Léčba a prevence plantárních bradavic

Přehled

Plantární bradavice jsou běžné bradavice, které postihují spodní část chodidel. Většina lidí ho někdy v životě bude mít.

Plantární bradavice, oficiálně nazývané bradavice verrucae, jsou způsobeny lidským papilomavirem (HPV), konkrétně typy 1, 2, 4, 60 a 63. Virus napadá kůži na chodidlech.

HPV se daří na teplých a vlhkých místech, jako jsou podlahy v šatnách a kolem bazénů. Tyto malé loužičky na povrchu bazénových dlaždic jsou živnou půdou pro HPV.

Virus se přenáší přímým kontaktem a může být snáze zachycen, pokud máte v kůži otvor nebo prasklinu.

Příznaky plantární bradavice

Plantární bradavice mohou být extrémně bolestivé. Jedním z prvních příznaků, kterých si můžete všimnout, je bolest nebo citlivost při tlaku na nohu při chůzi.

Jakmile se bradavice vytvoří, uvidíte na kůži kruhovou plochou skvrnu s protlačenou oblastí uprostřed. Bradavice se může jevit jako zažloutlá, s krustou nebo dokonce s černou skvrnou uprostřed.

Jak léčit plantární bradavice

V některých případech se plantární bradavice vyřeší přirozeně. Jiné případy mohou vyžadovat léčbu. Plantární bradavici můžete léčit několika různými způsoby, buď návštěvou svého lékaře, nebo léčbou bradavice doma. Léčba zahrnuje:

  • krém s kyselinou salicylovou, lokální krém, který dokáže bradavici „vypálit“.

  • tekutý dusík, který lze použít k „zmrazení“ bradavice
  • kyretáž, která zahrnuje vyříznutí bradavice
  • lék aplikovaný přímo na bradavici
  • laserová terapie ke spálení krevních cév, které vyživují bradavice

  • alternativní léčby, jako jsou esenciální oleje

Nejběžnějšími způsoby léčby jsou krém s kyselinou salicylovou a tekutý dusík. Oba vyžadují několik ošetření během několika týdnů, abyste se zbavili bradavice nebo bradavic.

Kyselina salicylová je volně prodejná. Můžete jej používat doma. Postupujte podle pokynů na obalu a počítejte s aplikací léku po dobu nejméně 12 týdnů.

Jeden studie zjistili, že léčba plantární bradavice doma byla stejně účinná jako léčba lékařem. Tato studie používala 50% kyselinu salicylovou pro samoléčbu plantárních bradavic. Jedná se o vyšší koncentraci kyseliny salicylové, kterou často používají podiatři.

Pokud je vaše bradavice hluboká nebo pokud se znovu objeví, možná budete muset navštívit lékaře. Váš lékař může pro účinnější výsledky kombinovat různé léčby, jako je kryoterapie s kyselinou salicylovou.

Nějaké důkazy naznačuje, že alternativní terapie, jako je použití česneku, mohou pomoci léčit plantární bradavice. Chcete-li vyzkoušet tento domácí lék, aplikujte čerstvý oloupaný česnek přímo na bradavici. Zakryjte ji lepicí páskou, aby česnek zamířil na bradavici, a poté ji odstraňte.

Můžete také aplikovat česnekový esenciální olej přímo na bradavici. Bylo prokázáno, že užívání česneku způsobuje popáleniny, zejména u dětí. Vždy je dobré si promluvit se svým lékařem, než zkusíte alternativní léčbu.

Jak se diagnostikuje?

Pokud máte podezření, že máte plantární bradavici, měli byste se poradit se svým lékařem. Může být těžké říct, jak moc bradavice vyrostla pod kůží. Určitě byste měli navštívit svého lékaře, pokud vám bradavice způsobuje bolest nebo se rozšiřuje na jiné místo.

Váš lékař vám může pomoci určit, která léčba je pro vás nejlepší na základě toho, jak pokročilá je bradavice. Pokud se například bradavice vrátila, může váš lékař zvolit jinou kombinovanou léčbu, aby zajistil její odstranění.

Zotavení z plantární bradavice

Většina ošetření plantárních bradavic trvá alespoň několik týdnů. Nejdůležitější věc, kterou je třeba pamatovat při léčbě bradavice, je konzistence.

Plantární bradavice může být obtížné odstranit a mají tendenci se vracet, takže si chcete být jisti, že budete pečlivě dodržovat svůj léčebný plán.

Kryoterapie obvykle vyžaduje dvě až tři cesty k lékaři na terapii tekutým dusíkem. Laserová terapie může fungovat v jednom až třech ošetřeních.

Můžete také zvážit náklady na léčbu plantárních bradavic. Domácí kyselina salicylová stojí kolem 5 dolarů, zatímco laserová terapie může dosáhnout až stovek dolarů.

Pokud jste si nechali uříznout bradavici, budete chtít zůstat na noze asi den. Udržujte oblast pokrytou obvazem a vyhněte se tlaku na místo bradavice.

Výhled

Plantární bradavice jsou běžné a léčitelné. Neexistuje jediná léčba, která by byla vždy účinná. Možná je budete moci léčit doma, ale závažnější případy budou vyžadovat ošetření v ordinaci vašeho lékaře.

Tipy pro prevenci plantárních bradavic

Chcete-li zabránit plantární bradavici, zvažte následující tipy:

  • Vždy si zakryjte nohy ve sdílených komunitních prostorách, jako jsou bazény, šatny nebo koleje.
  • Zeptejte se svého lékaře na získání vakcíny proti HPV, která může pomoci předcházet bradavicím, i když je zapotřebí více výzkumu.
  • Pokud máte bradavice, měňte si boty a ponožky denně.
  • Udržujte bradavici zakrytou a často si myjte ruce, abyste zabránili šíření plantárních bradavic na další lidi.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY