Měli byste se obávat, zda je vaše menstruace mírná?

Přehled

Pochopení toho, co je pro menstruaci „normální“, vám pomůže určit, zda je menstruace ve skutečnosti mírná. Přichází období, kdy výstelka vaší dělohy prolévá děložním čípkem a vagínou, obvykle měsíčně.

Vaše menstruace je obecně konzistentní co do počtu dní a úrovně průtoku. Ženy obvykle dostávají menstruaci každých 21 až 35 dní. Menstruační tok se může pohybovat mezi dvěma až sedmi dny. Vaše menstruace se však může v průběhu času a kvůli různým okolnostem měnit. Pokud jste například těhotná, nebudete mít menstruaci, protože se podšívka neoddělí.

Každá žena a menstruace jsou jiné, takže menstruace může přijít jako hodinky nebo být nepředvídatelnější.

Příznaky

Můžete mít obavy ze světelné periody, pokud:

 • krvácíte méně než dva dny
 • vaše krvácení je velmi slabé, jako špinění
 • vynecháte jedno nebo více pravidelných period
 • zažíváte častější světelné periody než typický 21- až 35denní cyklus

Pamatujte, že můžete zaznamenat neobvyklou menstruaci bez zvláštního důvodu, ale přesto byste měli informovat svého lékaře. Mohou pomoci určit jakékoli základní příčiny, které mohou ovlivnit váš menstruační cyklus a vaginální krvácení.

Příčiny

Světelné periody mohou být výsledkem různých příčin. Tyto zahrnují:

Stáří

Vaše menstruace se může lišit v délce a plynutí, pokud jste v dospívání. Na druhou stranu, pokud jste v menopauze, můžete zaznamenat nepravidelné menstruace, které jsou lehké. Tyto jevy jsou důsledkem hormonální nerovnováhy.

Hmotnost a dieta

Tělesná hmotnost a procento tělesného tuku mohou ovlivnit vaši menstruaci. Extrémní podváha může způsobit nepravidelnost menstruace, protože vaše hormony nefungují normálně. Kromě toho může ztráta nebo zvýšení hmotnosti způsobit nepravidelnosti menstruace.

Těhotenství

Pokud jste těhotná, je nepravděpodobné, že budete mít menstruaci. Můžete si všimnout nějakého špinění a myslet si, že máte menstruaci, ale ve skutečnosti to může být krvácení z implantace. K tomu může dojít, když se oplodněné vajíčko přichytí na sliznici dělohy. Implantační krvácení obvykle trvá dva dny nebo méně.

Zjistěte více: Příznaky raného těhotenství, o kterých vám nikdo neřekne »

Kojení

Pokud kojíte, menstruace se nemusí vrátit ihned po porodu. Hormon produkující mléko zabraňuje ovulaci a oddaluje návrat menstruace. Pokud kojíte, můžete dostat menstruaci měsíce po porodu.

Během kojení můžete stále otěhotnět, i když se menstruace ještě nevrátila. Je to proto, že budete ovulovat dva týdny před prvním poporodním obdobím. Pokud jste během kojení měla nechráněný sex a pociťujete špinění, je dobré udělat si těhotenský test, abyste potvrdili, že špinění nebylo způsobeno krvácením z implantace.

Antikoncepce

Hormonální antikoncepce může být příčinou lehké menstruace. Některé antikoncepční metody zabraňují uvolnění vajíčka ve vašem těle. Tyto metody přicházejí v různých formách, včetně:

 • pilulka
 • náplast
 • prsten
 • výstřel

Když vaše tělo neuvolňuje vajíčko, vaše děloha nevytváří tlustou výstelku. To může mít za následek lehčí období nebo úplné vynechání období.

Můžete také zaznamenat nepravidelnou menstruaci, pokud jste nedávno začala nebo přestala užívat antikoncepci.

Stres

Pokud jste ve stresu, váš mozek může změnit hormony menstruačního cyklu. Kvůli tomu můžete zažít vynechané nebo lehčí období. Jakmile pomine stresující událost, vaše menstruace by se měla vrátit do normálu.

Přehnané cvičení

Ženy, které často cvičí, mohou zaznamenat změny v menstruaci. Sportovci mohou být ve stresu, mají nízkou tělesnou hmotnost a spotřebovávají hodně tělesné energie. To může vést ke změně období.

Poruchy příjmu potravy

Mentální anorexie a bulimie jsou typy poruch příjmu potravy, které mohou způsobit nepravidelnou menstruaci. Poruchy příjmu potravy mohou vést k nízké tělesné hmotnosti, což může změnit hormony, které regulují vaši menstruaci.

Syndrom polycystických vaječníků (PCOS)

Pokud máte nepravidelnou menstruaci nebo jste přestali menstruovat, může to být důsledek PCOS. To způsobí hormonální změnu ve vašem těle, kdy vaše vajíčka přestanou dozrávat.

Tato hormonální změna může také:

 • změnit svou váhu a vést k obezitě
 • způsobit akné
 • způsobit růst chloupků na obličeji
 • vést k neplodnosti

Váš lékař může diagnostikovat PCOS pomocí ultrazvuku. Je to proto, že PCOS způsobuje tvorbu cyst ve vaječnících. Pokud máte PCOS, váš lékař vám pravděpodobně doporučí zhubnout a užívat antikoncepční pilulky, které vám pomohou vrátit se do normálu. Lékař může také předepsat metformin (Glumetza, Riomet, Glucophage). Tento lék je obvykle předepisován lidem s diabetem typu 2, ale někdy se používá off-label k léčbě lidí s PCOS. Pomáhá kontrolovat hladinu inzulínu a může pomoci zlepšit ovulaci, která může regulovat váš menstruační cyklus.

Co je off-label užívání drog?

Užívání drog mimo označení znamená, že lék, který byl schválen FDA pro jeden účel, se používá k jinému účelu, který nebyl schválen. Lékař však může lék k tomuto účelu použít. Je to proto, že FDA reguluje testování a schvalování léků, ale ne to, jak lékaři používají léky k léčbě svých pacientů. Váš lékař vám tedy může předepsat lék, jakkoli si myslí, že je pro vaši péči nejlepší.

Další informace: Užívání léků na předpis mimo certifikaci: Co potřebujete vědět »

Vážné zdravotní stavy

Neobvyklá nebo nepravidelná menstruace může být známkou vážnějšího zdravotního stavu. Pravidelné menstruace ukazují, že vaše tělo je v dobrém provozním stavu. Lehká menstruace může být známkou problémů s hormonálními hladinami nebo jiného zdravotního stavu. Syndrom polycystických vaječníků a problémy s reprodukčními orgány mohou vést k nepravidelné menstruaci.

Diskuse o příznacích se svým lékařem vám může pomoci určit příčinu lehčích než normálních menstruací.

Rizikové faktory

Ženy jakéhokoli věku mohou být ohroženy světelnými obdobími. Lehká perioda může být známkou toho, že vaše tělo nefunguje tak, jak by mělo. Měli byste se poradit se svým lékařem o tom, co by to mohlo způsobovat.

U žen, které nemají menstruaci po dobu tří měsíců nebo déle, může být diagnostikována amenorea.

Přečtěte si více: Menstruační potíže »

Kdy byste měli navštívit lékaře?

Vaše menstruace může být slabší než obvykle bez jakékoli základní příčiny. Kontaktujte svého lékaře, pokud:

 • vynechala tři menstruace a nebyla těhotná

 • myslíte, že byste mohla být těhotná
 • mít nepravidelnou menstruaci
 • pociťovat krvácení mezi menstruacemi
 • cítit bolest během menstruace

Kromě toho kontaktujte svého lékaře, pokud zaznamenáte jakékoli další související příznaky.

Léčba

Vaše světelná perioda může být způsobena jedním z mnoha faktorů. Může se jednat o jednorázový výskyt. Pokud vaše světelné periody přetrvávají nebo zaznamenáte nějaké znepokojivé příznaky, možná budete potřebovat další léčbu.

Váš lékař prodiskutuje možné důvody vašich světelných period a otestuje vás na různé stavy, aby určil vhodný léčebný plán.

Přetrvávající a problematické světelné periody lze léčit změnami životního stylu a léky. Někdy může užívání hormonální antikoncepce pomoci, aby se menstruace stala pravidelnější. Pokud jsou vaše světelné periody známkou něčeho vážnějšího, léčba může zahrnovat jiné léky nebo jiné zásahy.

Výhled

Světelné periody nemusí být známkou toho, že se máte čeho obávat. Za normální se považuje i období kratší než dva až tři dny. Pokud vám vynechala menstruace nebo jste zažili lehké špinění a myslíte si, že byste mohla být těhotná, udělejte si těhotenský test. Nezapomeňte sledovat své světelné periody a poraďte se se svým lékařem.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY