Je vaping škodlivější než kouření cigaret?

Někteří odborníci považují vaping za méně škodlivý než kouření, ale o jeho dlouhodobých účincích je stále co učit. Současný výzkum naznačuje, že vaping stále představuje mnoho stejných rizik jako kouření.

Srovnání rizik e-cigaret a vapingových přístrojů je již léta předmětem debat mezi odborníky na zdraví.

Na rozdíl od spalitelných cigaret neobsahují vapovací zařízení tabák ani nevypouštějí dehet, což přispívá k myšlence, že vaping je bezpečnější než kouření. V roce 2019 však významný nárůst poranění plic souvisejících s vapingem přivedl některé lidi k tomu, aby se zajímali, zda je vaping ve skutečnosti škodlivější než kouření.

Podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC)Někteří odborníci stále považují vaping za méně škodlivý než kouření cigaret, ale to neznamená, že vaping není škodlivý. Za zmínku také stojí, že e-cigarety jsou poměrně nové, takže dlouhodobé účinky vapingu jsou stále nejasné.

Porovnání rizik

Vaping a kouření sdílejí mnoho stejných zdravotních rizik. Existují však určité rozdíly v závažnosti těchto rizik.

Zde je pohled na srovnání některých největších zdravotních rizik mezi těmito dvěma:

Respirační stavy

Kouření i vaping dráždí vaše dýchací cesty a plíce, což může přispět k několika zdravotním stavům ovlivňujícím vaše plíce, včetně:

  • astma
  • chronická bronchitida
  • emfyzém

Mnoho lidí možná ví, že kouření zvyšuje riziko chronické obstrukční plicní nemoci, která zahrnuje chronickou bronchitidu a emfyzém.

Odborníci si nejsou tak jisti dlouhodobými účinky vapingu. Ale studie z roku 2020 naznačila, že současní uživatelé e-cigaret mají asi a 40 % větší šance, že se u nich objeví dýchací potíže, než u těch, kteří nepoužívají elektronické cigarety nebo nekouří.

A studie 2019 zopakoval tento odkaz a dodal, že lidé, kteří používají e-cigarety a hořlavé cigarety, mají větší riziko onemocnění dýchacích cest než ti, kteří používají pouze jedno nebo druhé.

Některé vape produkty mohou obsahovat diacetyl, chemikálii, kterou výrobci používají k přidání máslové příchuti do některých vape „džusů“. Diacetyl souvisí s rozvojem popcornových plic, což je stav zahrnující trvalé zjizvení vašich dýchacích cest.

Srdeční choroba

Kouření odkazuje na vysoký krevní tlak, srdeční frekvencea celkové zhoršení kardiovaskulárních funkcí. Tyto faktory a tisíce škodlivých chemikálií v cigaretách, může zvýšit riziko srdečních onemocnění. Uvedla to zpráva Světové zdravotnické organizace pro rok 2020 20 % úmrtí souvisejících s onemocněním srdce souvisí s kouřením.

Účinky vapingu na zdraví srdce jsou méně jasné, ale výzkum spojuje to s podobným zvýšením krevního tlaku a srdeční frekvence.

A studie 2022 porovnávali výsledky zátěžových testů při zátěži mezi lidmi, kteří vapují, kouří a těmi, kteří ani vapují, ani nekouří. Lidé ve skupině vapingů si trvale vedli hůře než ti v kontrolní skupině, ale o něco lépe než ti ve skupině kuřáků.

Rakovina

CDC poznamenává, že lidé, kteří kouří, jsou až až 30krát větší pravděpodobnost, že se vyvine a zemře na rakovinu plic než ti, kteří nekouří. Výzkum také spojil kouření cigaret se zvýšeným rizikem dvojtečkahrdlo a prsa rakoviny, mezi jinými rakovinami.

E-cigarety nejsou dostatečně dlouho na to, aby odborníci plně pochopili souvislost mezi jejich používáním a rizikem rakoviny. Ale mnoho produktů obsahuje některé ze stejných karcinogenů jako cigarety, včetně:

  • formaldehyd
  • acetaldehyd
  • nitrosaminy

E-cigarety mají tendenci obsahovat nižší množství škodlivých chemikálií. Pokud v současné době kouříte cigarety, vaping může snížit vaši expozici těmto chemikáliím a potenciálně snížit riziko rakoviny. Pokud ale v současné době nekouříte ani nekouříte, používání e-cigaret může zvýšit riziko rakoviny.

Zjistěte více o spojení mezi vapingem a rakovinou.

A co přepínání mezi těmito dvěma?

Vzhledem k tomu, že e-cigarety jsou o něco méně škodlivé než cigarety, někteří lidé používají vaping, aby jim pomohli snížit počet vykouřených cigaret.

Výzkum tohoto takzvaného „dvojího použití“ je omezený. Nicméně, a revize 2022 navrhli, že kouření a vaping jsou stejně škodlivé nebo možná škodlivější než pouhé kouření.

A co vaping, abyste přestali kouřit?

Výrobci původně zamýšleli e-cigarety pomoci lidem přestat kouřit. Někteří odborníci obecně považují vaping za méně škodlivý než kouření, ale je méně jasné, zda může vaping skutečně pomoci lidem přestat kouřit.

Jiný přezkum z roku 2022 naznačil, že e-cigarety mohou lidem pomoci přestat kouřit, možná dokonce více než nikotinová substituční terapie. Autoři však poznamenali, že potřebují více vysoce kvalitních studií k potvrzení účinnosti e-cigaret jako nástroje pro odvykání kouření.

Sečteno a podtrženo

I když to není bez rizik, vaping je obecně méně škodlivý než kouření. O e-cigaretách a vapingu je však stále co učit, včetně plného rozsahu jejich dlouhodobých zdravotních rizik.

Pokud v současné době kouříte a snažíte se snížit riziko negativních účinků na zdraví, je nejúčinnější možností přestat kouřit. Pokud ale nejste připraveni přestat užívat nikotin úplně, přechod na vaping může být o něco bezpečnější alternativou.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY