Co vědět o chemoterapeutickém krému na rakovinu kůže

Chemoterapeutický krém při aplikaci na kůži zabíjí rakovinné buňky na povrchu kůže nebo v jeho blízkosti. Může být účinnou alternativou k chirurgickému zákroku, ale pouze u některých forem rakoviny kůže.

Chemoterapeutický krém je protirakovinná léčba, kterou aplikujete přímo na povrch kůže. Tomu se říká lokální chemoterapie.

Lokální chemoterapie zabíjí rakovinné buňky v kůži. Lidé jej běžně používají k léčbě prekancerózních lézí a rakoviny kůže postihující horní vrstvy kůže.

Tento článek zkoumá, jak lokální chemoterapie funguje, proč ji lidé používají a jaké jsou její potenciální vedlejší účinky a účinnost.

Co je to chemoterapeutický krém?

Chemoterapeutický krém je lokální chemoterapeutický lék, který se aplikuje přímo na kůži. Po nanesení krém zabíjí rakovinné buňky na povrchu kůže nebo v jeho blízkosti.

Krém se však nedostane k rakovinným buňkám v hlubších vrstvách kůže nebo jiných částech těla. Lékaři ji kvůli tomu označují jako lokalizovanou léčbu.

Nejčastěji předepisovaným chemoterapeutickým krémem je topický fluorouracil, také nazývaný 5-fluorouracil (5FU). Je k dispozici jako několik značkových léků:

 • Carac
 • Efudex
 • Fluoroplex
 • Tolak

Mezi další lokální léky používané k léčbě rakoviny kůže patří:

 • tirbanibulin (Klisyri), chemoterapeutická mast používaná na obličej nebo pokožku hlavy
 • imiquimod (Aldara, Zyclara), krém, který odstraňuje rakovinu posílením imunitní reakce těla
 • diklofenak (Solaraze), nesteroidní protizánětlivý gel

Tyto léky musí předepsat lékař. Váš lékař může prodiskutovat, které možnosti léčby mohou být pro vaši rakovinu kůže vhodné.

K čemu se používá chemoterapeutický krém?

Lidé obvykle používají chemoterapeutický krém k léčbě prekancerózních kožních výrůstků nazývaných aktinická keratóza.

Aktinická keratóza se obvykle tvoří na oblastech kůže vystavených slunci, jako je obličej, pokožka hlavy, ruce nebo hrudník. Je častější u lidí se světlejšími odstíny pleti.

Spolu s chemoterapeutickým krémem mohou lékaři předepsat lék kalcipotrien, syntetickou formu vitaminu D, který pomáhá léčit aktinickou keratózu a zkracuje délku léčby.

Lidé mohou také používat chemoterapeutický krém k léčbě povrchové rakoviny kůže. Termín „povrchový“ znamená, že rakovina postihuje pouze povrch kůže a nerozšířila se do hlubších vrstev kůže nebo jiných oblastí těla.

Nejběžnějším typem rakoviny kůže léčeným chemoterapeutickým krémem je povrchový bazaliom. Někteří lidé mohou používat určité lokální chemoterapeutické léky k léčbě jiných forem rakoviny, jako je Bowenova choroba.

Kromě chemoterapeutického krému další lokalizované léčby aktinické keratózy nebo povrchové rakoviny kůže zahrnují:

 • kryochirurgie
 • fotodynamická terapie
 • laserová terapie
 • chemický peeling

Jak aplikujete chemoterapeutický krém?

Váš lékař vám může ukázat, jak krém aplikovat, abyste to mohli dělat doma.

Je důležité dodržovat specifické pokyny lékaře. To zajistí, že nanesete správné množství krému a zabráníte podráždění pokožky.

Obecně můžete při aplikaci krému také postupovat podle následujících kroků:

 1. Umyj si ruce mýdlem a vodou.
 2. Naneste krém na postiženou oblast pomocí rukavice, nekovového aplikátoru nebo prstu.
 3. Krém vetřete do pokožky a nechte zmizet.
 4. Umyjte si ruce.

Neaplikujte krém v blízkosti očí, nosu nebo úst. Vyhněte se také zábalům kůže nebo přikládání obvazů, pokud to nedoporučí váš lékař.

Jak často a jak dlouho budete krém nanášet, může záviset na lécích, které používáte, a na tom, jaký typ rakoviny kůže máte.

Pro léčba aktinické keratózy:

Frekvence Doba trvání
5FU jednou nebo dvakrát denně 2–4 týdny
diklofenak (Solaraze) dvakrát denně 2–3 měsíce
imiquimod (Aldara, Zyclara) jednou denně po 2 dny v týdnu 16 týdnů
tirbanibulin (Klisyri) jednou denně 5 dní

Pro léčba povrchového bazaliomu:

Frekvence Doba trvání
5FU jednou nebo dvakrát denně 6–12 týdnů
imiquimod (Aldara, Zyclara) jednou denně po dobu 5 dnů v týdnu 6 týdnů

Toto jsou pouze obecné pokyny založené na typickém použití. Vždy dodržujte pokyny svého lékaře a pokyny na štítku s předpisem.

Jaké jsou potenciální vedlejší účinky chemoterapeutického krému?

Po aplikaci chemoterapeutického krému můžete pociťovat mírnou bolest, suchost nebo bolestivost v místě aplikace.

Další nežádoucí účinky mohou zahrnovat:

 • pocit pálení
 • okoralost
 • otok
 • změna barvy pleti
 • podráždění
 • svědění
 • vyrážka

Závažné nežádoucí účinky jsou vzácné, ale mohou zahrnovat:

 • krvavý průjem
 • zvracení
 • horečka
 • zimnice
 • závažná zbarvená kožní vyrážka nebo bolest břicha

Promluvte si se svým lékařem, pokud zaznamenáte nežádoucí účinky, které jsou závažné nebo nezmizí.

Jak vypadá vaše pleť po aplikaci chemoterapeutického krému?

Po nanesení krému bude vaše pokožka zarudlá a zanícená. Oblast může být také bolavá a může z ní unikat tekutina. Během hojení byste měli pokožku chránit před sluncem, protože slunce může zánět zhoršit.

Okamžitě kontaktujte svého lékaře, pokud zaznamenáte závažné, dlouhodobé nebo související nežádoucí účinky. Mohou přerušit nebo ukončit léčbu. Mohou také předepsat steroidní krém na pomoc se zánětem.

Vaše pokožka by se měla plně zahojit během 1–2 měsíců.

Bylo to užitečné?

Jak účinný je chemoterapeutický krém?

Lokální chemoterapie může být účinnou léčbou prekancerózních lézí, jako je aktinická keratóza. Může být také účinný u některých povrchových rakovin kůže, i když výzkum ukazuje některé nevýhody.

Současný výzkum naznačuje:

 • A studie 2015 zjistili, že jediný cyklus 5FU účinně redukoval aktinickou keratózu na více než 2 roky.
 • A studie 2016 navrhli, že kombinace 5FU a topického kalcipotriolu může účinně snížit nebo odstranit aktinickou keratózu.
 • Studie z roku 2017 porovnávala účinnost imichimodu a 5FU při léčbě povrchového bazaliomu. Po 5 letech léčby byla pravděpodobnost přežití bez nádoru 80 % u osob léčených imichimodem a 70 % u osob léčených 5FU.
 • Přehled výzkumu z roku 2013 zkoumal použití lokální chemoterapie pro nemelanomovou rakovinu kůže. S 5FU byla míra vyléčení 61–92 %. S imikvimodem byla míra vyléčení 65–100 %.
 • Přezkum z roku 2021 dospěl k závěru, že 5FU může být nejúčinnější v kombinaci s jinou protirakovinnou léčbou. Chemoterapie však může způsobit rezistenci vůči 5FU, což omezuje její účinnost. Vědci zkoumají způsoby, jak překonat tuto rezistenci vůči lékům.

Lokální chemoterapie je protinádorový lék aplikovaný přímo na kůži. Může způsobit mírnou bolest a změnu barvy, ale tyto vedlejší účinky by se měly vyřešit, až se vaše pokožka zahojí.

Přestože je chirurgický zákrok standardní léčbou rakoviny kůže první volby, lokální chemoterapie může být účinná u prekanceróz nebo časného povrchového kožního karcinomu.

Účinná léčba rakoviny kůže může vyžadovat různé možnosti, včetně chirurgického zákroku, chemoterapie a lokalizované léčby, jako je lokální chemoterapie. Promluvte si se svým lékařem, abyste prodiskutovali správné možnosti pro vás.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY