Může cvičení zvrátit nebo zabránit srdeční chorobě?

Co můžete udělat pro prevenci nebo zvrácení srdečních chorob? Studie ukazují, že spárování zdravé stravy s pravidelným cvičením je nejlepší způsob, jak nejen předcházet srdečním chorobám, ale také zvrátit některé rizikové faktory.

Je nutné každý den ubírat kilometry v posilovně, nebo vám na to stačí obyčejná 30minutová procházka? Vždy je nejlepší se poradit se svým lékařem, ale většina výzkumů ukazuje, že nejlepší je jakýkoli druh cvičení, které vás baví a budete je provádět pravidelně.

Proč cvičební záležitosti

Srdce potřebuje cvičení jako každý jiný sval. Svaly, které jsou pravidelně používány, se stávají silnějšími a zdravějšími, zatímco svaly, které nejsou používány, oslabují a atrofují. Když je cvičeno, srdce může pumpovat více krve tělem a pokračovat v práci s optimální účinností s malým vypětím. To mu pravděpodobně pomůže zůstat déle zdravý. Pravidelné cvičení také pomáhá udržovat tepny a jiné cévy pružné a zajišťuje dobrý průtok krve a normální krevní tlak.

Nebezpečí nečinnosti

Podle deníku American Heart Association Oběh„Až 250 000 úmrtí ročně ve Spojených státech lze přičíst nedostatku pravidelného cvičení. Sedavý nebo neaktivní životní styl byl trvale jedním z pěti hlavních rizikových faktorů srdečních chorob. Mezi další rizikové faktory patří vysoký krevní tlak, vysoký cholesterol, kouření a obezita. Lidé s nízkou úrovní fyzické zdatnosti mají také vyšší výskyt kardiovaskulárních příhod, jako je srdeční infarkt a smrt.

Podle výzkumu University of South Carolina měli muži, kteří ohlásili více než 23 hodin týdně sedavé aktivity, o 64 procent větší riziko úmrtí na srdeční choroby než ti, kteří uvedli méně než 11 hodin. Nečinnost ovlivňuje také další rizikové faktory srdečních chorob. Například podle zdravotnického centra University of Maryland mají sedaví lidé o 35 procent vyšší riziko vzniku vysokého krevního tlaku než fyzicky aktivní lidé.

Výhody cvičení

Zatímco nedostatek fyzické aktivity zvyšuje riziko srdečních chorob, pravidelné cvičení je snižuje. Zvažte následující:

  • Podle Elijaha Saunderse, MD, vedoucího sekce pro hypertenzi oddělení kardiologie na University of Maryland School Medicine, cvičení pomáhá kontrolovat krevní tlak, protože stimuluje „oxid dusnatý“, který udržuje cévy otevřené.
  • Studie publikovaná v British Medical Journal zjistila, že ženy, které se věnují pravidelným rychlým procházkám, zvýšily hladinu HDL („dobrého“) cholesterolu. Toto pravidelné cvičení korelovalo s více než 50procentním snížením koronárních příhod.
  • Výzkumníci zjistili, že pacienti s infarktem, kteří se zúčastnili formálního cvičebního programu, zaznamenali sníženou úmrtnost o 20 až 25 procent. Některé studie ukázaly ještě vyšší míru redukce. Několik rozsáhlých přehledů dřívějšího výzkumu také dospělo k závěru, že u pacientů, kteří se po srdečním záchvatu věnují rehabilitaci založené na cvičení, je pravděpodobnější, že budou žít déle.
  • Přehled studií za poslední půlstoletí ukazuje, že fyzická aktivita snižuje riziko onemocnění koronárních tepen. Fyzicky nejaktivnější subjekty měly obecně o 50 procent nižší nemocnost než ti, kteří byli sedaví.
  • Metaanalýza 52 cvičení s téměř 5 000 subjekty prokázala snížení hladin triglyceridů a LDL („špatného“) cholesterolu.
  • Dokonce i ti se srdečním selháním měli prospěch z cvičení, které zvyšuje schopnost srdce pumpovat krev v průběhu času a zlepšuje kvalitu života. V 15 kontrolovaných studiích bylo například zjištěno, že cvičební trénink zvyšuje špičkový srdeční výdej o více než 20 procent.

Kolik je dost?

Podle American Heart Association cvičení 30 minut denně pět dní v týdnu zlepší vaše zdraví srdce a pomůže snížit riziko srdečních chorob. Definují „fyzickou aktivitu“ jako cokoli, co vás nutí hýbat tělem a spalovat kalorie. To zahrnuje: lezení po schodech, sportování, chůzi, běhání, plavání, jízdu na kole a další.

Bez ohledu na to, co děláte, všechny studie naznačují, že některé cvičení je lepší než žádné. Podle recenze publikované v OběhLidé, kteří se věnovali 150 minutám volnočasových aktivit střední intenzity týdně, měli o 14 procent nižší riziko koronárních srdečních chorob než ti, kteří nehlásili žádné cvičení. Čím více cvičíte, tím nižší je riziko. Klinika Mayo naznačuje, že můžete dokonce těžit z 10minutových intervalů několikrát denně.

Před zahájením cvičebního programu se vždy poraďte se svým lékařem. Mohou vám pomoci najít činnosti, které zvýší vaše zdraví srdce bez rizika zranění.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY