Kašel: Je to COVID-19, chřipka, nachlazení, RSV nebo alergie?

Kašel je jedním z charakteristických příznaků COVID-19. Ale kašel je také typickým příznakem mnoha dalších stavů, včetně chřipky, běžného nachlazení, respiračního syncyciálního viru (RSV) a sezónních alergií.

Pokud kašlete, možná se divíte, jak poznáte, zda je to způsobeno COVID-19 nebo jiným stavem. Tento článek se podívá na několik způsobů, jak můžete rozpoznat rozdíl.

Jak se cítí a zní kašel COVID-19?

Výzkum publikovaný v roce 2021 se pokusil studovat zvuky, které člověk vydává, aby zjistil, zda dokáže detekovat COVID-19 prostřednictvím kašle.

Dokázali rozeznat rozdíl mezi člověkem, který kašle, aby si například odkašlal, a někým, kdo kašle, protože má nemoc. Podle studie z roku 2022 však neexistuje způsob, jak definitivně diagnostikovat COVID-19 detekcí zvuku kašle.

Asi dvě třetiny kašle souvisejících s COVID-19 jsou suchý kašel, který neprodukuje hlen. To znamená, že většina kašle bude suchá a otravná. U suchého kašle je často těžké přestat kašlat, jakmile začnete.

Přesto můžete někdy vykašlat hlen, když máte COVID-19.

Tyto vlastnosti se liší od „normálního“ kašle, kdy se vaše tělo snaží zbavit nějakého druhu dráždidla. Takový kašel obvykle odezní sám a nebude pokračovat po celý den.

Dokáže aplikace detekovat kašel COVID-19?

Nová technologie umělé inteligence (AI) může být schopna odlišit kašel COVID-19 od jiných typů kašle výzkum 2020. Uživatelé aplikace AI mohou odesílat zvuky kašle, které aplikace porovnává s velkou databází. Výsledky jsou k dispozici do 2 minut.

I když tento nástroj nedokáže stanovit klinickou diagnózu, může pomoci lidem a lékařům efektivněji kontrolovat COVID-19. Probíhají klinické zkoušky, které mají pomoci s vývojem této technologie.

Bylo to užitečné?

Jak poznám, zda je můj kašel způsoben COVID-19 nebo něčím jiným?

Posloucháním kašle je těžké zjistit, zda máte COVID-19 nebo něco jiného. Ale COVID-19 je často doprovázen dalšími charakteristickými příznaky.

Následující tabulka uvádí některé běžné příznaky stavů, které mohou způsobit kašel. Tato tabulka vám může pomoci, pokud se snažíte zjistit, zda je váš kašel způsoben COVID-19.

Studený Chřipka Alergie RSV COVID 19
Počátek 1 až 3 dny po expozici 1 až 4 dny po expozici záleží na ročním období 4 až 6 dnů po expozici 2 až 14 dní po expozici
Horečka vzácný běžný Ne běžný běžný
Kašel mírný běžný někdy běžný obvykle suché
Nevolnost/průjem Ne někdy Ne Ne někdy
Další příznaky kýchání, bolest v krku a rýma nebo ucpaný nos únava, bolesti těla a bolesti hlavy bolest v krku, rýma a kýchání rýma, kýchání, bolest v krku, bolest hlavy bolesti těla, únava a ztráta čichu nebo chuti

Nejpřesnější způsob, jak to zjistit, je testování. Můžete použít testy, které určí, zda máte COVID-19, chřipku nebo obojí – a ano, můžete dostat COVID-19 i chřipku nebo jiný virus současně.

Můžete se také nechat otestovat na RSV rychlým diagnostickým testem pomocí nosního výtěru.

I když neexistují žádné specifické testy pro běžné nachlazení, mohou vám někdy pomoci vyloučit jiné stavy. Pokud zdravotník vyloučí COVID-19, RSV a chřipku, může být nachlazení pravděpodobnou příčinou vašeho kašle. Nachlazení také obvykle netrvá tak dlouho jako chřipka, RSV nebo COVID-19.

Jaká je léčba kašle COVID-19?

Pokud máte kašel související s COVID-19, můžete pociťovat nepohodlí na hrudi a přerušovaný spánek – což je problém, když se snažíte odpočívat a zotavovat se.

Některé metody, které můžete použít ke konkrétnímu řešení vašeho kašle, zahrnují:

  • Během dne pijte dostatek tekutin. To pomáhá udržovat vaše hrdlo vlhké a snižuje podráždění.
  • Pokud je vzduch ve vaší domácnosti velmi suchý, použijte zvlhčovač studené mlhy. Můžete si také dát horkou sprchu se zavřenými dveřmi, abyste vytvořili spoustu páry.
  • Konzumujte studená nebo teplá jídla, jako jsou nanuky, teplý čaj, vývar nebo ledové lupínky. To vše může zklidnit podrážděná hrdla a omezit kašel.
  • Zvažte volně prodejné (OTC) kapky proti kašli nebo lízátka snižující kašel.
  • Konzumujte lžičku medu. (Kojenci mladší než 1 rok by z bezpečnostních důvodů neměli konzumovat med.)

Používání léků proti kašli může být kontroverzní, pokud máte vlhký kašel, který vyvolává hlen. Pokud potlačíte kašel, nemusí se vám dostat všechen hlen. Místo toho si možná budete chtít vzít expektorans proti kašli, který vám pomůže vykašlat hlen.

Pokud máte suchý kašel, který je typický pro COVID-19, může vám pomoci užívání léků na potlačení kašle.

Často kladené otázky

Níže jsou uvedeny některé časté dotazy týkající se COVID-19 a kašle.

Jak dlouho trvá COVID kašel?

Podle studie z roku 2021 zahrnující lidi, kteří byli hospitalizováni kvůli COVID-19, asi 2,5 % uvedlo kašel, který trval 11,2 měsíce po hospitalizaci.

Zatímco u většiny lidí kašel netrvá tak dlouho, a výzkum 2021 recenze zjistila, že asi 19 % lidí zažívá kašel poté, co překonali většinu příznaků COVID-19.

Kašel je reflex, který pomáhá vyčistit dýchací cesty od hlenu, prachu a dalších dráždivých látek. Kašel může být také příznakem podrážděných dýchacích cest. I po zotavení z COVID-19 může uzdravení vašich dýchacích cest trvat o něco déle.

Zhoršuje se COVID kašel v noci?

Kašel má tendenci se zhoršovat v noci z několika důvodů.

Pokud máte rýmu, může ležet naplocho zhoršit postnazální kapání. To znamená, že hlen stéká po zadní části krku, dráždí ho a způsobuje kašel.

Můžete si také všimnout, že váš suchý kašel je horší v noci, protože jste obvykle uvnitř, kde má vzduch tendenci být sušší a dráždí vaše dýchací cesty. Použití zvlhčovače studené mlhy může pomoci snížit tento výskyt. (Pokud však zvlhčovač nepoužíváte, nezapomeňte jej udržovat čistý a suchý).

Je vykašlávání hlenu typické pro lidi s COVID-19?

Podle studie z roku 2021 asi 67 % účastníků s COVID-19 zažilo suchý kašel. Suchý kašel nevyvolává hlen. Ostatních 33 % uvádí vykašlávání hlenu nebo hlenu.

Může COVID-19 způsobit vykašlávání krve?

Vykašlávání krve (hemoptýza) je velmi vzácným příznakem COVID-19. Asi 1% až 5% lidí s COVID-19 má tento příznak. Nejčastěji se vyskytuje, pokud vaše infekce vede k zápalu plic nebo pokud máte současně plicní embolii. výzkum 2020.

Hemoptýza může být lékařskou pohotovostí. Pokud vykašlete více než lžičku krve, zvažte co nejrychlejší spojení se zdravotníkem.

Kašel COVID-19 je obvykle suchý kašel. Další příznaky, jako je horečka a únava, ji obvykle doprovázejí. Léčba kašle pomocí OTC metod vám může pomoci snáze odpočívat, když se zotavujete.

Některé příznaky mohou naznačovat, že váš kašel COVID-19 může být vážný. Pokud vykašláváte krev nebo se při kašli cítíte velmi dušně, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY