Může neurofeedback pomoci léčit ADHD?

Neurofeedback a ADHD

Porucha pozornosti s hyperaktivitou (ADHD) je běžná dětská neurovývojová porucha. Podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), celých 11 procent dětí ve Spojených státech bylo diagnostikováno s ADHD.

Diagnóza ADHD může být obtížné zvládnout. Je to komplexní porucha, která může ovlivnit mnoho aspektů každodenního života a chování vašeho dítěte. Důležitá je včasná léčba.

Zjistěte, jak může neurofeedback pomoci vašemu dítěti vyrovnat se s jejich stavem.

Tradiční léčba ADHD

Vaše dítě se může naučit vyrovnat se s ADHD přijetím jednoduchých změn chování, které mu usnadní život. Změny jejich každodenního prostředí mohou pomoci snížit úroveň jejich stimulace a zmírnit příznaky související s ADHD.

V některých případech může vaše dítě potřebovat silnější a cílenější léčbu. Jejich lékař může předepsat stimulační léky. Mohou vám například předepsat dextroamfetamin (Adderall), methylfenidát (Ritalin) nebo jiné léky k léčbě příznaků vašeho dítěte. Tyto léky skutečně pomáhají dětem soustředit jejich pozornost.

Stimulační léky mají řadu vedlejších účinků. Pokud uvažujete o léčbě ADHD svého dítěte pomocí léků, je důležité si o těchto potenciálních vedlejších účincích promluvit se svým lékařem. Mezi běžné nežádoucí účinky patří:

  • mající sníženou chuť k jídlu
  • vykazující zakrnělý nebo opožděný růst
  • mají potíže s nabíráním a udržením hmotnosti
  • trpí problémy se spánkem

Ve velmi vzácných případech se u vašeho dítěte může také vyvinout abnormální srdeční tep jako vedlejší účinek stimulačních léků. Jejich lékař vám může pomoci zvážit potenciální přínosy a rizika užívání léků k léčbě jejich stavu. V některých případech mohou doporučit alternativní léčebné strategie, kromě léků nebo místo nich. Mohli by například doporučit trénink neurofeedbacku.

Neurofeedback trénink pro ADHD

Trénink neurofeedbacku se také nazývá biofeedback elektroencefalogramu (EEG). Neurofeedback může vašemu dítěti pomoci naučit se regulovat svou mozkovou aktivitu, což mu pomůže lépe se soustředit ve škole nebo v práci.

U většiny lidí soustředění na úkol pomáhá zrychlit mozkovou činnost. Díky tomu je váš mozek efektivnější. U dětí s ADHD je tomu naopak. Pokud má vaše dítě tento stav, soustředění je může způsobit, že bude náchylné k rozptýlení a bude méně výkonné. To je důvod, proč jim jednoduše říct, aby dávali pozor, není tím nejefektivnějším řešením. Trénink neurofeedbacku může vašemu dítěti pomoci naučit se, aby byl jeho mozek pozornější, když to potřebuje.

Během sezení neurofeedbacku lékař nebo terapeut vašeho dítěte připojí senzory k hlavě. Připojí tyto senzory k monitoru a umožní vašemu dítěti vidět vlastní vzory mozkových vln. Poté jejich lékař nebo terapeut dá pokyn vašemu dítěti, aby se zaměřilo na určité úkoly. Pokud vaše dítě vidí, jak funguje jeho mozek, když se soustředí na konkrétní úkoly, může se naučit ovládat svou mozkovou aktivitu.

Teoreticky může vaše dítě používat senzory biologické zpětné vazby a monitor jako vodítko, které mu pomůže naučit se udržovat mozek aktivní při koncentraci nebo provádění určitých úkolů. Během terapeutického sezení mohou vyzkoušet různé strategie, jak udržet pozornost, a zjistit, jak to ovlivňuje jejich mozkovou aktivitu. To by jim mohlo pomoci vyvinout úspěšné strategie pro použití, když už nejsou připojeni k senzorům.

Neurofeedback zatím není široce přijímán

Vyplývá to z přehledu výzkumu zveřejněného v časopise Klinické EGG a neurovědyNěkteré studie spojují neurofeedback se zlepšenou kontrolou impulzů a pozorností u lidí s ADHD. Ale zatím není široce přijímána jako samostatná léčba. Lékař vašeho dítěte může doporučit neurofeedback jako doplňkovou léčbu k použití spolu s léky nebo jinými intervencemi.

Jedna velikost nesedí všem

Každé dítě je jedinečné. Stejně tak jejich cesta s ADHD. Co funguje na jedno dítě, nemusí fungovat na druhé. To je důvod, proč byste měli spolupracovat s lékařem svého dítěte, abyste vytvořili účinný léčebný plán. Tento plán může zahrnovat trénink neurofeedbacku.

Prozatím se na trénink neurofeedbacku zeptejte dětského lékaře. Mohou vám pomoci pochopit, jak to funguje a zda je vaše dítě vhodným kandidátem.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY