Kousnutí nebo bodnutí mořskými zvířaty

Přehled

Mnoho mořských živočichů kousne nebo bodne. Někteří dodávají jed svými zuby, chapadly, páteří nebo kůží. Jiní, jako jsou žraloci, nejsou jedovatí, ale mohou způsobit vážné kousnutí svými velkými ostrými zuby. Většina tvorů, kteří bodají nebo kousají, si toto chování vyvinula jako obranné mechanismy nebo jako pomoc při lovu potravy.

Většina bodnutí a kousnutí mořskými živočichy je způsobena náhodným kontaktem. Můžete například šlápnout na rejnoka zahrabaného v písku nebo se při plavání otřete o medúzu. Potápěči a rybáři jsou zvláště ohroženi kvůli jejich častému a dlouhodobému kontaktu s mořským životem.

Po jakémkoli mořském kousnutí nebo bodnutí okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc, pokud zaznamenáte:

 • potíže s dýcháním
 • potíže zůstat při vědomí
 • bolest na hrudi
 • otok kolem místa bodnutí
 • zvracení
 • křeče
 • šokovat
 • těžké krvácení

Nebezpeční mořští živočichové

Oceány jsou rozlehlé a obsahují příliš mnoho tvorů s žihadly nebo ostrými zuby, než abychom je mohli vyjmenovat. Některá stvoření však mají zvláště časté nebo nebezpečné interakce s lidmi. Mnoho z těchto zvířat žije v teplé, mělké vodě, kde se s nimi pravděpodobně setkají plavci a šnorchlaři.

Rejnoci

Rejnoci mají na ocasech jedovaté ostny. Pokud náhodou šlápnete na rejnoka, může reagovat tak, že vám vrazí ocas do nohy nebo chodidla. Úlomky jedu a páteře mohou způsobit infekci rány.

Bodnutí rejnokem obvykle způsobuje intenzivní bolest, nevolnost, slabost a mdloby. Ve vzácných případech může mít osoba, která je bodnuta, potíže s dýcháním nebo dokonce zemřít.

Chapadlový mořský život

Medúzy, sasanky a korály mají chapadla. Každé chapadlo je pokryto jednotlivými žihadly zvanými nematocysty. Medúzy obecně vystřelují svá jedovatá žihadla na kořist, ale někdy se dostanou do kontaktu s plavci.

Většina bodnutí od medúz, sasanek a korálů způsobuje vyrážky a někdy i puchýře. Můžete také zažít:

 • bolesti hlavy
 • bolest na hrudi
 • bolest svalů
 • pocení
 • rýma

Žihadlo od medúzy australské a portugalského válečného muže, které se vyskytuje ve většině teplých moří, může být smrtelné.

Kalifornské šišky

Kalifornské kužely jsou hlemýždi, kteří mají zub vstřikující jed. Když člověk šišku zvedne, zareaguje tím, že strčí zub do pachatele.

Reakce zahrnují otok, necitlivost, rozmazané vidění a respirační selhání. Ve vzácných případech může člověk zaznamenat srdeční zástavu.

Chobotnice s modrým kroužkem

Chobotnice s modrým kroužkemAustrálie je jedním z nejnebezpečnějších mořských živočichů. Jeho jedovaté sliny obsahují neurotoxin, který vede k respiračnímu selhání a paralýze. Při rozrušení jeho modré kroužky pulsují a signalizují, že se blíží kousnutí. Podle University of Sydney má jedna chobotnice s modrým kroužkem dostatek jedu, aby paralyzovala 10 dospělých lidí.

Mořští ježci

Mořští ježci jsou pokryti ostrými ostny potaženými jedem. Pokud šlápnete na ježka, trny se pravděpodobně ulomí a usadí se ve vaší noze a vytvoří bolestivou ránu. Pokud nejsou trny zcela odstraněny, rána se může zanítit, což vede k vyrážce spolu s bolestí svalů a kloubů.

Nebezpečné velké ryby

Velké ryby, jako jsou žraloci a barakudy, mohou způsobit značné kousnutí. Ačkoli jsou taková kousnutí vzácná, tyto ryby mohou člověka roztrhat nebo dokonce zabít.

Léčba kousnutí nebo bodnutí mořskými živočichy

Léčba se liší v závislosti na typu kousnutí nebo bodnutí. Platí ale několik obecných pravidel:

 • Necvičte, protože to může šířit jed rychleji.
 • Pokud to lékař nenařídí, nepodávejte žádné léky.
 • Rány vyplachujte pouze mořskou vodou, pokud lékařský personál nedoporučí jinak.
 • Pokud odstraňujete žihadlo nebo chapadla, používejte rukavice.
 • Vyvarujte se zvedání postižené oblasti těla.

U většiny bodnutí a kousnutí může první pomoc poskytnout plavčík.

Měli byste však být připraveni pro případ, že plavčík nebude k dispozici. Zde je několik základních tipů první pomoci při léčbě bodnutí od tří běžných viníků.

Medúza

Po opláchnutí bodnutí slanou vodou odstraňte kusy chapadel pomocí pinzety nebo prstů v rukavici. V minulosti se často používal ocet k opláchnutí postiženého místa. Ocet se však již nedoporučuje, protože může aktivovat bodavé buňky, které ještě nevystřelily. Místo toho, jakmile budou odstraněna všechna chapadla, přiložte ledový obklad ke snížení zánětu a bolesti. Nikdy nemočte na bodnutí medúzou.

Většina bodnutí medúzou je drobná a vyžaduje pouze základní první pomoc. Některá bodnutí však mohou být vážná nebo dokonce smrtelná. Pokud zaznamenáte bolest na hrudi, potíže s dýcháním nebo pokud vás bodne velká část těla, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.

Mořští ježci

Pomocí sterilní pinzety odstraňte všechny trny, které jsou v ráně viditelné. Pokud vám trny pronikly hluboko do kůže, lékař je možná bude muset odstranit. Namáčení postižené části těla v horké vodě pomáhá zmírnit bolest. Používejte vodu, která je tak horká, jak jen můžete tolerovat. Otestujte vodu, abyste se ujistili, že není dostatečně horká, aby způsobila popáleniny.

Můžete také užívat volně prodejné léky proti bolesti. Pokud zaznamenáte příznaky alergické reakce, jako jsou potíže s dýcháním nebo bolest na hrudi, vyhledejte lékařskou pomoc.

Rejnoci

Pokud vás bodne rejnok, okamžitě zavolejte sanitku. Pokud je páteř zakořeněná ve vaší kůži, je obecně nejlepší nechat odstranění na lékařských profesionálech. Oblast můžete opláchnout slanou vodou, abyste odstranili veškerý písek nebo nečistoty. Obvykle je bodnutí velmi bolestivé. Standardní ošetření první pomoci zahrnuje ponoření postiženého místa do tak horké vody, jak je možné tolerovat. Nejprve zkontrolujte teplotu vody.

V nemocnici váš lékař ránu vyčistí a prohlédne oblast, zda není poškozená. Možná budete potřebovat injekci proti tetanu, antibiotika nebo stehy. Váš lékař může také doporučit nebo předepsat léky na zmírnění bolesti.

Prevence kousnutí nebo bodnutí mořskými živočichy

Můžete přijmout opatření, aby byl váš výlet na pláž bezpečnější. Pokud jste na dovolené nebo jste na pláži poprvé, vždy si ověřte, jaké druhy mořského života se v dané oblasti vyskytují.

Buďte si vědomi

Nejlepší způsob, jak se chránit, je vyhýbat se mořskému životu. Když jdete na pláž, přečtěte si všechny varovné signály o medúzách nebo jiném nebezpečném mořském životě.

Držte se dál od rybářských lodí a zůstaňte mimo vodu, pokud krvácíte. Krev může přilákat žraloky až na míle daleko. Pokud uvidíte žraloka, co nejrychleji a v klidu opusťte vodu.

Zamíchej, nešlápni

Pokud se procházíte v mělké vodě, šoupání nohama vám může pomoci vyhnout se šlápnutí přímo na zvíře. Zvíře může také cítit, že přicházíte a uhýbáte z cesty.

Nedotýkejte se mořských živočichů

Nedotýkejte se žádných mořských živočichů, i když jsou mrtví. To zahrnuje jejich kousky. Osamělé chapadlo může být stále nebezpečné.

Zůstaňte kryti

Oblečení vás může chránit před bodnutím od tvorů a škrábanci od korálů. Chemikálie na vaší kůži mohou způsobit, že medúzy uvolní žihadla. Dokonce i něco tak čistého, jako jsou punčochové kalhoty nebo speciální druh opalovacího krému, může vytvořit bariéru mezi chemikáliemi vaší pokožky a medúzami. Nošení bot do vody je také dobrý nápad. Mějte však na paměti, že někteří tvorové mají bodliny, které mohou prorazit botu nebo neopren.

Dávejte pozor, kam dáváte ruce

Jedovatý tvor může číhat pod kamenem nebo ve štěrbině.

Odnést

Většina kousnutí a bodnutí mořskými živočichy není životu nebezpečná. Menší štípnutí si možná budete moci ošetřit základní první pomocí a volně prodejnými léky. I tak je ale dobré hrát na jistotu. Pokud se bodnutí zdá být vážné, neváhejte vyhledat lékařskou pomoc. Pokud máte příznaky, jako jsou potíže s dýcháním nebo polykáním, bolest na hrudi nebo paralýza, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY