Kurkuma a jiné protizánětlivé koření

Zánět

Zánět je přirozenou reakcí těla na zranění nebo infekci, často způsobuje lokalizované zarudnutí, otok, bolest nebo teplo. Může způsobit ztrátu funkce postižených tkání. Akutní zánět je typicky ochranná a lokalizovaná reakce na infekci nebo poranění. Je navržen tak, aby uzdravil tělo a obnovil normální funkci tkání.

Zánět kloubů, včetně ztuhlosti a otoku, jsou běžné příznaky artritidy.

Pokud zánět přetrvává delší dobu, stává se zánětem chronickým. Chronický zánět může být důsledkem infekce, autoimunitní reakce nebo alergie.

Protizánětlivé potraviny a koření

Některé potraviny byly označeny jako protizánětlivé. Mohou pomoci snížit chronický zánět a bolest. Omega-3 mastné kyseliny nacházející se v rybách, některých ořechách a dokonce i čokoládě byly všechny uznávány pro své protizánětlivé vlastnosti.

Výzkum, jak přesně tyto potraviny snižují zánět v těle, je smíšený, ale slibný. Jedním snadným způsobem, jak začlenit protizánětlivé látky do vaší stravy, je použití koření.

Kurkuma

Kurkuma je zářivě žluté koření běžné v indické kuchyni, které najdete v každém obchodě s potravinami. Kurkuma se po staletí používá jako lék k léčbě ran, infekcí, nachlazení a onemocnění jater.

Studie prokázali, že kurkumin, sloučenina v kurkumě, může snížit zánět v těle.

Zrzavý

Zázvor je pikantní koření používané v mnoha kuchyních. Můžete ho koupit v prášku nebo jako čerstvý kořen ve většině supermarketů. Zázvor se používá jako tradiční lék k léčbě žaludečních nevolností, bolestí hlavy a infekcí.

Protizánětlivé vlastnosti zázvoru jsou oceňovány po staletí a vědecké studie potvrdili to.

Skořice

Skořice je oblíbené koření, které se často používá k dochucení pečených dobrot. Ale skořice je víc než jen lahodná přísada do našich koláčů. Studie prokázali, že koření má protizánětlivé vlastnosti, které mohou zmírnit otoky.

Mějte po ruce pořádnou zásobu skořice a přisypte si ji do kávy nebo čaje a na snídaňové cereálie.

Česnek

Protizánětlivé vlastnosti česneku byly osvědčený ke zmírnění příznaků artritidy. Málo může jít daleko. Používejte čerstvý česnek v téměř každém pikantním pokrmu pro větší chuť a přínos pro zdraví.

Pokud je na vás chuť příliš, opečte si hlavičku česneku pro sladší a jemnější chuť.

Cayenne

Cayenne a další pálivé chilli papričky byly od pradávna oceňovány pro své zdraví prospěšné účinky. Všechny chilli papričky obsahují přírodní sloučeniny zvané kapsaicinoidy. Právě ty dodávají kořeněnému ovoci jeho protizánětlivé vlastnosti.

Chilli paprička je široce považována za silné protizánětlivé koření, takže do dalšího jídla nezapomeňte přidat pomlčku. Dlouho se také používá jako prostředek na podporu trávení, takže je to další výhoda.

Černý pepř

Pokud je kajenský pepř na váš vkus příliš pálivý, budete rádi, když budete vědět, že jemnější černý pepř byl identifikován také pro své protizánětlivé vlastnosti. Černý pepř, známý jako „král koření“, byl ceněn pro svou chuť a antibakteriální, antioxidační a protizánětlivé účinky.

Studie ukázaly, že chemické sloučeniny černého pepře, zejména piperin, mohou být účinné v časném akutním zánětlivém procesu.

Stroužek

Hřebíček se používal jako expektorans a k léčbě žaludečních nevolností, nevolnosti a zánětů úst a krku. Výzkum je stále smíšený, ale důkaz naznačuje, že mohou mít protizánětlivé vlastnosti.

Hřebíček v prášku funguje dobře v pečivu a v některých slaných pokrmech, jako jsou vydatné polévky a dušená jídla. Můžete také použít celý hřebíček k nalití chuti a výživy do horkých nápojů, jako je čaj nebo cider.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY