Malý krok pro rakovinu prsu: Usměrňujte své emoce zdravým způsobem

Pokud žijete s rakovinou prsu, vaše emoce mohou být velké a chaotické. To je typická odpověď na všechny výzvy, kterým můžete právě teď čelit. Jste člověk a lidé by měli cítit mnoho emocí.

Možná jste slyšeli termín „toxická pozitivita“. Ačkoli se pokus o nalezení stříbra může zdát jako dobrá věc, může také způsobit škodu. Pokud máte pocit, že se vždy musíte dívat z té lepší stránky, může to ve vás zanechat pocit, že není v pořádku cítit všechny ty těžké emoce.

Hněv, úzkost a smutek jsou jen některé z pocitů, které můžete zažít. Může být těžké se s nimi vypořádat. Ale když je držíte uvnitř nebo se je snažíte odtlačit, mohou být ještě intenzivnější. Jsou lepší způsoby, jak se vyrovnat.

Spolupráce s odborníkem na duševní zdraví nebo připojení k podpůrné skupině vám může pomoci překonat vaše pocity ohledně života s rakovinou prsu.

Můžete také dělat věci ve svém každodenním životě, abyste vyjádřili své pocity. Zde je několik nápadů, jak nasměrovat své emoce zdravým způsobem.

Jeden malý krok

Pohybujte svým tělem

Fyzická aktivita může být efektivní způsob, jak se vyrovnat s různými pocity. Nemusí být intenzivní, abyste se cítili lépe. Zvažte mírnou procházku s přítelem, procházku lesem nebo hodinu cvičení ve vodě. A malá studie 2023 také naznačil, že jóga může pomoci zlepšit kvalitu života u lidí s rakovinou prsu.

Výzkum naznačuje, že kromě emocionálních výhod vám fyzická aktivita, jako je silový trénink a aerobní cvičení, může pomoci zvládnout další vedlejší účinky léčby rakoviny, včetně únavy.

Mluvte o svých emocích

Zvažte, jak si promluvit s dobrým přítelem nebo členem rodiny o tom, jak se cítíte. Pokud má daná osoba tendenci řešit problémy, dejte mu najevo, že nehledáte odpovědi. Jen chcete být slyšet. Můžete také zvážit nalezení podpůrné skupiny pro ostatní, kteří žijí s rakovinou nebo pracují s terapeutem.

Vykřič to

Dobrý pláč dokáže zázraky. Věda to podporuje. Vědci sledovali změny v těle po pláči a studie z roku 2020 naznačila, že pláč může pomoci regulovat dýchání a srdeční frekvenci. Pusťte si smutnou písničku nebo film a popadněte kapesníčky.

Napsat to dolů

Zapisování svých myšlenek a pocitů vám může pomoci utřídit si, co se děje ve vaší hlavě. Pište, co vyjde, bez jakéhokoli posuzování. Některým lidem pomáhá psát ve formě dopisu – sobě, rakovině nebo někomu jinému.

Udělejte nějaké umění

Pokud vás psaní nebaví, zvažte, zda se věnovat něčemu kreativnímu. Rozložte pastelky, barvy, papír nebo modelovací hmotu a uvidíte, co vyrobíte. Nevkládejte na sebe žádná očekávání. V tvůrčím procesu může být radost. Malá studie z roku 2016 také ukázala, že umění může snížit hladinu kortizolu, stresového hormonu.

Uklidněte se hudbou

Poslech hudby může pomoci zvládat stres a snížit úzkost a depresi u lidí s rakovinou prsu. Existuje mnoho způsobů, jak si s hudbou poradit. Relaxační hudbu můžete poslouchat se zavřenýma očima. Pokud potřebujete vypustit páru, můžete zapálit píseň s vysokou energií. Můžete si také vzít nástroj nebo použít aplikaci k vytvoření vlastní hudby.

Je typické prožívat mnoho emocí. Pokud žijete s rakovinou prsu, emoce mohou být ještě intenzivnější. Vypořádat se s těžkými pocity, jako je hněv, smutek a obavy, může být opravdu obtížné.

Není třeba se vždy dívat z té lepší stránky, ale důležité je mít způsoby, jak se s tím vyrovnat. Hudba, pohyb, umění a spojení s ostatními jsou některé ze způsobů, jak můžete své emoce nasměrovat zdravým způsobem.

Pokud jsou vaše emoce příliš těžké na to, abyste je zvládli sami, nebo narušují váš každodenní život a vztahy, možná budete chtít promluvit si s lékařem. Mohou vás odkázat na terapeuta, licencovaného klinického sociálního pracovníka nebo jiného odborníka na duševní zdraví, který vám může pomoci najít způsoby, jak se s tím vyrovnat.

Podpůrná skupina vám také může poskytnout bezpečný prostor, kde můžete sdílet své emoce a pocity a získat podporu od ostatních, kteří rozumí tomu, čím procházíte.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY