Může diabetes vést ke ztrátě paměti?

Pochopení cukrovky

V roce 2012 mělo ve Spojených státech cukrovku 9,3 procenta lidí. To znamená, že v roce 2012 mělo cukrovku asi 29,1 milionu Američanů. Toto číslo roste. Každý rok lékaři diagnostikují ve Spojených státech odhadem 1,4 milionu nových případů.

Diabetes je onemocnění, které zahrnuje vyšší než normální hladiny glukózy v krvi. Toto je známé jako hyperglykémie. Hyperglykémie nastává, když vaše tělo nemůže produkovat nebo reagovat na inzulín. Vaše slinivka produkuje hormon inzulín, který reguluje hladinu cukru v krvi. Kvůli snížené produkci inzulínu nebo odolnosti vůči hormonu bývají hladiny cukru v krvi vysoké.

Diabetes 1. typu

Toto je také známé jako juvenilní diabetes. Autoimunitní proces může způsobit diabetes 1. Pokud máte diabetes 1. typu, protilátky vašeho těla napadají buňky produkující inzulín ve slinivce břišní. Potřebujete inzulín, který pomůže molekulám glukózy vstoupit do buněk. Jakmile glukóza vstoupí do buněk, vaše tělo ji může použít k vytvoření energie. Lidé s diabetem 1. typu neprodukují dostatečné množství inzulínu. To vede k vyšším než normálním hladinám krevního cukru.

Inzulínové injekce jsou nezbytnou součástí života lidí žijících s diabetem 1. typu. V roce 2012 mělo přibližně 1,25 milionu Američanů diabetes 1.

Diabetes typu 2

Jedná se o celosvětově nejběžnější formu diabetu. Pokud máte cukrovku 2. typu, vaše tělo produkuje inzulin, ale nedokáže ho využít tak, jak by mělo. Tento odpor způsobuje, že slinivka břišní produkuje více inzulínu. Přidaný inzulín zvyšuje hladinu hormonů v krevním řečišti. To může mít dlouhodobé negativní účinky na mozek.

Podívejte se: Diabetes v číslech: Fakta, statistiky a vy »

Pochopení ztráty paměti

Ztráta paměti je normálním jevem stárnutí. Existují rozdíly mezi ztrátou paměti, ke které dochází s věkem, a komplexními změnami paměti způsobenými Alzheimerovou chorobou (AD) a dalšími souvisejícími degenerativními onemocněními.

Zapomínání jmen a nesprávné umístění objektů jsou spojeny se ztrátou paměti související s věkem. Tyto příznaky obvykle neovlivní vaši schopnost žít nezávisle.

Závažnější příznaky ztráty paměti mohou zahrnovat:

  • zapomínání běžně používaných slov, někdy při mluvení
  • opakování stejných otázek
  • ztratit se při chůzi nebo jízdě
  • zažívá náhlé změny nálady
  • neschopnost sledovat pokyny

Tyto příznaky poukazují na možný nástup demence. Pokud pociťujete některý z těchto příznaků, měli byste navštívit svého lékaře. Společně můžete zjistit, co způsobuje vaše příznaky.

Nejběžnějším typem demence je AD. Nedávné výzkum navrhl, že AD může být silně spojena s vysokou hladinou cukru v krvi.

Jak diabetes souvisí se ztrátou paměti

Ztráta paměti a obecná kognitivní porucha, což jsou oba příznaky AD, mohou být spojeny s diabetem 2. typu. Poškození krevních cév je běžné u lidí s cukrovkou. Toto poškození může vést ke kognitivním problémům a vaskulární demenci. Ty jsou často pozorovány u symptomů AD.

Výsledky jednoho studie ukazují, že AD je úzce spojena se signalizací inzulínu a metabolismem glukózy v mozku. Mozek obsahuje inzulínové receptory. Tyto struktury rozpoznávají inzulín. Inzulin ovlivňuje kognici a paměť. Když je inzulín ve vašem těle nevyvážený, zvyšuje se riziko AD. Tato nerovnováha se může objevit u lidí s diabetem 2. typu.

Vědci také sledovali, jak příznaky metabolického syndromu ovlivňují paměť. Metabolický syndrom je rizikovým faktorem pro diabetes 2. typu. Příznaky syndromu mohou zahrnovat:

  • zvýšený krevní tlak
  • vysoká hladina cukru v krvi
  • abnormální hladiny cholesterolu
  • zvýšený tělesný tuk, zejména kolem pasu

Studie dospěla k závěru, že spojení mezi vysokou hladinou cukru a AD jde oběma způsoby. Lidé s metabolickým syndromem mají vyšší riziko rozvoje AD. U lidí s AD se často rozvine hyperglykémie a inzulínová rezistence.

Tyto závěry jsou posíleny recenzí publikovanou v Hranice v neurovědách. Přestože vědci v tuto chvíli neznají úplný rozsah souvislosti, souvislost mezi inzulínovou signalizací a Alzheimerovou chorobou je jasná.

Čtěte dál: Stáří nebo něco jiného? 10 raných příznaků demence »

jaký je výhled?

Jakmile váš lékař určí příčinu vaší ztráty paměti, bude s vámi spolupracovat na vytvoření vašeho léčebného plánu. To může zahrnovat změny životního stylu, pokud jste vystaveni riziku nebo již byl diagnostikován diabetes 2. typu.

Pokud AD způsobuje ztrátu paměti, může vám lékař doporučit, abyste začali s inhibitory cholinesterázy. Tyto inhibitory mají tendenci oddálit zhoršení příznaků a mohou zlepšit funkčnost u lidí s demencí. V závislosti na tom, jak nemoc postupuje, mohou předepsat další léky.

Tipy pro omezení nebo prevenci ztráty paměti

Postupujte podle těchto tipů, abyste zlepšili poznávání mozku a zabránili ztrátě paměti

Přejděte na zdravou stravu založenou na čerstvém ovoci a zelenině, celozrnných výrobcích a libovém mase. Měli byste také omezit příjem potravin s vysokým obsahem tuku. Toto je známé jako „středomořská strava“. Tato dieta byla připojeno k nižšímu riziku chronických degenerativních onemocnění, jako je AD.

Přidejte do stravy více omega-3 mastných kyselin. Omega-3 mohou pomoci zlepšit zdraví srdce a zabránit poklesu kognitivních funkcí.

Léčba z tradiční čínské medicíny měla pozitivní výsledky při zvládání příznaků metabolického syndromu. Aktivní látky, jako je berberin nebo ty, které se nacházejí v ženšenu a hořkém melounu, mohou pomoci s metabolismem glukózy a lipidů.

Než začnete užívat jakékoli doplňky, měli byste se poradit se svým lékařem. Pokud se poradíte s alternativním lékařem, nezapomeňte si vést seznam všech doplňků, které užíváte, a poraďte se se svým lékařem. Měli byste prodiskutovat jakékoli možné interakce s jinými léky, které užíváte.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY