Mám užívat Famotidin (Pepcid) ráno nebo v noci?

Pokud léčíte občasné pálení žáhy, možná budete chtít užít famotidin alespoň 15 minut před jídlem. V opačném případě bude nejlepší doba pro užívání famotidinu záviset na stavu způsobujícím reflux kyseliny.

Famotidin (Pepcid) je volně prodejný (OTC) perorální lék, který můžete použít k léčbě příležitostného pálení žáhy. Dodává se v několika typech:

  • Původní síla Pepcid AC: Obsahuje 10 miligramů (mg) famotidinu, který pomáhá kontrolovat žaludeční kyselinu po dobu až 12 hodin.
  • Maximální síla Pepcid AC: Obsahuje 20 mg famotidinu, který pomáhá kontrolovat žaludeční kyselinu po dobu až 24 hodin.
  • Pepcid kompletní: Obsahuje 10 mg famotidinu a rychle působící antacidové složky, které pomáhají kontrolovat žaludeční kyselinu po dobu až 12 hodin.

Famotidin patří do skupiny léků nazývaných blokátory histaminu-2 (H2). H2 blokátory snižují produkci kyseliny ve vašem žaludku.

Zdravotnický pracovník může také předepsat silnější dávku famotidinu, pokud máte stav, který způsobuje chronický reflux kyseliny nebo dlouhodobé pálení žáhy. Tento lék je dostupný ve formě tablet a tekuté suspenze.

Jak často a kdy famotidin užíváte, závisí na tom, proč jej užíváte.

Kdy je nejlepší užívat famotidin na předpis?

Pokud lékař předepíše famotidin, dá vám konkrétní pokyny, kdy a jaké množství užívat. To bude záviset na vašem stavu a závažnosti vašich příznaků.

Podmínky, pro které může lékař předepsat famotidin, zahrnují následující:

Peptické vředy

Existují dva typy peptických vředů. Žaludeční vředy jsou vředy, které se tvoří na výstelce žaludku. Duodenální vředy jsou vředy, které se tvoří v duodenu, který spojuje tenké střevo se žaludkem.

Vředy v těchto oblastech gastrointestinálního traktu vznikají v důsledku poškození z nadměrné produkce kyseliny.

Pokud máte peptický vřed, zdravotnický pracovník může doporučit užívání famotidinu jednou denně před spaním. Nebo vám mohou doporučit užívat menší dávku dvakrát denně – jednou ráno a jednou večer.

Gastroezofageální refluxní choroba

Gastroezofageální refluxní choroba (GERD) nebo kyselý reflux je, když žaludeční kyselina proudí nahoru do vašeho jícnu. Tyto příznaky se často objevují v noci, když spíte nebo ležíte.

Zdravotnický pracovník pravděpodobně doporučí užívat famotidin dvakrát denně k léčbě GERD – jednou před spaním a jednou ráno.

Hypersekreční stavy

Hypersekreční stavy, jako je Zollinger-Ellisonův syndrom, způsobují, že váš žaludek produkuje příliš mnoho kyseliny. K léčbě těchto stavů můžete užívat famotidin každých 6 hodin (až čtyřikrát denně).

Proč mají lidé tendenci užívat Pepcid před spaním?

Pepcid může snížit produkci kyseliny na 12 nebo 24 hodin, v závislosti na tom, jaký typ užíváte. Mnoho lidí má tendenci užívat Pepcid před spaním, aby omezili noční probouzení kvůli refluxu kyseliny a pálení žáhy. Vyhýbání se pozdním nebo těžkým jídlům může také pomoci předcházet příznakům.

Bylo to užitečné?

Kdy je nejlepší užívat volně prodejný famotidin na pálení žáhy?

Famotidin trvá až hodinu, než začne zmírňovat příznaky. Pokud vás již pálí žáha, můžete získat okamžitou úlevu užíváním přípravku Pepcid Complete, který obsahuje famotidin a rychle působící antacida, jako je uhličitan vápenatý (Tums) a hydroxid hořečnatý (magnéziové mléko).

Abyste předešli pálení žáhy, můžete Pepcid užívat dvakrát denně – jednou ráno a jednou večer.

Abyste předešli příležitostným příznakům z těžkého nebo kořeněného jídla, zkuste Pepcid užít 15 minut až hodinu před jídlem.

Vyhněte se překračování doporučeného dávkování nebo užívání Pepcidu častěji, než odborníci doporučují.

Často kladené otázky

Je nejlepší užívat Pepcid na lačný žaludek?

Ne nutně. Pepcid můžete užívat s jídlem nebo nalačno. Ale vezměte si ho před jídlem, abyste zabránili pálení žáhy z potravin a nápojů, které vám způsobují zažívací potíže.

Jak dlouho mohu Pepcid užívat?

Pepcid můžete užívat denně po dobu až 2 týdnů. Pokud se vaše příznaky během této doby nezlepší, dejte vědět zdravotníkovi.

Co mám dělat, když zapomenu dávku famotidinu?

Pokud vynecháte dávku předepsaného léku, vezměte si ji co nejdříve.

Pokud je téměř čas na další pravidelnou dávku, vyhněte se zdvojnásobení dávky, abyste nahradili vynechání předchozí.

Famotidin (Pepcid) může pomoci léčit pálení žáhy a reflux kyseliny. Nejlepší čas, kdy si ji vzít, závisí na tom, proč ji berete.

Pokud užíváte Pepcid k léčbě občasného pálení žáhy, zkuste ho užívat před jídlem. Můžete si ho také vzít jednou ráno a jednou večer, pokud vás pravidelně pálí žáha.

Pokud zdravotnický pracovník předepisuje famotidin, ujistěte se, že dodržujte jeho pokyny týkající se toho, kolik ho užívat, kdy ho užívat a jak dlouho. Váš rozvrh bude záviset na stavu způsobujícím reflux kyseliny.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY