Lékaři pro muže

Lékaři pro muže

Všichni dospělí starší 18 let by měli být pravidelně vyšetřováni lékařem primární péče v rámci svého zdravotního režimu. U mužů je však méně pravděpodobné, že se budou řídit tímto pokynem a učiní své návštěvy u zdraví prioritou. Podle Americká kardiologická asociace, nepohodlí a snaha ušetřit čas a peníze patří mezi 10 hlavních důvodů, proč se muži vyhýbají návštěvě lékaře.

Srdeční onemocnění a rakovina jsou dvě věci hlavní příčiny úmrtí mužů, podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). Tyto dva problémy lze včas rozpoznat a léčit, pokud je osoba proaktivní v oblasti zdravotní péče a prohlídek. Některé diagnózy, které jsou specifické pro muže, jako je rakovina varlat a prostaty, mají mnohem lepší výsledky, pokud jsou zachyceny v jejich počátečních stádiích.

Pokud jste muž, proaktivní přístup k vašemu zdraví může prodloužit vaši délku života a zlepšit kvalitu vašeho života. Lékaři, kteří se specializují na hodnocení mužského zdraví, jsou ve vašem týmu a chtějí vám pomoci.

Praktický lékař

Lékaři primární péče, někdy nazývaní praktičtí lékaři, léčí řadu běžných, chronických a akutních onemocnění. Lékaři primární péče léčí vše od bolestí v krku po srdeční onemocnění, i když některé stavy mohou vyžadovat doporučení ke specialistovi. Například někdo, kdo má diagnostikovanou městnavou srdeční chorobu (CHF), může být odeslán ke kardiologovi k posouzení v době počáteční diagnózy. Lékař primární péče však pravděpodobně dokáže dlouhodobě zvládnout většinu chronických, stabilních pacientů s CHF.

Mezi další běžná onemocnění léčená lékaři primární péče patří:

  • nemoc štítné žlázy
  • artritida
  • Deprese
  • cukrovka
  • vysoký krevní tlak

Lékaři primární péče také sledují stav vašeho očkování a poskytují další typy preventivní péče, jako jsou postupy péče o zdraví odpovídající věku. Muži středního věku mohou například očekávat pravidelné screeningové testy na rakovinu prostaty. Podobně by každý, kdo má průměrné riziko rakoviny tlustého střeva, měl být vyšetřen na rakovinu tlustého střeva počínaje 50. rokem života. Počínaje kolem 35. roku věku by muži měli být také vyšetřováni na vysoký cholesterol. Váš lékař vám obvykle doporučí, abyste si každý rok nechali vyhodnotit krevní lipidový profil.

Váš lékař primární péče bude v ideálním případě sloužit jako domácí základna pro vaši lékařskou péči. Podle potřeby vás odkážou ke specialistům a vaše zdravotní záznamy budou uchovávat na jednom místě pro budoucí použití. Muži a chlapci by měli absolvovat fyzickou prohlídku alespoň jednou ročně.

U mužů může být lékař primární péče prvním, kdo identifikuje určité stavy, včetně:

  • kýla nebo herniovaný disk
  • ledvinové kameny
  • rakovina varlat nebo rakovina prostaty

  • melanom

Zjistěte více: Jak vypadá melanom? »

Všechny tyto stavy se mnohem častěji vyskytují u mužů než u žen. Dobrý lékař primární péče je bude hledat.

Internista

American College of Physicians poukazuje na to, že návštěva internisty může být prospěšná pro lidi, kteří hledají lékaře se zkušenostmi v několika specializacích. Pokud máte chronické onemocnění, jako je hypertenze nebo cukrovka, možná budete chtít navštívit internistu.

Internisté, známí také jako specialisté na interní lékařství, jsou pro dospělé jako pediatři pro děti. Internisté jsou speciálně vyškoleni k léčbě nemocí dospělých. Internisté jsou také křížově vyškoleni a vzděláváni v komplexním programu, který zahrnuje studium různých specializací a porozumění vzájemnému vztahu více diagnóz. Někteří internisté pracují v nemocnicích a někteří pracují v domovech pro seniory. Všichni mají hluboké zkušenosti ze studia různých oborů medicíny.

Zubař

Navštivte zubního lékaře, aby vám zuby vyčistil dvakrát ročně. Pokud se u vás objeví dutina nebo jiný zubní problém, váš zubní lékař bude mít na starosti jeho léčbu. Moderní stomatologie je relativně bezbolestná a často vysoce účinná při řešení mnoha komplikovaných problémů.

Zubaři mohou vyšetřit stavy, jako je parodontitida nebo rakovina ústní dutiny. Správná péče a čištění zubů snižuje výskyt paradentózy. Neléčená parodontitida je spojována se zvýšeným rizikem kardiovaskulárních onemocnění a plicních infekcí, a proto je správná péče o zuby o to důležitější.

Čtěte více: Co chcete vědět o zdraví zubů a úst? »

Optometrista nebo oftalmolog

Optometristé a oftalmologové se specializují na léčbu problémů souvisejících s očima a zrakem. Optometristi jsou kvalifikovaní k screeningu různých zdravotních problémů souvisejících s očima, včetně glaukomu, šedého zákalu a onemocnění sítnice. Oftalmologové jsou lékaři, kteří jsou kvalifikovaní k provádění kompletního spektra očních služeb, včetně oční chirurgie. Pokud si jen potřebujete nechat zkontrolovat zrak, s největší pravděpodobností navštívíte optometristu. Pokud se u vás objeví problém s očima, který vyžaduje operaci, můžete být odesláni k oftalmologovi.

U mužů s dokonalým zrakem se stále doporučuje každé dva až tři roky návštěva očního lékaře ke kontrole šedého zákalu, glaukomu a ztráty zraku. Muži, kteří nosí brýle nebo čočky, by měli podstoupit každoroční prohlídku, aby se ujistili, že se jejich předpis nezměnil.

Specialisté

Specialisté jsou lékaři, které nemusíte pravidelně navštěvovat. Mohou provádět screeningové postupy na základě doporučení jiného lékaře.

Urologové

Urologové se specializují na léčbu mužských a ženských močových cest. Specializují se také na mužský reprodukční systém. Muži navštěvují urology kvůli stavům, jako je zvětšená prostata, ledvinové kameny nebo rakovina močových cest. Mezi další běžné problémy, které řeší urologové, patří mužská neplodnost a sexuální dysfunkce. Muži starší 40 let by měli začít každoročně navštěvovat urologa, aby vyšetřoval rakovinu prostaty.

Urolog vám může poradit ohledně vašeho sexuálního zdraví, ale nezapomeňte, že lékař primární péče vás může vyšetřit na sexuálně přenosné infekce (STI) a nemoci. Každý sexuálně aktivní muž by se měl ujistit, že je vyšetřen lékařem na pohlavně přenosné choroby, zvláště pokud má více sexuálních partnerů.

Další informace: Informace o pohlavně přenosných chorobách (STD) pro muže »

Dermatologové

Dermatologové se specializují na ošetření kůže, vlasů a nehtů. Kůže je největším orgánem těla a je náchylná k běžným problémům, jako je akné v dospívání a rakovina kůže v pozdějším věku.

Muži severoevropského původu mají tendenci být vystaveni většímu riziku vzniku rakoviny kůže než muži s tmavší pletí. Muži, kteří byli v dětství těžce spáleni sluncem nebo kteří se opakovaně vystavovali slunci, které mělo za následek spálení, by měli navštívit dermatologa na screening rakoviny kůže. Váš dermatolog může provádět každoroční kontrolu pokožky celého těla. Dokážou hledat jakékoli neobvyklé krtky nebo jiné anomálie, které by mohly signalizovat rakovinu kůže.

Dermatologové mohou pomoci i s kožními problémy, které jsou častější u mužů než u žen, jako je vypadávání vlasů a atletická noha.

Onkologové

Onkolog je lékař, který se specializuje na studium a léčbu rakoviny. Existují různé druhy onkologů. Někteří se specializují na rakovinu krve, někteří se specializují na identifikaci a chirurgické odstranění nádorů a jiní poskytují léčbu, jako je ozařování a chemoterapie.

Pokud jste muž, který byl odeslán k onkologovi kvůli obavám z rakoviny varlat, tlustého střeva, prostaty nebo kůže, nejste v žádném případě vzácný případ. Správný screening od onkologa určí, zda ve skutečnosti rakovinu máte nebo ne. Screening může také odhalit, zda se rakovina rozšířila do jiných částí vašeho těla.

Odnést

Většina lidí, zejména mužů, chodí k lékaři nerada. Rozvíjení vztahu s lékařem primární péče, který vám vyhovuje, může změnit váš pohled na tuto nepohodlnou schůzku, na kterou nemáte čas. Ještě důležitější je, že vám to může zachránit život. Najděte lékaře primární péče nebo internistu, který praktikuje preventivní péči, a naplánujte si schůzku, abyste udělali první krok k tomu, aby byl váš život zdravější.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY