Jaké způsoby léčby vyblednou nebo odstraní jizvy po planých neštovicích?

Přehled

Protože je to tak nakažlivé, téměř všichni dospělí ve Spojených státech od určitého věku měli plané neštovice. Poté, co byla vakcína dostupná, klesla míra infekce o více než 90 procent. Dnes jsou plané neštovice mezi dětmi vzácné. Mnoho dospělých si však stále připomíná své plané neštovice, jako jsou jizvy.

Nadměrné škrábání puchýřů planých neštovic může způsobit poškození. Když je vaše kůže poškozena hlubokou ranou, vaše tělo produkuje tkáň, která je silnější než kůže, aby ji opravila. Toto je známé jako jizva.

Zánět kůže, který je u planých neštovic běžný, může vést k jizvám s propadlým vzhledem. Mnoho lidí chce tyto jizvy vyblednout nebo odstranit, zvláště když jsou na obličeji.

Čtěte dále a dozvíte se některé možnosti léčby jizev po planých neštovicích.

Přírodní léčba jizev

vitamín E

Vitamin E je již dlouho považován za platný nástroj při léčbě jizev. Bohužel tato tvrzení mohou být nadhodnocená. Většina studií ukázat, že to nemá žádný významný účinek. Americká akademie dermatologie ve skutečnosti radí lidem, aby nepoužívali vitamín E na jizvy, protože by to mohlo potenciálně zhoršit vzhled.

Aloe vera

Aloe vera byla rozsáhle testována při léčbě popálenin. Zatímco to má a prokázaná schopnost ke snížení teploty kůže (užitečné při hojení popálenin), nevykazuje žádný účinek na jizvy.

Kakaové máslo

Kakaové máslo je smetanově zbarvený rostlinný tuk získaný z kakaových bobů. Jeho hladká, sametová textura a jeho schopnost tání při aplikaci na pokožku z něj činí běžnou složku hydratačních krémů. Přestože obsahuje antioxidanty a dokáže účinně hydratovat pokožku, je nepravděpodobné, že by snížil výskyt jizev.

A velká klinická studie zjistili, že kakaové máslo není o nic lepší než placebo krém při snižování strií u těhotných žen.

Šípkový olej

Esenciální oleje ze šípků mají pro své antioxidační účinky a fytochemické složení velkou terapeutickou hodnotu. Mezi tyto fytochemikálie patří kyselina askorbová a mastné kyseliny.

Výzkum naznačuje, že aplikace šípkového oleje na nedávnou jizvu dvakrát denně po dobu 12 týdnů může zlepšit konečný vzhled.

Volně prodejná léčba jizev

Retinolové krémy

Je klinicky prokázáno, že retinol, což je silný derivát vitaminu A, zvyšuje produkci kolagenu. V studie při pohledu na kombinované účinky retinolu a kyseliny glykolové na jizvy po akné vědci poznamenali, že více než 90 procent účastníků zaznamenalo zlepšení.

Aplikujte retinolový krém na jizvu večer před spaním, abyste stimulovali kolagen v oblasti, která vážně chybí. Pokud vás to příliš dráždí, můžete začít podle plánu každý druhý den. Tento Krém na vrásky od Roc obsahuje jak retinol, tak kyselinu glykolovou.

Exfolianty

Peeling odstraňuje staré kožní buňky a vytváří prostor pro mladší a lépe vypadající pleť. Exfoliace jizvy může pomoci odstranit část pigmentované nebo drsné kůže. Existují dva typy exfoliace: mechanická a chemická.

Mezi mechanické exfolianty patří tělové a obličejové peelingy, kartáče a další nástroje. Použijte je přímo na jizvu, krouživými pohyby, každé tři dny.

Chemické exfolianty jsou pleťové vody, které produkují mírnou chemickou reakci k odstranění vrchní vrstvy pokožky. Aplikujte je přímo na jizvu tak často, jak je uvedeno v pokynech.

Krémy na odstranění jizev

Krémy na odstranění jizev bez předpisu (OTC) obsahují různé kombinace přísad, o kterých se předpokládá, že pomáhají předcházet jizvám nebo redukovat jejich vzhled. Ačkoli existuje jen málo klinických důkazů, mnoho lidí je považuje za užitečné.

Produkt, který si vyberete, bude záviset na tom, jak nová jizva je. Podívejte se na tento od Mederma, která je určena k ošetření starých i nových jizev.

Profesionální ošetření jizev

Excize a punčová excize

Excize jizev jsou možností, když všechny ostatní techniky odstraňování jizev selhaly. Zatímco jste v narkóze, váš lékař používá skalpel nebo děrovací nástroj k chirurgickému odstranění jizvy. Poté oblast oblepí. Toto ošetření je nejvhodnější pro hluboké, důlkovité, propadlé jizvy. Budete také vyměňovat kráterovou skvrnu za novou, možná kosmeticky vylepšenou lineární jizvu. Tato jizva však bude také trvalá.

Plnidla

Výplně měkkých tkání lze použít k přidání tvaru zpět do depresivních nebo propadlých jizev. Výplně měkkých tkání, jako je kyselina hyaluronová, stejně jako tuk, mohou být injikovány přímo do jizvy, aby se snížil její vzhled. Tyto léčby jsou dočasné, trvají asi šest měsíců.

Mikrojehličkování

Mikrojehličkování je relativně nový postup, který využívá nástroj typu váleček pokrytý velmi malými jehlami. Po aplikaci anestetika na váš obličej lékař převaluje nástroj tam a zpět se značným tlakem. Dojde k minimálnímu krvácení.

Mikrojehličkování stimuluje produkci kolagenu a vede k hladší pleti. Postup může být nutné několikrát opakovat. Než se začnou dostavovat výsledky, uplyne pár měsíců.

Mikrodermabraze

Mikrodermabraze je proces, při kterém se pomocí rychle rotujícího kartáčku obrousí vrchní vrstva kůže. Je povrchnější než dermabraze, která proniká hlouběji do tkáně a umožňuje restrukturalizaci pokožky. Obě ošetření jsou velmi účinná proti jizvám. Dermabraze dokáže zcela odstranit povrchové jizvy a výrazně zlepšit vzhled hlubokých jizev.

Chemický peeling

Chemický peeling je další technika, jak obnovit vnější vrstvu pokožky. Vysoce účinná kyselina se roztírá po kůži, odstraňuje vnější vrstvu a zlepšuje vzhled hlubokých jizev.

Lehký peeling lze provést rychle v ordinaci lékaře bez prostojů. Střední peeling lze také provést v ordinaci lékaře, ale může trvat několik týdnů, než se zahojí. Hluboký chemický peeling jsou závažnější procedury, které často vyžadují anestezii a měsíce nečinnosti.

Chcete-li vidět zlepšení na jizvách, možná budete potřebovat jeden lehký peeling týdně po několik týdnů v řadě. Střední slupky by měly být rozloženy dále od sebe.

Můžete se také rozhodnout udělat si chemický peeling doma, i když nebude mít stejné výsledky jako profesionální peeling. Podívejte se na náš návod k provádění chemického peelingu doma.

Kožní roubování

Kožní štěp je postup typicky vyhrazený pro těžké a rozsáhlé jizvy, jako jsou jizvy po popáleninách, operacích nebo jiných traumatech. Ale kožní štěpy mohou být také použity ke zlepšení vzhledu rozsáhlého jizvy na obličeji. Kožní štěp zahrnuje odstranění dárcovské kůže z jiné části vašeho těla a její transplantaci do místa jizvy.

Laserový resurfacing

Laserová terapie je jednou z nejčastěji používaných profesionálních ošetření jizev. Může snížit vzhled starých jizev, zlepšit jizvy po planých neštovicích a snížit barvu jizev. Existuje několik typů laserového resurfacingu včetně ablativních a neablativních, přičemž první z nich je o něco invazivnější než druhý.

Laserová ošetření lze provádět ambulantně a obvykle nevyžadují sedaci. Před podáním světelné terapie vám lékař aplikuje lokální lokální anestetikum. Procedura může trvat od 15 minut do 2 hodin.

Jak zabránit jizvám po planých neštovicích

Pokud vy nebo vaše dítě v současné době máte plané neštovice, existuje několik věcí, které můžete udělat, abyste zabránili zjizvení, včetně následujících:

  • Vyvarujte se co nejvíce poškrábání.
  • Noste chňapky nebo chňapky, abyste zabránili poškození pokožky poškrábáním.
  • Naneste nebo poklepejte na puchýře zklidňující mléko. Ideální je pleťová voda s kakaovým máslem a aloe vera.
  • Naneste nebo vklepejte krém proti svědění, jako je kalamínový krém, přímo na puchýře.
  • Udělejte si chladnou ovesnou koupel.
  • Zkuste antihistaminikum jako Benadryl.

Samozřejmě, že nejlepším způsobem, jak zabránit jizvám po planých neštovicích, je vyhnout se infekci planými neštovicemi. Očkujte děti proti planým neštovicím a starší dospělé proti pásovému oparu, který je způsoben stejným virem.

Jídlo s sebou

Možná zjistíte, že chcete eliminovat výskyt jizev po planých neštovicích, zvláště když se nacházejí na vašem obličeji. Naštěstí existuje mnoho možností léčby. Můžete začít s OTC léčbou nebo jít přímo k dermatologovi. Dermatologové mají s jizvami bohaté zkušenosti a dokážou vám poradit nejlepší variantu pro vaši situaci.

Pamatujte však, že vaše jizvy budou pravděpodobně nejnápadnější pro vás a ostatní je nemusí ani vidět.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY