Mohou esenciální oleje pomoci mým příznakům diabetu?

Základy

Po tisíce let se esenciální oleje používají k léčbě všeho od drobných oděrek po deprese a úzkosti. Jejich popularita v dnešní době prudce vzrostla, protože lidé hledají alternativní možnosti k drahým lékům na předpis.

Esenciální oleje vznikají extrakcí rostlin. To se provádí lisováním za studena nebo parní destilací. Poté mohou být použity lokálně nebo rozptýleny vzduchem, aby vám pomohly se zdravotními problémy.

Jaké jsou výhody esenciálních olejů?

Mnoho kultur používá esenciální oleje jako způsob, jak zlepšit celkovou kvalitu života. Ačkoli jsou tyto oleje běžně známé pro své uklidňující účinky na mysl a tělo, říká se o nich, že mají také řadu léčivých výhod.

Předpokládá se například, že některé esenciální oleje snižují vedlejší účinky zdravotních komplikací, jako jsou vředy a elasticita kůže. Mohou také pomoci v boji proti infekcím, které mohou být častější u lidí s cukrovkou.

Mezi další potenciální výhody patří:

 • léčbě nachlazení a kašle
 • uklidňuje napětí, stres a úzkost
 • které vám pomohou snáze usnout
 • snížení krevního tlaku
 • napomáhající trávení
 • pomáhá při dýchacích potížích
 • zmírnění bolesti v kloubech
 • zvýšení koncentrace

Co říká výzkum

Neexistují žádné lékařské důkazy, které by podporovaly používání esenciálních olejů při léčbě cukrovky. Esenciální oleje však mohou být použity k léčbě komplikací diabetu, včetně gastrointestinálních problémů a přibírání na váze.

Esenciální oleje by měly být používány s opatrností a ve spojení s léčbou doporučenou lékařem. Esenciální oleje jsou určeny k inhalaci nebo zředění v nosném oleji a aplikaci na pokožku. Nepolykejte esenciální oleje.

Skořice

V studie 2013, vědci zjistili, že lidé s prediabetem a cukrovkou, kteří jedli skořici, zaznamenali pokles systolického a diastolického krevního tlaku. Ačkoli se studie zaměřila na koření a ne na esenciální olej, možná budete moci zažít některé stejné účinky s použitím oleje. Proběhlo omezené množství studií, takže byste jej neměli používat ke kontrole krevního tlaku.

Šípkový

Pokud chcete pomoci s regulací hmotnosti, můžete zvážit šípkový esenciální olej. Výzkumníci provedli a 12týdenní studium 32 účastníků s indexem tělesné hmotnosti 25 až 29, kterým byl podáván buď šípkový extrakt, nebo placebo. Na konci studie se celková plocha břišního tuku, tělesný tuk a index tělesné hmotnosti výrazně snížily u těch, kteří používali extrakt.

Směs olejů

Výzkumníci v a 2005 studie na zvířatech zjistili, že směs, která obsahovala pískavice řecké seno, skořici, kmín a oregano oleje, zvýšila citlivost na inzulín u laboratorních zvířat s diabetem. Výzkumníci došli k závěru, že tato směs olejů snižuje hladinu glukózy a systolický krevní tlak.

Jak používat esenciální oleje pro příznaky cukrovky

Ve studii na diabetická laboratorní zvířata a lidem s vysokým indexem tělesné hmotnosti byly esenciální oleje podávány perorálními kapičkami. Lékaři obvykle doporučují nepožívat esenciální oleje, protože dlouhodobá rizika nejsou dosud známa. To platí zejména pro lidi s cukrovkou, protože není jasné, jak může požití ovlivnit hladinu cukru v krvi.

Obecně se považuje za bezpečné aplikovat esenciální oleje lokálně nebo je rozptýlit do vzduchu. Pokud chcete na pokožku aplikovat olej, nezapomeňte jej nejprve naředit nosným olejem. Dobrým pravidlem je přidat 1 unci nosného oleje na každých 12 kapek esenciálního oleje. Můžete tak zabránit podráždění nebo zánětu pokožky.

Mezi běžné nosné oleje patří:

 • kokosový olej
 • jojobový olej
 • olivový olej

Rizika a varování

Esenciální oleje nejsou regulovány americkým Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv, takže byste měli kupovat pouze produkty od renomovaných výrobců. Ujistěte se, že jste si přečetli všechny štítky a hledejte všechny přidané přísady, které mohou být alergeny.

Na pokožku byste neměli nanášet neředěné esenciální oleje. To může způsobit podráždění a zánět.

Před aplikací zředěných esenciálních olejů na velké plochy pokožky proveďte test náplasti na malé ploše. To vám umožní určit, zda u vás dojde k podráždění. Nejlepší je použít vnitřní paži. Počkejte 24 hodin, abyste zkontrolovali, zda nemáte skvrnitou kůži nebo zarudnutí. Pokud vás svědí, propuká ve vyrážku nebo si všimnete jakýchkoli skvrn červené kůže, přestaňte používat.

Když používáte difuzér, ujistěte se, že jej často čistíte směsí octa a vody, abyste odstranili veškeré zbytky předchozího oleje a prodloužili životnost vašeho difuzéru.

Jiné způsoby léčby diabetu

Typický plán péče o diabetes 1. nebo 2. typu zahrnuje:

Výživa a cvičení

Protože cukrovka souvisí s problémy s hladinou glukózy v krvi, musíte si být vědomi toho, co, kdy a kolik jíte. To zahrnuje omezení příjmu cukru a konzumaci čistých a zdravých potravin ze všech skupin potravin, abyste udrželi vyváženou stravu. Lidé s diabetem často považují za užitečné spolupracovat s odborníkem na výživu, aby zajistili, že dostanou živiny, které potřebují, aniž by přidávali další cukr.

Fyzická aktivita může pomoci kontrolovat hladinu cukru v krvi a krevní tlak. Doporučuje se, aby každý dostal alespoň 30 minut cvičení pět dní v týdnu.

Léky

Léky se liší podle typu vašeho diabetu. Pokud máte cukrovku 1. typu, obvykle to znamená užívat si inzulín. Inzulin si můžete aplikovat sami pomocí injekce nebo inzulínové pumpy. Hladinu inzulinu musíte často kontrolovat během dne, abyste se ujistili, že jste v normálním rozmezí.

Pokud máte cukrovku 2. typu, možná nebudete potřebovat léky. Pokud váš lékař rozhodne, že ano, můžete být poučeni, abyste si podali inzulín nebo vzali perorální lék.

Co můžete udělat teď

Esenciální oleje jsou v dnešní době snadno dostupné. Můžete začít hledat online nebo ve specializovaném obchodě se zdravím. Nákup od přítele, spolupracovníka nebo člena rodiny může být užitečný, protože jim můžete přímo pokládat otázky. Pokud neznají odpověď, mohou se jít zeptat do jejich firmy.
Vždy začněte s ředěním a testováním olejů jeden po druhém na kousku kůže. Pokud nepociťujete žádné podráždění, mělo by být bezpečné je použít lokálně. Můžete si také zakoupit zvlhčovač vzduchu, který rozptýlí oleje do vzduchu. Esenciální oleje byste neměli užívat perorálně.

V následujících týdnech začněte hledat jakékoli změny ve svém zdraví a pohodě. Pokud zaznamenáte jakékoli nežádoucí vedlejší účinky, přestaňte používat.

Pokračujte ve čtení: Byliny a doplňky pro diabetes »

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY