Je možné cítit rakovinu?

Je tam nějaký zápach?

Pokud jde o rakovinu, včasné odhalení může zachránit život. To je důvod, proč vědci z celého světa hledají nové způsoby, jak odhalit rakovinu dříve, než bude mít šanci se rozšířit.

Jedna zajímavá cesta výzkumu se týká pachů spojených s rakovinou, které lidský nos nemůže nutně detekovat. Výzkumníci hledají špičáky v naději, že využijí jejich vynikající čichové vlohy.

Co říká výzkum

Ve studii z roku 2008 vědci naučili psa rozlišovat mezi typy a stupni ovariálních nádorů a zdravými vzorky. V kontrolovaných experimentech autoři studie zjistili, že jejich trénovaní psi byli velmi spolehliví při čichání rakoviny vaječníků.

Nemysleli si však, že by se psi mohli používat v klinické praxi. Poznamenali, že různé vlivy mohou zasahovat do úkolu a ovlivnit přesnost.

Studie z roku 2010 na psech zjistila, že rakovina má specifickou vůni. Co způsobuje ten zápach, není jasné, ale může to mít něco společného s polyaminy. Polyaminy jsou molekuly spojené s buněčným růstem, proliferací a diferenciací. Rakovina zvyšuje hladiny polyaminů a mají výrazný zápach.

Výzkumníci v této studii také zjistili, že chemikálie specifické pro rakovinu mohou cirkulovat po celém těle. Doufají, že tyto znalosti využijí k včasnému odhalení kolorektálního karcinomu.

Pomocí elektronického nosu byli vědci schopni odhalit rakovinu prostaty z profilů tisku pachu moči.

Tyto studie a další jim podobné jsou slibnou oblastí výzkumu rakoviny. Je to však stále v plenkách. V současné době není vůně spolehlivým screeningovým nástrojem na rakovinu.

Mohou lidé cítit některé druhy rakoviny?

Lidé nejsou schopni cítit rakovinu, ale můžete cítit některé příznaky spojené s rakovinou.

Jedním příkladem by mohl být ulcerující nádor. Ulcerující nádory jsou vzácné. Pokud ho máte, je docela možné, že bude mít nepříjemný zápach. Zápach by byl výsledkem mrtvé nebo nekrotické tkáně nebo bakterií v ráně.

Pokud máte nepříjemný zápach pocházející z ulcerujícího nádoru, navštivte svého lékaře. Léčba antibiotiky to může odstranit. Mohou také muset odstranit mrtvou tkáň z oblasti. Je důležité udržovat oblast co nejčistší – a vlhkou, ale ne mokrou.

Může léčba rakoviny způsobit zápach?

Psi mohou být schopni detekovat určité pachy spojené s rakovinou, ale lidé mohou také detekovat některé pachy. Obvykle mají tyto pachy méně společného s rakovinou a více s léčbou rakoviny.

Silné chemoterapeutické léky mohou dát vaší moči silný nebo nepříjemný zápach. Může to být ještě horší, pokud jste dehydrovaní. Špatný zápach a tmavě zbarvená moč mohou znamenat, že máte infekci močových cest (UTI).

Dalším vedlejším účinkem chemoterapie je sucho v ústech. Silné chemoterapeutické léky mohou způsobit změny v buňkách na vašich dásních, jazyku a na vnitřní straně vašich tváří. To může způsobit vředy v ústech, krvácení dásní a podráždění jazyka. Všechny tyto věci mohou vést k zápachu z úst.

Může se také objevit zápach z úst z nevolnosti a zvracení spojených s chemoterapií.

Jak zvládnout zápach z léčby rakoviny

Pokud si myslíte, že vaše léčba rakoviny způsobuje nepříjemný zápach, můžete zkusit následující:

  • Jezte ovoce a zeleninu, abyste detoxikovali svůj systém. Vláknina vám také pomůže udržet pravidelnou stolici.
  • Pijte hodně vody, aby vaše moč měla světlou barvu. Hydratace minimalizuje silný zápach při močení, napomáhá trávení a doplňuje tekutiny po zpocení.
  • Pokud máte UTI, lékař vám pravděpodobně předepíše antibiotika. Vezměte je podle pokynů.
  • Cvičte podle toho, kolik cvičení je podle lékaře optimální. Dobrý trénink, který produkuje pot, je jedním ze způsobů, jak nechat toxiny uniknout z těla.
  • Dopřejte si koupel. Může pomoci zbavit vaše tělo potu a léčivých pachů a budete se cítit svěží a čistí.
  • Měňte si povlečení a přikrývky často. Mohou začít zapáchat z potu, pleťových vod a léků.
  • Při chemoterapii buďte zvlášť opatrní při ústní hygieně, abyste předešli špatnému dechu. Je důležité si pravidelně čistit kartáček a používat zubní nit, ale pokud vaše dásně krvácejí, s nití si jděte klidně.
  • Informujte svého lékaře, pokud často zvracíte. Předepsané léky proti nevolnosti mohou být schopny omezit nebo odstranit zvracení, které přispívá k zápachu z úst.

Sečteno a podtrženo

Chemoterapeutické léky mají zápach. Některé z nich mají silnější zápach než jiné. Může se zdát, že vás tento zápach pronásleduje, protože váš vlastní čich je citlivější, než by normálně byl. Ostatní lidé si nemusí být vědomi zápachu.

Některé chemoterapeutické léky mohou změnit váš vlastní čich. Některá aromata, která jste si dříve užívali, jako jsou vaše oblíbená jídla, mohou být nyní docela nežádoucí. To může ovlivnit vaši chuť k jídlu a vést ke ztrátě hmotnosti. Váš čich by se měl vrátit do normálního stavu do měsíce nebo dvou po poslední chemoterapii.

Neváhejte a promluvte si se svým onkologickým týmem o svých obavách. Mohou vám doporučit léky nebo změny životního stylu, které vám pomohou cítit se lépe a odstranit jakékoli nepohodlí.

Jakékoli pachy, které se vyskytnou v důsledku chemoterapie, se obvykle začnou uvolňovat po vaší poslední léčbě.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY