Léčba akné: typy, vedlejší účinky a další

Akné a vy

Akné vzniká z ucpaných vlasových folikulů. Olej, špína a odumřelé kožní buňky na povrchu pokožky ucpávají póry a vytvářejí pupínky nebo malé lokalizované infekce. Ošetření funguje tak, že odstraňuje bakterie a vysušuje přebytečný maz, který vede k akné. Různé léčby akné zahrnují léky na životní styl, místní léky, perorální léky a lékařské postupy.

Léčba, která je pro vás vhodná, závisí na vašem individuálním stavu. Pokud máte mírné až středně těžké akné, jako jsou bílé tečky nebo černé tečky, vaše léčba by měla být relativně snadná. Pokud však máte cystické nebo zánětlivé akné, může být vaše léčba náročnější. Cystické akné je jedna nebo více velkých, bolestivých, červených cyst pod povrchem vaší kůže. Váš lékař nebo dermatolog vám může pomoci zjistit, jaký typ akné máte.

Léky životního stylu

Mnoho lidí s mírným akné nebo pupínky může svůj stav zvládnout změnou životního stylu. Mastnota je hlavní příčinou akné, proto je důležité udržovat si čistý obličej a vlasy pryč od něj, zvláště pokud máte tendenci se mastit. Olej z vašich vlasů a obličeje se také hromadí na vašem ložním prádle. Výměna povlaku na polštář denně nebo týdně může pomoci zabránit tomuto nahromadění.

Umyjte si obličej dvakrát až třikrát denně vlažnou vodou a jemným čisticím prostředkem, který není abrazivní. Nedrhněte kůži příliš silně. To může vaši pokožku ještě více zhoršit. Také se snažte nepoužívat produkty péče o pleť, které mohou dráždit, jako jsou vonná mléka nebo make-up na olejové bázi. Vyberte si hydratační a opalovací krémy, které jsou označeny jako „nekomedogenní“. To znamená, že produkt nebude ucpávat vaše póry.

Tyto úpravy vám mohou pomoci vyřešit mírné akné. Pokud potřebujete něco trochu silnějšího, může vám lékař doporučit, abyste také používali místní nebo perorální léky.

Lokální léky

Topické léky jsou pleťové vody, gely a krémy, které si aplikujete na pokožku. Obvykle nanášíte tenkou vrstvu na pokožku ráno a před spaním po umytí obličeje. Některé jsou volně prodejné a jiné vyžadují předpis.

Volně prodejné přípravky na akné obvykle obsahují účinnou látku kyselinu salicylovou nebo benzoylperoxid. Tyto látky snižují množství oleje, které vaše tělo produkuje. Bojují také proti zánětu. Tyto účinky pomáhají léčit stávající skvrny a zabraňují tvorbě nových.

Lokální léky na předpis mohou pomoci, když OTC produkty nejsou dostatečně silné. Tyto gely nebo krémy na akné mohou obsahovat tretinoin (retinoidní lék, který pochází z vitaminu A), silnější verzi benzoylperoxidu nebo antibiotikum zvané klindamycin. Ty mohou lépe zabíjet bakterie, když je vaše akné středně těžké až těžké.

Orální léky

Orální léky na akné se také nazývají systémové léčby, protože se vstřebávají do celého těla. Jsou k dispozici pouze na předpis od vašeho lékaře. Tyto léky se běžně používají k léčbě středně těžkého až těžkého akné, které nereaguje na lokální látky. Mezi tři typy systémových léků používaných k léčbě akné patří:

Antibiotika

Váš lékař může předepsat denní antibiotickou pilulku, jako je tetracyklin. Může pomoci v boji proti bakteriím a infekcím zevnitř ven. Antibiotika se běžně používají s lokálními léky, když gely a krémy samotné nezlepšují váš stav.

Antikoncepční pilulky

Regulace hladiny hormonů může pomoci zlepšit akné u některých žen. Během těhotenství byste však neměla užívat antikoncepční pilulky. Pokud jste těhotná, zeptejte se svého lékaře, co můžete udělat, abyste zahnali vyrážky.

Isotretinoin

Isotretinoin je silný lék z rodiny retinoidů. Zmenšuje velikost mazových žláz, takže produkují méně oleje. Pomáhá také regulovat přeměnu kožních buněk, aby buňky neblokovaly uvolňování bakterií a přebytečného mazu z vašich pórů. Isotretinoin je většinou vyhrazen pro lidi s těžkým cystickým akné. Váš lékař vám jej může předepsat, když jiné léky na akné nefungují. Nežádoucí účinky však mohou být závažné, takže to není pro každého.

Postupy pro léčbu akné

I když se nepředepisuje tak běžně jako léky, lze k léčbě těžkého akné použít několik lékařských postupů. Všechny tyto postupy lze obvykle provádět v ordinaci lékaře. Mohou být bolestivé a v některých případech způsobit zjizvení. Plány zdravotního pojištění je také ne vždy pokrývají. Než si je naplánujete, měli byste potvrdit, že vaše zdravotní pojištění tyto procedury hradí.

Odvodnění a odsávání

Během drenáže a extrakce váš lékař ručně drénuje velké cysty, které se tvoří pod vaší kůží. Odstraňují tekutiny, nečistoty, hnis a odumřelou kůži uvnitř cysty, aby se snížila infekce a bolest. Váš lékař může do cysty aplikovat antibiotika nebo steroidy, aby se urychlilo hojení a snížilo se riziko zjizvení.

Laserová terapie

Laserová terapie může také pomoci zlepšit infekci akné. Laserové světlo pomáhá snižovat množství bakterií na kůži, které způsobují akné.

Chemický peeling a mikrodermabraze

Chemický peeling a mikrodermabraze odstraní svrchní vrstvu vaší pokožky. V tomto procesu jsou také odstraněny bílé a černé tečky.

Léčba akné během těhotenství

S akné se někdy potýká téměř každý. Je to nejčastější mezi teenagery. Dospělí však mohou občas propuknout, zejména během těhotenství. Ale těhotné ženy s akné nemusí mít všechny stejné možnosti léčby jako ostatní.

Většina léků používaných k léčbě akné u dospívajících a dospělých není během těhotenství bezpečná nebo bezpečnost léku není známa.

Lokální retinoidy jsou léky kategorie C. To znamená, že studie na zvířatech ukázaly, že jsou škodlivé pro vyvíjející se plod, pokud jsou podávány ve velkém množství. Před použitím tretinoinu se poraďte se svým lékařem.

Isotretinoin a tetracyklin mohou poškodit plod. Isotretinoin je spojován s vrozenými vadami a tetracyklin může změnit barvu zubů vašeho dítěte. Během těhotenství nepoužívejte žádný z nich.

Produkty proti akné, které je bezpečné používat během těhotenství, jsou ty, které používají benzoylperoxid.

Vedlejší efekty

Nežádoucí účinky léčby akné se liší v závislosti na zvolené metodě a síle léku.

U topických léků proti akné jsou nejčastějšími vedlejšími účinky suchost a podráždění kůže. Naštěstí jsou tyto příznaky dočasné. Často se zlepšují, když si vaše tělo zvykne na léky. Pokud vás kůže svědí, pálí nebo se silně loupe, řekněte to svému lékaři.

Potenciální vedlejší účinky perorálních léků mohou být závažnější. Antibiotika vám mohou způsobit podrážděný žaludek nebo způsobit závratě a točení hlavy. Pokud užíváte také antikoncepční pilulky, použijte záložní metodu antikoncepce. Některá antibiotika snižují, jak dobře vás antikoncepční pilulky chrání před těhotenstvím.

Pokud používáte antikoncepční pilulky k léčbě akné, uvědomte si, že vedlejší účinky perorální antikoncepce zahrnují zvýšené riziko krevních sraženin a vysokého krevního tlaku.

Perorální isotretinoin může způsobit závažné nežádoucí účinky, zvláště pokud otěhotníte během jeho užívání. U dětí, jejichž matky užívaly isotretinoin během těhotenství, byly hlášeny závažné vrozené vady. Lék může také zvýšit riziko deprese a sebevražedných myšlenek a ovlivnit hladinu cholesterolu a funkci jater.

Promluvte si se svým lékařem

Akné je velmi dobře léčitelný stav. Když se zdá, že základní změny životního stylu nepomáhají, vyzkoušejte nejméně invazivní léčbu, volně prodejné produkty. Pokud potřebujete něco silnějšího, domluvte si schůzku se svým lékařem. Posoudí vaše akné a navrhne další postup léčby. Pokročilý lékařský výzkum nachází nové způsoby, jak bojovat s infekcí.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY