Migréna vs. chronická migréna: Jaké jsou rozdíly?

Epizodické vs. chronické migrény

Zažili jste někdy migrenózní bolest hlavy? V závislosti na tom, jak často pociťujete příznaky, můžete mít epizodické migrény (EM) nebo chronické migrény (CM).

Pokud mezi záchvaty migrény procházíte týdny nebo měsíce, můžete mít EM. Pokud máte příznaky migrény 15 dní nebo více v měsíci a během alespoň tří měsíců, můžete mít CM, radí Mayo Clinic. U většiny lidí, kteří zažijí migrénové bolesti hlavy, se CM nikdy nevyvine.

Charakteristika epizodické migrény

Váš lékař vám může diagnostikovat EM, pokud máte:

  • alespoň pět záchvatů migrény za život
  • bolesti hlavy, které vás postihnou méně než 15 dní v měsíci
  • bolesti hlavy, které obvykle trvají méně než 24 hodin

Neexistuje jediný test na migrénu. Pro diagnostiku EM se váš lékař zeptá na vaše příznaky. Migrénové bolesti hlavy jsou často jednostranné a popisované jako pulzující nebo pulzující pocit. Bolest hlavy je často doprovázena nevolností, zvracením, citlivostí na světlo nebo citlivostí na zvuk.

Mezi běžné spouštěče EM patří mimo jiné stres, menstruace a změny počasí. Váš lékař také podnikne kroky k vyloučení jiných možných příčin. Můžete například pociťovat bolesti hlavy jako vedlejší účinek léků nebo příznak oční poruchy nebo poranění mozku.

Charakteristika chronické migrény

Pokud pociťujete příznaky migrény déle než 4 hodiny v kuse a více než 15 dní v měsíci, může vám lékař diagnostikovat CM. Lidé s CM mají více dní bolesti hlavy za měsíc než lidé s EM. V průměru také pociťují delší bolesti hlavy.

Ve studii v Aktuální zprávy o bolesti a bolesti hlavy, výzkumníci zjistili, že lidé s CM pociťují bolesti hlavy, které trvají v průměru 65,1 hodin bez léčby a 24,1 hodin s léčbou.

Pro srovnání, lidé s EM mají bolesti hlavy, které trvají v průměru 38,8 hodin bez léčby a 12,8 hodin s léčbou.

Jak časté jsou tyto dvě podmínky?

EM bolesti hlavy jsou častější než CM. V deníku Bolest hlavyVědci uvádějí, že asi 17 procent amerických žen a téměř 6 procent amerických mužů trpí migrénami. Zjistili, že CM bolesti hlavy postihují o něco více než 1 procento amerických žen a méně než 0,5 procenta amerických mužů.

Zdá se, že ženy ve věku 40 let s největší pravděpodobností zažijí CM.

Léčba

K léčbě EM bolestí hlavy může lékař doporučit volně prodejné léky. V závislosti na frekvenci a závažnosti vašich příznaků vám mohou také předepsat léky na předpis.

Váš lékař může také doporučit volně prodejné léky nebo léky na předpis k léčbě příznaků CM. Mohou se také pokusit předcházet příznakům CM předepisováním preventivních léků.

Některé kardiovaskulární léky, antidepresiva, léky proti záchvatům, onabotulinumtoxinA (Botox) nebo léky proti bolesti mohou pomoci snížit frekvenci, délku nebo závažnost vašich bolestí hlavy.

Stanou se epizodické migrény chronickými?

Většina lidí, kteří zažijí EM, nikdy nevyvine CM. Podle výzkumníků v Aktuální zprávy o bolesti a bolesti hlavy, pouze 2,5 procenta lidí s EM postupuje k CM každý rok. Je také možné přejít z CM na EM, pokud se vaše příznaky zlepší.

Individuální náklady

Migrény jsou víc než jen bolestivé. Mohou také narušit vaši schopnost účastnit se každodenních činností.

Pokud máte CM, pravděpodobně vám bude chybět více práce a času se svými blízkými než s EM.

Výzkum hlášený v Bolest hlavy také naznačuje, že léčba CM je dražší. Zjistilo se, že lidé s CM utratí v průměru 7 750 $ ročně za léčbu svého stavu. Lidé s EM utratí v průměru 1 757 $ ročně.

Udělejte si čas a promluvte si se svým lékařem

V průběhu času si migrény mohou vybrat daň na vaší práci, příjmu a dokonce i osobních vztazích. Pokud pociťujete bolesti hlavy pravidelně, poraďte se se svým lékařem.

Měli byste se také objednat, pokud vám již byla diagnostikována migréna a všimnete si, že vaše příznaky jsou stále závažnější nebo častější.

Mohou vám pomoci identifikovat příčinu vašich příznaků. Mohou vám také pomoci najít nejlepší možnosti léčby.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY