Mohou nízké hladiny vitaminu D způsobit anémii?

Vitamin D je živina, která je důležitá pro zdraví kostí, záněty a imunitní funkce. Vitamin D je také potřebný pro tvorbu červených krvinek. V důsledku toho může nízká hladina vést k anémii. Je to nepřímý, ale důležitý vztah.

Getty Images/AleksandarNakic

Vitamin D je základní živina, která je nezbytná pro zdraví kostí, správnou imunitní funkci, regulaci zánětu a několik dalších tělesných funkcí. Nedostatek vitaminu D je poměrně častý, postihuje asi 35 % dospělých ve Spojených státech.

K anémii dochází, když je hladina vašich červených krvinek nižší než normálně. Červené krvinky přenášejí kyslík kolem vašeho těla. Ztráta krve, nízké hladiny železa nebo B12 nebo některé zdravotní stavy a léky mohou způsobit anémii. Ve Spojených státech se odhaduje, že 6,86 % populace má anémii.

Na první pohled se zdá, že chudokrevnost a nedostatek vitaminu D spolu nesouvisí, ale existuje potenciální souvislost. Vitamin D má několik rolí, které pomáhají udržovat normální hladinu červených krvinek. Také lidé s nízkou hladinou vitaminu D mají větší pravděpodobnost anémie.

Existuje souvislost mezi vitamínem D a anémií?

Vědci zkoumali, jak souvisí vitamín D a anémie. Toto spojení přímo souvisí s hladinami hormonu zvaného hepcidin.

O hepcidinu

Hepcidin je hormon, který pomáhá kontrolovat množství železa dostupného ve vašem těle. Železo je nezbytné pro tvorbu červených krvinek. Když nemáte dostatek železa, nemůžete vytvářet dostatek červených krvinek. Nedostatek železa je číslo jedna příčinou anémie.

Hepcidin také chrání vaše tělo tím, že blokuje vstřebávání příliš velkého množství železa. Vysoké hladiny železa mohou být škodlivé pro vaše orgány. Když je ve vašem těle zánět, hladiny hepcidinu stoupají. Je to ochranné opatření, když se vaše tělo potýká s infekcí nebo zánětem.

Vysoké hladiny hepcidinu znamenají, že k tvorbě nových červených krvinek je k dispozici méně železa. To může způsobit pokles hladiny červených krvinek, což vede k anémii.

Vitamin D a hepcidin

Výzkum naznačuje, že nízké hladiny vitaminu D mohou také zvýšit hladiny hepcidinu. Tím se snižuje tvorba červených krvinek. Když jsou hladiny vitaminu D zvýšené, bylo prokázáno, že hladiny hepcidinu klesat v malé pracovně. To umožňuje, aby bylo k dispozici více železa pro tvorbu nových červených krvinek.

Vitamin D může také pomoci snížit zánět. Když se zánět sníží, sníží se hladina hepcidinu a vaše tělo může znovu vytvořit více červených krvinek.

Objevují se také důkazy, že vitamín D hraje přímější roli při produkci červených krvinek. Vitamin D může Podpěra, podpora normální růst buněk, které produkují červené krvinky.

Je důležité si uvědomit, že nejen nízká hladina vitaminu D může vést k anémii. Vaše tělo také potřebuje další živiny, včetně železa a B12, k vytvoření červených krvinek.

Kolik vitamínu D potřebujete každý den pro dobré zdraví?

Typicky je naším hlavním zdrojem vitaminu D sluneční záření. Naše tělo vytváří vitamín D ze slunečního záření. Vzhledem k riziku rakoviny kůže a zimním podmínkám v chladnějších oblastech není vždy možné získat dostatek vitamínu D ze slunce.

Mnoho lidí užívá doplňky vitaminu D, aby zajistili, že uspokojí své denní potřeby vitaminu D.

Potřebují dospělí do 70 let nebo věku 15 mikrogramů (mcg) (600 mezinárodních jednotek nebo IU) vitaminu D denně. Pro dospělé nad 70 let se doporučení zvyšuje na 20 mcg (800 IU) vitaminu D denně.

Pokud máte nízké hladiny vitaminu D, možná budete nejprve potřebovat vyšší množství vitaminu D, aby se vaše hladiny vrátily do normálního rozmezí.

Normální hladiny vitaminu D podporují nižší hladiny hepcidinu v těle. To umožňuje, aby železo bylo k dispozici pro tvorbu červených krvinek. Vitamin D také podporuje normální vývoj kmenových buněk, které tvoří červené krvinky.

Zdroje vitaminu D

Existuje jen několik potravinových zdrojů vitamínu D. Je těžké získat dostatek ze samotné stravy. Mezi zdroje potravy patří:

 • mléko obohacené vitamínem D
 • tučné ryby
 • žloutky
 • houby ošetřené ultrafialovým (UV) světlem
 • další potraviny obohacené vitaminem D, včetně cereálií a jogurtů

Sluneční záření je hlavním zdrojem vitamínu D. Potřebujete asi 20 minut denně venku na slunci s min 40 % vaší pokožky vystavené, aby se zabránilo nedostatku vitaminu D.

Existuje však mnoho proměnných v závislosti na klimatu, kde žijete. Lidé s tmavší pletí a starší dospělí mají a těžší doba dostat dostatek vitaminu D ze slunce.

Jaké jsou příznaky anémie?

Mnoho příznaků anémie je způsobeno nižšími hladinami kyslíku v krvi. Existuje mnoho příčin anémie, ale příznaky budou podobné.

Mezi typické příznaky anémie patří:

 • únava
 • dušnost
 • rychlý srdeční tep
 • pocit točení hlavy nebo závratě
 • slabost

Jak poznáte, že máte anémii?

Pokud pociťujete příznaky anémie, dalším krokem je provést krevní test.

Výsledky krevních testů poskytnou informace o zdraví vašich červených krvinek. Hladiny železa a B12 se často kontrolují současně. Nízká hladina těchto živin může způsobit anémii. Vitamin D se obvykle nekontroluje, když jste vyšetřeni na anémii. O tom, zda by vám měla být kontrolována i hladina vitaminu D, se můžete poradit se zdravotníkem.

Neléčená anémie může způsobit zhoršení příznaků anémie. Pocit únavy, točení hlavy a dušnosti může ztížit každodenní činnosti. V případech těžké anémie a může způsobit nedostatek kyslíku bolesti hlavy, poškození srdce a vývojové opoždění u dětí. Může také zhoršit některé chronické stavy.

Jak se obvykle anémie léčí?

Léčba anémie zahrnuje:

 • Doplňky železa: Orální doplňky jsou obvykle léčbou první volby při anémii z nedostatku železa. K dispozici je mnoho druhů a dávek.
 • Doplňky B12: Pokud nízké hladiny B12 přispívají k anémii, mohou perorální doplňky B12 nebo injekce B12 pomoci zvýšit hladiny.
 • Intravenózní (IV) železo: Jedná se o způsob, jak rychle zvýšit hladinu železa při těžké anémii nebo v případě, že perorální doplňky železa nepřicházejí v úvahu.
 • Krevní transfuze: To může být možnost, pokud je ztráta krve důvodem nízkých červených krvinek. Může být také použit v případech těžké anémie, aby pomohl normalizovat hladiny.

Sečteno a podtrženo

Nedostatek vitaminu D nastává, když jsou hladiny vitaminu D ve vašem těle nízké. Je to běžný nedostatek, ovlivňující asi 35 % dospělých ve Spojených státech. Anémie, která může mít mnoho příčin, je, když jsou hladiny červených krvinek příliš nízké.

Vědci objevili souvislost mezi nízkou hladinou vitaminu D a anémií. Nízké hladiny vitaminu D mohou ovlivnit schopnost vašeho těla vytvářet nové červené krvinky. To by mohlo vést k anémii.

Pravidelné krevní testy jsou nejlepším způsobem, jak sledovat hladinu vitaminu D a kontrolovat anémii. I když neexistují žádné standardní pokyny pro sledování vztahu mezi hladinami vitaminu D a anémií, vaše hladiny vitaminu D mohou být ukazatelem vašeho celkového zdraví. Nedostatek vitaminu D a anémie jsou oba léčitelné stavy.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY