní

Mezi další příčiny recese dásní patří následující:

 • Sportovní zranění nebo jiné trauma v ústech. Například piercingové cvočky rtu nebo jazyka se mohou otírat o tkáň dásní a způsobit recesi.
 • Kouření. Nejde jen o cigarety. Jste vystaveni zvýšenému riziku recese dásní, pokud žvýkáte tabák nebo si namáčíte sáček tabáku.
 • Zuby nejsou ve správném postavení. Výrazné zubní kořeny, nesprávně zarovnané zuby nebo úponové svaly mohou vytlačit tkáň dásní z místa.
 • Špatně padnoucí částečné protézy.
 • Skřípání zubů při spánku. Broušení a zatínání může vyvíjet na vaše zuby nadměrnou sílu. To může způsobit recesi dásní.

Diagnostika ustupujících dásní

Dentální hygienistka nebo zubní lékař většinou dokáže ustupující dásně zpozorovat hned. Pokud se podíváte pozorně na všechny své zuby, můžete si také všimnout, jak se dáseň odtahuje od kořene jednoho nebo více zubů.

K recesi dásní dochází postupně. Nemusíte si všimnout rozdílu v dásních ze dne na den. Pokud svého zubaře navštěvujete dvakrát ročně, měl by být schopen říct, zda během této doby došlo k recesi.

Léčba recese dásní

Recesi dásní nelze zvrátit. To znamená, že ustupující tkáň dásní již nedoroste. Můžete však zabránit zhoršení problému.

Léčba obvykle závisí na příčině problémů s dásněmi. Pokud je příčinou tvrdé čištění zubů nebo špatná dentální hygiena, promluvte si se svým dentálním hygienikem o změně svého chování při čištění zubů a nitě. Používání každodenní ústní vody, která bojuje s plakem, může pomoci dostat plak mezi zuby. Zubní trsátko nebo jiný typ mezizubního čističe může také pomoci udržet v čistotě těžko dostupná místa.

Mírná recese dásní zvyšuje riziko tvorby bakterií v kapsách kolem postižené oblasti. Onemocnění dásní se může vyvinout rychleji tam, kde existuje jiné onemocnění dásní. Mírná recese dásní však nemusí nutně vystavit vaše ústa zvýšenému riziku onemocnění dásní.

Možná budete muset občas podstoupit hloubkové čištění zvané „odlupování a hoblování kořenů“ k léčbě recese dásní. Během odstraňování zubního kamene a hoblování kořenů váš zubní lékař vyčistí zubní kámen a plak z povrchu vašich zubů a kořenů vašich zubů. Pokud ještě nemáte zubaře, nástroj Healthline FindCare vám může pomoci najít lékaře ve vaší oblasti.

Pokud je recese dásní vážná, může procedura zvaná roubování dásní obnovit ztracenou tkáň dásní. Tento postup zahrnuje odebrání dásní odjinud v ústech a naroubování nebo připojení k oblasti, která ztratila dáseň kolem zubu. Jakmile se oblast zahojí, může chránit obnažený kořen zubu a obnovit přirozenější vzhled.

jaký je výhled?

Ubývání dásní může ovlivnit váš úsměv a zvýšit riziko onemocnění dásní a vypadávání zubů. Chcete-li zpomalit nebo zastavit progresi recese dásní, budete se muset starat o své zdraví ústní dutiny. Pokud je to možné, navštivte svého zubaře dvakrát ročně. Dodržujte pokyny svého zubního lékaře o správné ústní hygieně.

Pokud je vaše recese dásní vážná, možná budete chtít konzultovat s parodontologem. Toto je specialista na onemocnění dásní. Parodontolog vám může říci o možnostech, jako je transplantace dásní a další způsoby léčby.

Tipy na prevenci

Zdravý životní styl také pomůže předejít ústupu dásní. To znamená jíst vyváženou stravu a přestat kouřit a bezdýmný tabák.

Zkuste svého zubaře navštívit dvakrát ročně, i když se o své zuby a dásně pečlivě staráte. Čím dříve vy nebo váš zubař zaznamenáte rozvíjející se problémy, tím pravděpodobněji budete schopni zabránit jejich zhoršení.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY