Karotidová stenóza

Co je karotická stenóza?

Stenóza karotické tepny neboli onemocnění krční tepny je zúžení nebo zablokování krčních tepen. Vaše levá a pravá karotida, která se nachází na straně krku, jsou dvě velké tepny, které přivádějí krev bohatou na kyslík do vašeho mozku. Když umístíte ukazováček přímo pod úhel čelisti, můžete cítit pulzovat vaše karotidy.

Stenóza karotidy je nebezpečná, protože může snížit průtok krve do mozku. Pokud dojde k přerušení průtoku krve do mozku, můžete dostat mrtvici. O 800 000 Američanů mít mrtvice každý rok.

Jaké jsou příznaky karotidové stenózy?

Stenóza karotidy nemusí mít žádné příznaky, dokud nedojde k mrtvici. Příznaky mrtvice zahrnují:

 • přechodná slepota ve vašem oku
 • trvalá slepota
 • nezřetelná řeč
 • slabost v části tváře, paže nebo nohy
 • necitlivost a brnění ve tváři, paži nebo noze
 • zmatek
 • ztráta paměti
 • neschopnost mluvit
 • neschopnost souvisle mluvit
 • neschopnost rozumět řeči
 • ztráta vědomí

Pokud zaznamenáte některý z těchto příznaků, měli byste zavolat 911 nebo jít na pohotovost, i když příznaky po krátké chvíli odezní. Může to být varovný signál nebo přechodná ischemická ataka (TIA), což znamená, že vám hrozí plnohodnotná mrtvice.

Co způsobuje karotidovou stenózu?

Hromadění usazenin cholesterolu, tuku, vápníku a dalších látek (souhrnně označovaných jako plak) podél výstelky krční tepny je nejčastější příčinou stenózy karotidy. Toto nahromadění nebo kornatění tepen se nazývá ateroskleróza.

Jak se usazeniny plaku v karotidách zvětšují, otvor vaší krční tepny se zužuje a zvyšuje se riziko mrtvice. Plak zdrsňuje vnitřní povrch vašich karotid a tato drsnost přitahuje krevní destičky, krevní buňky, které pomáhají srážet krev. Někdy se mohou malé kousky sraženiny nebo plaku odlomit, projít krevním řečištěm a způsobit ucpání menších tepen v mozku. Plak může také prasknout a způsobit tvorbu sraženin.

Kdo je ohrožen karotidovou stenózou?

Stejné problémy, které způsobují tvorbu plaku v tepnách vašeho srdce a tepnách nohou, také způsobují usazování plaku ve vašich krčních tepnách. Některé z faktorů, které zvyšují riziko stenózy karotidy, jsou:

Kouření

Kouření poškozuje výstelku krevních cév. To zvyšuje riziko usazování cholesterolu ve vašich tepnách.

Vysoká hladina cholesterolu

Vysoká hladina cholesterolu zvyšuje pravděpodobnost tvorby plaku.

Vysoký krevní tlak

Vysoký krevní tlak může mít za následek tvorbu plaku ve vašich karotidách. Váš systolický krevní tlak, což je nejvyšší číslo ve vašem krevním tlaku, by měl být nižší než 140. Pokud máte cukrovku, váš systolický krevní tlak by měl být nižší než 130.

Diabetes

Cukrovka poškozuje tepny. Lidé s cukrovkou jsou dvakrát až čtyřikrát pravděpodobnější mít mrtvici jako lidé bez cukrovky. Lidé s cukrovkou mají také vyšší pravděpodobnost vysokého krevního tlaku a vysokého cholesterolu.

Jak je diagnostikována karotidová stenóza?

Chcete-li diagnostikovat stenózu karotidy, může váš lékař začít tím, že se podívá na vaši anamnézu a provede fyzikální vyšetření. Váš lékař může použít stetoskop, aby naslouchal průtoku krve ve vašem krku a zkontroloval, zda se nevyskytuje svíjející se zvuk nazývaný bruit. Následující testy mohou také pomoci vašemu lékaři potvrdit diagnózu karotidové stenózy:

Krční ultrazvuk

Tento neinvazivní test využívá ultrazvuk k detekci přítomnosti plaku. Dopplerovský ultrazvuk může také lékařům říci, zda je blokáda závažná.

Počítačová tomografie Angiogram (CTA)

Tento test používá k detekci stenózy karotidy vyšetření pomocí počítačové tomografie (CT). Do žíly na paži se vstříkne barvivo a pomocí CT se pořídí snímky vašich karotid. Barvivo zviditelní oblast stenózy a umožňuje lékařům zjistit, jak závažná stenóza je.

Angiogram magnetické rezonance (MRA)

Tento test je velmi podobný CTA, ale používá CT místo CT vyšetření.

Jak se léčí stenóza karotid?

Mírnou karotidovou stenózu bez závažných příznaků lze léčit aspirinem. Protidestičkové léky, jako je aspirin a klopidogrel (Plavix), snižují schopnost krevních destiček tvořit krevní sraženiny. Někdy se ke snížení rizika mrtvice používají léky na ředění krve, jako je coumadin.

Závažná blokáda může být léčena chirurgicky odstraněním plaku. Cévní chirurg, který se specializuje na operaci krevních cév, provede tento druh chirurgického zákroku. Výkon se nazývá karotická endarterektomie.

Léčba základní příčiny stenózy karotidy je nezbytná. Lidé s karotickou stenózou, kteří kouří, by měli okamžitě přestat. Vysoký krevní tlak, cukrovka a vysoký cholesterol se musí léčit dietou, cvičením a léky. Kontrola těchto stavů a ​​změny životního stylu jsou také nejlepšími způsoby, jak snížit riziko vzniku stenózy karotidy.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY