Je Polenta bezlepková?

Přehled

Při prvním přechodu na lepek se může zdát, že lepek je skrytý ve všem. Dokonce i zmrzlina, míchaná vejce v restauraci a hranolky jsou podezřelé. To ale neznamená, že se musíte úplně vzdát všech svých oblíbených jídel.

Polenta je skvělá bezlepková náhrada těstovin. Polenta je podobná krupici, ale po uvaření je jemnější. Vyrábí se smícháním kukuřičné mouky s vodou nebo mlékem a stálým mícháním na mírném ohni. I když se dá jíst obyčejný, nejlepší je, když je přelitý zeleninou, proteinem, omáčkou nebo sýrem.

Polenta, původem ze severní Itálie, si získala popularitu v celé Evropě a Spojených státech. To, co bylo kdysi pokrmem spojeným s rolníky, nyní najdete na jídelních lístcích luxusních restaurací po celém světě.

Je kukuřice bezlepková?

Kukuřičný lepek je nesprávné označení. Kukuřice neobsahuje lepek, bílkoviny odpovědné za negativní reakce u lidí s celiakií nebo citlivostí na lepek. Lepek se nachází v obilovinách, jako je pšenice, ječmen a žito.

Kukuřice však obsahuje vlastní rostlinné bílkoviny, zvané zein. Podle Asociace na podporu celiakie většina lidí s celiakií snáší kukuřici dobře.

Je polenta bezpečná pro lidi s celiakií?

I když je to vzácné, někteří lidé reagují na kukuřici podobně jako na pšeničný lepek. Kukuřičný protein, zein, může u některých lidí s celiakií způsobit autoimunitní reakci. Ne všichni lidé s celiakií nebo citlivostí na lepek na kukuřici zareagují. Pokud ale zjistíte, že vaše příznaky po odstranění lepku z vaší stravy neustupují, možná by stálo za to experimentovat s vyřazením kukuřičných produktů.

Protože kukuřičná mouka neobsahuje pšenici ani lepek, je pečlivě připravená polenta bezpečná pro lidi s celiakií. Problémem je však křížová kontaminace. Ujistěte se, že kupujete certifikovanou bezlepkovou kukuřičnou mouku nebo balenou předvařenou polentu, abyste měli jistotu, že je zcela bez lepku.

Je polenta zdravá?

Zatímco čerstvá kukuřice je klasifikována jako škrobová zelenina, sušená kukuřice, včetně obilovin, popcornu a kukuřičné mouky, je považována za zrno. Čerstvá i sušená kukuřice má však zdravé živiny. Celosvětově se jako významná používá kukuřice zdroj kalorií, vitamínů a minerálů.

Polenta je opravdu jen vařená kukuřičná mouka. Je to název pokrmu, nikoli přísada. Pro vytvoření kukuřičné mouky se kukuřičná zrna melou na hrubý prášek. Kukuřičná mouka se dodává v mnoha variantách včetně bílé, žluté a modré. Polenta se ale tradičně vyrábí ze žluté kukuřičné mouky.

Když je polenta vyrobena pouze z vody a kukuřičné mouky, obsahuje mnoho vitamínů a minerálů, ale je to tak není významným zdrojem kteréhokoli z nich. Některé odrůdy jsou však fortifikovány nebo obohaceny pro zvýšení nutriční hodnoty. Polenta s mlékem a přidanými polevami může zlepšit celkovou výživu jídla.

Podle Mayo Clinic jsou celá zrna důležitou součástí zdravé stravy. Většina bezlepkových produktů je vyrobena z rafinovaných sacharidů, jako je rýže a brambory, místo celozrnných výrobků. Americká diabetická asociace doporučuje kukuřičnou mouku jako způsob, jak zvýšit obsah celých zrn ve stravě.

Přestože polenta obsahuje téměř 90 procent sacharidů, obsahuje vlákninu, která vám pomáhá cítit se sytí a snižuje výkyvy hladiny cukru v krvi. Jedna čtvrtina šálku sušené kukuřičné mouky nebo polenty má asi 130 kalorií, 2 gramy vlákniny a 3 gramy bílkovin.

Jak vařit polentu

Pro domácí výrobu polenty použijte středně nebo hrubě mletou kukuřičnou krupici. Některé značky prodávají kukuřičnou mouku uvedenou jako „polenta“, aby se usnadnil výběr. Použít můžete i rychlovarnou nebo připravenou polentu, která se prodává v balení ve tvaru tuby. Chuť a konzistence se budou u různých možností lišit. Domácí polenta vařená pomalu za stálého míchání vytvoří krémovou kaši. Balená polenta bude držet pohromadě a bude spíše jako pevný bochník.

Pro nejvýživnější polentu použijte kukuřičnou mouku mletou na kámen nebo kukuřičnou mouku opevněný železem a další mikroživiny. Kukuřičná mouka mletá na kameni si zachovává část slupky a klíčků kukuřice, díky čemuž je výživnější. Vyhněte se kukuřičné mouce, která byla „odklíčena“, protože to znamená, že klíček byl odstraněn a již to není celé zrno.

Recepty na polentu najdete zde. Nebo vyzkoušejte tento recept na bezlepkový kukuřičný chléb.

Jedna nedávná studie v Journal of Animal Science navrhuje vyrábět polentu s mlékem nebo sýrem, aby se přidaly bílkoviny a železo. Získáte také vitamíny A, B, D a K.

Další kroky

Polenta může být skvělou součástí výživného, ​​bezlepkového jídla. Jemně ochucené cereálie tvoří skvělý základ pro zeleninu, omáčky a proteiny. Může být také použit jako náhrada hranolků nebo nudlí v lasagních, pokud je nejprve vaříte na ploché pánvi. Přidání zeleniny pro vlákninu a zdravý tuk vytvoří vyvážené jídlo a pomůže zpomalit vstřebávání sacharidů z polenty.

Ať už si ji vyrábíte čerstvou doma nebo si koupíte předpřipravenou polentu, ujistěte se, že na obalu není nálepka bez lepku, abyste měli jistotu, že nebyla vyrobena v zařízení, které zpracovává i pšenici nebo lepek. Pokud si koupíte kukuřičnou mouku mletou v kameni, určitě ji skladujte ve vzduchotěsné nádobě v lednici nebo mrazáku, aby se její oleje nezkazily.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY