Může být anémie způsobena nedostatkem vitamínu B12?

Nedostatek vitaminu B12 může vést k typu anémie nazývané megaloblastická anémie. To může mít za následek extra velké červené krvinky, které se nemohou normálně dělit. Pokud máte problémy se vstřebáváním živin, můžete být ohroženi.

Anémie je stav, který se může rozvinout, pokud jsou vaše hladiny červených krvinek nižší než normálně. Anémie může být způsobena mnoha různými faktory, včetně nedostatku vitaminu B12.

Vitamin B12 je potřebný pro normální tvorbu červených krvinek. Hraje také roli při udržování zdravých nervů. Nedostatek B12 může vést k typu anémie nazývané megaloblastická anémie – což je typ anémie, kdy jsou červené krvinky větší než normálně a nejsou schopny se správně dělit. To může snížit hladinu červených krvinek ve vašem těle.

Vaše tělo si nedokáže vytvořit vlastní vitamín B12, takže jej musíte získávat z potravy nebo doplňků. Většina případů nedostatku vitamínu B12 je způsobena neschopností vašeho těla absorbovat dostatek vitamínu B12.

Ve Spojených státech kolem 6 % dospělých do 60 let má nedostatek vitamínu B12. U starších lidí je pravděpodobnější, že budou mít nízké hladiny B12. To se odhaduje 20 % dospělých ve věku nad 60 let trpí nedostatkem.

Tento článek se blíže podívá na to, jak může nedostatek vitaminu B12 zvýšit riziko anémie a co můžete udělat pro léčbu nebo prevenci nízkých hladin B12.

Může nedostatek B12 způsobit anémii?

Vitamin B12 je potřebný pro tvorbu zdravých červených krvinek. K výrobě červených krvinek se nejprve vytvoří typ buněk zvaný megaloblast. Megaloblast potřebuje vitamín B12, aby se mohl rozdělit na menší normální červené krvinky.

Bez B12 se megaloblasty nemohou dělit. Zůstávají velké a umírají dříve než zdravé červené krvinky. Některé z těchto velkých červených krvinek se nemohou dostat do krevního řečiště. Jejich velká velikost znamená, že některé uvíznou v kostní dřeni, kde jsou vyrobeny.

Všechny tyto faktory mohou způsobit pokles počtu zdravých červených krvinek ve vašem těle, což může vést k anémii. Tento typ anémie se nazývá megaloblastická anémie.

Megaloblasty také potřebují folát, aby se rozdělily na zdravé červené krvinky. Nedostatek folátu může také vést k megaloblastické anémii.

Anémie způsobená nedostatkem vitamínu B12 se může objevit, pokud nemáte dostatek B12 ve vaší stravě nebo pokud máte potíže se vstřebáváním vitamínů a živin. Jakmile se hladiny vitaminu B12 obnoví, vaše tělo bude pravděpodobně schopno znovu vytvářet normální červené krvinky.

Jaké jsou příznaky nedostatku B12?

Když hladina červených krvinek klesne, příznaky anémie jsou obvykle stejné, bez ohledu na příčinu. Mezi typické příznaky patří:

 • únava
 • slabost
 • pocit točení hlavy nebo závratě
 • pocit nedostatku vzduchu
 • snížená chuť k jídlu
 • závodící srdce

Protože vitamín B12 je potřebný pro zdraví nervů, nedostatek B12 může způsobit změny ve funkci nervů. To může zahrnovat:

 • změny ve svalových pohybech
 • pocit brnění nebo bolesti, zejména v rukou a nohou
 • nevysvětlitelné hubnutí
 • změny nálady
 • problémy s pamětí
 • zmatek
 • potíže s chůzí
 • změny vůně nebo chuti

Pokud zaznamenáte některý z výše uvedených příznaků, kontaktujte lékaře. Jednoduchý krevní test může poskytnout více informací o vašem vitaminu B12 a hladinách červených krvinek.

Co způsobuje nedostatek B12?

Nedostatek vitaminu B12 se často vyvíjí z nedostatku proteinu zvaného vnitřní faktor. Tento protein se tvoří ve výstelce vašeho žaludku. Váže se na B12 a umožňuje, aby se tento vitamín vstřebal v tenkém střevě. Pokud nemáte dostatek vnitřního faktoru, může být pro vás obtížnější vstřebávat vitamín B12.

Nízký vnitřní faktor, který může mít za následek nízké hladiny vitaminu B12, může být způsoben:

 • Perniciózní anémie: Perniciózní anémie je autoimunitní stav, který ničí buňky, které tvoří vnitřní faktor.
 • Operace bypassu žaludku: Chirurgie, která změní strukturu vašeho žaludku, může snížit množství vnitřního faktoru dostupného pro absorpci B12.
 • Některé léky: Některé typy léků mohou změnit podmínky ve vašem žaludku a snížit množství vnitřního faktoru, který vytváříte. Metformin, perorální antikoncepce a inhibitory protonové pumpy jsou jen některé příklady.
 • Infekce Helicobacter pylori: H. pylori, bakterie, která může infikovat váš žaludek, může ovlivnit vaši schopnost vytvářet vnitřní faktor.
 • Být starší: U lidí starších 50 let je pravděpodobnější, že zaznamenají změny žaludeční kyseliny, které by mohly ovlivnit jejich schopnost absorbovat vitamín B12.

Kromě toho mohou trávicí stavy, jako je zánětlivé onemocnění střev (IBD), celiakie nebo Crohnova choroba, také vést k nedostatku B12 v důsledku nedostatečné absorpce v tenkém střevě.

Může chvíli trvat, než se rozvine nedostatek, protože vaše tělo si může uložit dostatek vitamínu B12, aby vydržel 2 až 4 let. Průběžné sledování pomocí krevního obrazu je důležité pro každého ohroženého.

Jak se léčí nedostatek B12?

Pokud má váš lékař podezření, že byste mohli mít nedostatek vitamínu B12, nařídí krevní testy, aby změřili vaše hladiny B12. Tyto testy poskytnou více podrobností o vašich hladinách vitaminu B12 a zdraví vašich červených krvinek.

Orální doplňky B12 mohou být prvním přístupem k léčbě nedostatku. Doplňky lze spolknout nebo rozpustit pod jazykem.

Pokud doplňky nefungují na zvýšení hladiny B12, lze vitamin B12 aplikovat injekčně. Při injekčním podání B12 nevyžaduje vnitřní faktor, aby byl absorbován.

Jak můžete získat dostatek vitamínu B12?

Množství vitamínu B12, které vaše tělo potřebuje, je ve skutečnosti poměrně nízké. Pokud nebudete jíst živočišné produkty, budete pravděpodobně schopni získat dostatek B12 ze stravy.

Dospělí potřebují pouze 2,4 mikrogramů (mcg) vitaminu B12 denně. Pokud budete jíst vyváženou stravu, budete pravděpodobně schopni získat dostatek B12 ze své stravy. Zatímco vitamín B12 se nachází především v živočišných produktech, existuje i několik rostlinných zdrojů.

Dobré potravinové zdroje vitamínu B12 zahrnují:

 • ryby a korýši
 • mléčné výrobky
 • maso
 • drůbež
 • vejce
 • nutriční kvasnice
 • potraviny s přidaným B12, jako jsou snídaňové cereálie

V mnoha případech je nedostatek vitaminu B12 pravděpodobně způsoben neschopností vstřebat dostatek B12 než dietou s nedostatkem tohoto vitaminu.

Doplněk vitamínu B12 může být doporučen k prevenci nedostatku, pokud:

 • nekonzumujte žádné živočišné produkty
 • užívejte léky, které ovlivňují schopnost vašeho těla absorbovat B12, včetně inhibitorů protonové pumpy nebo metforminu
 • jste prodělal(a) žaludeční bypass nebo máte jiné zažívací potíže, které ovlivňují schopnost vašeho těla absorbovat živiny

Sečteno a podtrženo

Nedostatek vitaminu B12 může způsobit typ anémie nazývaný megaloblastická anémie. To je, když jsou červené krvinky příliš velké a nemohou se dělit jako zdravé červené krvinky. To může mít za následek nižší hladinu červených krvinek.

Většina lidí přijímá dostatek vitamínu B12 prostřednictvím potravin, které jedí, ale schopnost správně absorbovat B12 může ovlivnit několik faktorů. Léky, zdravotní stav a věk, to vše může ovlivnit hladinu vnitřního faktoru, který je potřebný pro napomáhání vstřebávání.

Léčba megaloblastické anémie zahrnuje perorální doplňky B12 nebo injekce B12. U každého, kdo je ohrožen nedostatkem vitaminu B12, může pravidelné krevní vyšetření sledovat změny v červených krvinkách a hladinách B12.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY