Lymfom žaludku: Co vědět

Když rakovinné buňky začínají v lymfatické tkáni žaludku, je to známé jako žaludeční lymfom. Vaše riziko se může zvýšit při infekcích Helicobacter pylori a dalších stavech, jako je celiakie.

Žaludeční lymfom tvoří 5 % novotvarů nebo abnormálních výrůstků v žaludku. I když je to vzácné, je důležité dávat pozor na příznaky a příznaky tohoto stavu. Včasné odhalení je klíčem k pozitivním výsledkům.

Vzhledem k tomu, že příznaky žaludečního lymfomu nejsou specifické pouze pro tento stav, je důležité promluvit si s lékařem o všech možných příčinách a o tom, jaké diagnostické testy jsou potřeba.

Abychom vám pomohli cítit se lépe připraveni mluvit se svým zdravotním týmem o svých obavách, shromáždili jsme několik klíčových informací o žaludečním lymfomu, včetně příznaků, rizikových faktorů a možností léčby pro vás.

Co je lymfom žaludku?

„Lymfom“ je lékařský termín pro rakovinné buňky, které pocházejí z lymfatické tkáně. Lymfatické tkáně jsou umístěny po celém těle. Žaludeční lymfom se specificky vyskytuje v lymfatických tkáních umístěných v žaludku.

Primární lymfom žaludku znamená, že rakovina vznikla v lymfatických tkáních žaludku, místo aby se tam šířila z jiné části těla. Primární lymfom žaludku je nejběžnější formou extranodálního lymfomu a obvykle se jedná o nehodgkinský lymfom.

Podle Národní organizace pro vzácné poruchy má asi 90 % lidí s primárním žaludečním lymfomem buď lymfom žaludku asociovaný se sliznicí (MALT) nebo difuzní velkobuněčný B-lymfom (DLBCL) žaludku.

Jaké jsou příznaky žaludečního lymfomu?

Lidé s lymfomem žaludku mají obvykle příznaky, které jsou nespecifické. Z jejich příznaků může být nemožné zjistit, že mají žaludeční lymfom.

Běžné příznaky žaludečního lymfomu mohou zahrnovat:

 • břišní křeče
 • rychlý pocit sytosti
 • nevolnost a zvracení
 • špatné trávení

Co může způsobit tuto formu lymfomu?

Dvě nejčastější příčiny tohoto typu lymfomu jsou:

 • chyby při tvorbě bílých krvinek
 • přeměna jedné bílé krvinky na rakovinnou buňku

více než 90 % žaludečních MALT lymfomů je spojeno s infekcemi Helicobacter pylori. Přesná souvislost a důvod, proč se u některých lidí tvoří lymfomy, zatímco u jiných stále není třeba dalšího výzkumu.

Chronický zánět z různých stavů a ​​nemocí také způsobuje, že imunitní systém je neustále aktivní. To může také hrát roli způsobující non-Hodgkinův lymfom.

Kdo je nejvíce ohrožen lymfomem v žaludku?

Mezi rizikové faktory žaludečního lymfomu patří:

 • infekce H. pylori
 • HIV
 • virus hepatitidy B
 • celiakie
 • virus Epstein-Barrové
 • zánětlivé onemocnění střev
 • imunosupresivní léky

Rodinná anamnéza rakoviny a kouření cigaret mohou také zvýšit šance na rakovinné mutace v DNA člověka.

Diagnóza

Chcete-li diagnostikovat žaludeční lymfom, může váš lékař začít fyzickým vyšetřením a krevním testem. Mohou požádat o kompletní krevní obraz a test laktátdehydrogenázy, aby získali lepší představu o tom, co se děje ve vašem těle.

Váš lékař může také doporučit endoskopii, aby lépe určil příčinu jakýchkoli příznaků.

Chcete-li provést endoskopii, může váš lékař buď protáhnout ústy tenkou hadičku obsahující malou kameru, nebo vás může nechat spolknout malou kapsli o velikosti pilulky, která obsahuje kameru. Během tohoto postupu mohou odebrat tekutiny nebo vzorky buněk pro biopsii.

Pokud je identifikován žaludeční lymfom, váš lékař obvykle potřebuje další zobrazovací testy k jeho stádiu. K tomu si mohou objednat:

 • ultrazvuk
 • CT nebo MRI skenování
 • PET skenování

Lékaři také obecně testují na H. pylori jako součást diagnostického procesu, protože se často vyskytuje u lidí s žaludečním lymfomem a může hrát roli při způsobení tohoto stavu. Pokud je H. pylori nalezen, je jeho eliminace součástí léčby.

Jak léčíte žaludeční lymfom?

Lékaři obvykle léčí lidi s žaludečním lymfomem nějakou kombinací:

 • chirurgická operace
 • chemoterapie
 • radiační terapie
 • cílené léky

Váš zdravotnický tým při doporučení léčby zváží váš věk, umístění, stadium rakoviny a celkový zdravotní stav.

Váš lékař může také zmínit, zda existuje klinická studie, pro kterou se hodíte. Než se připojíte, můžete se svým lékařem prodiskutovat výhody a nevýhody studie, stejně jako další možnosti léčby.

Můžete slyšet ostatní říkat, že používali akupunkturu, speciální diety nebo jiné alternativní způsoby léčby k vyléčení žaludečního lymfomu nebo ke zlepšení léčby.

Je však důležité prodiskutovat se svým lékařem jakákoli doplňková opatření, která zvažujete. Někdy mohou tato opatření interferovat s léčbou. Váš lékař vám může poradit o jakémkoli výzkumu přínosů nebo rizik, které existují, a zajistit, aby všechny části vaší léčby fungovaly bezpečně společně.

V některých případech se člověk může rozhodnout, že by se raději vyhnul léčbám, které sníží kvalitu jeho života, jako je chemoterapie nebo radiační terapie, zejména pokud jsou starší nebo mají pokročilejší lymfom. V těchto případech lze stále nabízet léčbu ke zmírnění příznaků.

Jaká je míra přežití u tohoto lymfomu?

Prognóza nebo výhled pro lidi s žaludečním lymfomem je obecně pozitivní, zvláště když je zjištěn včas.

Žaludeční lymfomy jsou typicky pomalu rostoucí a dobře reagují na léčbu. Podle StatPearls mají žaludeční MALT lymfomy nízkého stupně přežití 10 let 90 %.

Pohled každého člověka je jedinečný. Může to ovlivnit mnoho věcí, například:

 • jak brzy je lymfom žaludku detekován
 • zda se to rozšířilo
 • celkový zdravotní stav člověka
 • jak stav reaguje na léčbu

Pokud pociťujete bolesti žaludku, nevolnost nebo zvracení bez zjevné příčiny, sdělte to svému lékaři. Mohou pomoci diagnostikovat přesnou příčinu, ať už jde o lymfom žaludku, infekci nebo nějaký jiný stav, a pomohou vám začít se cítit lépe.

Lymfom žaludku je vzácný stav. Může být obtížné jej identifikovat pouze na základě jeho příznaků. Jakmile váš lékař identifikuje žaludeční lymfom, uspořádá jej, aby pomohl určit nejlepší léčebný plán, který může zahrnovat léčbu infekce, chemoterapii a ozařování.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY