Léčba artritidy pomocí rybího oleje a omega-3 mastných kyselin (EPA a DHA)

Stručná historie oleje z tresčích jater

V 19. a na počátku 20. století byly děti často krmeny lžící oleje z tresčích jater, což je praxe zakořeněná ve stovkách let lidové medicíny.

Jak později potvrdila lékařská věda, získávání důležitých živin z určitých potravin je užitečnou doplňkovou léčebnou metodou pro určité stavy.

Před polovinou 50. let byla běžná křivice, onemocnění způsobené nedostatkem vitamínu D v těle. Nemoc postihla velmi malé děti, měkly a deformovaly jejich kosti. Za pár let by to přerostly. Tou dobou však již došlo k trvalému poškození.

Olej z tresčích jater se tradičně používal k léčbě křivice, ačkoli vědecké důkazy, že vysoký obsah vitaminu D v oleji činí tuto léčbu účinnou, nebyly k dispozici až do 30. let 20. století.

Kromě vitaminu D je olej z tresčích jater také bohatý na vitamin A, takže je velmi dobrý pro kosti, zuby a oči. Je také bohatý na omega-3 mastné kyseliny.

Ke konci 20. století začali vědci studovat rybí tuk. Na rozdíl od oleje z tresčích jater rybí tuk neobsahuje vitamíny A a D. Je však mnohem bohatší na omega-3 mastné kyseliny než jeho protějšek. Omega-3 jsou vynikající pro zdraví srdce – a jak se ukázalo, pro artritidu.

EPA a DHA

Dva typy omega-3 mastných kyselin, které se nacházejí v rybím tuku, jsou kyselina eikosapentaenová (EPA) a kyselina dokosahexaenová (DHA).

EPA a DHA mohou snížit zánět, který způsobuje otoky a bolest. Výzkum ukázal, že obě kyseliny mohou potlačit imunitní systém těla. Nicméně, a studie 2016 naznačuje, že DHA může místo toho posílit imunitní funkce. DHA je účinnější při snižování zánětu než EPA, ale obě hrají roli.

Všechny tyto účinky činí rybí olej potenciálně prospěšným pro lidi s artritidou.

EPA a DHA mají další zdravotní přínosy: Mohou pomoci předcházet infarktům tím, že znesnadňují srážení krve. Pomáhají snižovat hladinu triglyceridů v krvi a krevní tlak. EPA užívaná se statiny je také účinnější při snižování zánětu arteriosklerózy než samotná léčba.

Rozdíl mezi rybím olejem a olejem z tresčích jater

Olej z tresčích jater je vynikajícím zdrojem omega-3, vitamínu A a vitamínu D. Vyrábí se z tresčích jater, která se vaří a poté lisují.

Doplňky rybího tuku jsou vyrobeny z různých studenovodních ryb s tučným masem, včetně makrely, tuňáka, sledě, lososa, a tresčí játra. Mohou také obsahovat velrybí nebo tulení tuk.

Rybí tuk obsahuje jen malé množství vitamínů a minerálů, včetně železa, vápníku, vitamínů B a vitamínů A a D.

Krátký pohled na artritidu

Termín „artritida“ je odvozen ze dvou řeckých slov: „arthro“, což znamená „kloub“ a „itis“, což znamená „zánět“. Existuje více než 100 různých typů artritidy a všechny postihují klouby.

Nejběžnější je osteoartróza (OA). Napadá pevnou, pružnou chrupavku v kloubu a kolem něj. Osteoartróza, způsobená především opotřebením, postihuje obecně starší lidi.

Druhou nejčastější formou artritidy je revmatoidní artritida (RA). RA je chronické autoimunitní onemocnění, které způsobuje, že imunitní systém napadá synoviální pouzdro kloubu a další měkké tkáně. Oba typy artritidy způsobují zánět a bolest kloubů.

Proč je rybí olej preferován pro artritidu

Aby omega-3 mastné kyseliny v rybím oleji působily proti artritidě, je nutné jich každý den zkonzumovat poměrně velké množství. Rybí olej – nebo olej z tresčích jater – uzavřený v kapslích to docela usnadňuje.

Na druhou stranu, protože olej z tresčích jater obsahuje velmi vysoké množství vitaminu A a vitaminu D, přílišné užívání může být toxické. Pro účely léčby artritidy je bezpečnější volbou rybí tuk.

Nakupujte doplňky rybího tuku.

Vedlejší účinky rybího oleje

Většina lidí může bez problémů užívat i velké dávky rybího tuku. Přesto někteří hlásí mírné vedlejší účinky, včetně:

  • říhání
  • špatná chuť v ústech
  • zápach z úst
  • pálení žáhy
  • nevolnost
  • řídká stolice

Většina těchto nežádoucích účinků bude snížena nebo odstraněna, pokud užijete rybí tuk bezprostředně před jídlem. Můžete také zkusit tobolky před užitím zamrazit.

Informujte se u svého lékaře

Promluvte si se svým lékařem, než začnete užívat rybí olej na artritidu, zejména ve vysokých dávkách.

Je důležité, abyste si promluvili se svým lékařem, pokud již užíváte nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID), které potlačují imunitní systém, léky na ředění krve nebo léky na krevní tlak.

Poraďte se se svým lékařem, než začnete užívat rybí olej s jakoukoli jinou alternativou nebo doplňkovými léky. Měli by vám být schopni poradit o jakýchkoli potenciálních lékových interakcích.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY