Může vilín skutečně pomoci s křečovými žilami?

Vilín je oblíbeným domácím lékem na křečové žíly. Ačkoli je to obecně bezpečné, neexistuje mnoho výzkumů, které by podpořily použití vilínu na křečové žíly.

Vilín se po staletí léčebně používá při různých onemocněních. Zůstává oblíbenou možností pro léčbu křečových žil, když se užívá perorálně nebo lokálně.

Předpokládá se, že vilín může zlepšit oběh a posílit žilní pojivovou tkáň, což by mohlo být prospěšné pro křečové žíly. Neexistuje však mnoho výzkumů, které by tato tvrzení podpořily.

Zde je podrobný pohled na to, co výzkum říká o vilínu na křečové žíly, zda stojí za to vyzkoušet a další domácí prostředky ke zvážení.

Opravdu to funguje?

Myšlenka, že vilín může pomoci křečovým žilám, pramení z toho, že vilín je adstringentní, což jsou látky, které způsobují smršťování tělesných tkání. Předpokládá se, že vilín může zmenšovat krevní cévy, takže křečové žíly jsou méně viditelné. Ale důkazy o potenciálních účincích vilínu na křečové žíly jsou velmi omezené.

Ve studii z roku 2020 na 32 lidech autor dospěl k závěru, že vilín užívaný perorálně dvakrát denně po dobu 2 měsíců zřejmě zmírnil některé příznaky křečových žil.

Dopplerovský ultrazvuk, který se používá k odhadu průtoku krve v žilách, však žádné skutečné zlepšení neodhalil. Autor se domnívá, že to může být způsobeno relativně krátkou dobou trvání studie.

Mějte na paměti, že se jednalo o velmi malou experimentální studii bez kontrolní skupiny. I když tato zjištění mohou povzbudit budoucí výzkum, neměla by být považována za důkaz, že vilín je účinný lék na křečové žíly.

Jsou s tím spojena nějaká rizika?

I když není jasné, zda vilín skutečně pomáhá s křečovými žilami, pro většinu lidí je obecně bezpečné jej vyzkoušet.

Někteří lidé – zejména lidé s kožními onemocněními, jako je lupénka nebo ekzém – však mohou chtít být obzvláště opatrní ohledně potenciálně vysušujících vlastností vilínu, pokud jej používají lokálně.

I když nemáte citlivou pokožku, zvažte nejprve provedení náplastového testu tak, že na oblast pokožky nanesete množství o velikosti hrášku a počkáte 24 hodin, abyste viděli, jak vaše pokožka zareaguje.

Chcete-li snížit riziko podráždění, zvažte hledání produktu, který neobsahuje žádný alkohol, který může způsobit, že vilín extra vysušuje.

Perorální doplňky vilínu mohou u některých lidí způsobit žaludeční nevolnost nebo nevolnost. Ujistěte se, že se držte pokynů výrobce pro dávkování, abyste snížili riziko nežádoucích účinků nebo komplikací.

A co další domácí ošetření?

Podle a recenze 2016Některé bylinné přípravky mohou také zlepšit zdraví žil, včetně:

  • rutosidy: Bioflavonoid rutin se nachází v mnoha rostlinách, jako jsou jablka, citrusové plody, pohanka, třezalka tečkovaná a Ginkgo biloba. Má protizánětlivé, antioxidační a antidiabetické vlastnosti. Může pomoci posílit krevní cévy a zabránit jejich přeměně v křečové žíly. Někdy se užívá jako doplněk stravy na pomoc při léčbě pavouků a křečových žil.
  • Centella asiatica: Tato původní asijská rostlina známá jako Gotu kola prokazatelně posiluje oslabené žilní chlopně, které mohou vést k žilní nedostatečnosti nebo křečovým žilám. Může být aplikován lokálně nebo perorálně ve formě pilulek.
  • Extrakt z hroznových jader: Extrakt z hroznových jader se vyrábí ze semen vinných hroznů a je často používaný jako doplněk stravy při žilní nedostatečnosti. Díky vysokému množství vitamínu E, flavonoidů a dalších prospěšných sloučenin by mohl prospívat zdraví žil.

Stejně jako v případě vilínu je zapotřebí dalšího výzkumu, než dojde k závěru, že některá z těchto bylinných léčeb může léčit křečové žíly.

Mezi další věci, které můžete udělat doma pro zvládnutí křečových žil, patří:

  • pravidelné cvičení pro zlepšení průtoku krve
  • zvedání nohou při sezení nebo ležení, aby se zabránilo hromadění krve
  • nošení kompresních ponožek ke zvládnutí otoků a zmírnění nepohodlí
  • jíst vyváženou stravu s dostatkem vlákniny na podporu krevního oběhu
  • udržení mírné prázdnoty, aby se snížil tlak na vaše žíly
  • vyhýbání se kouření pro zlepšení krevního oběhu

Zatímco domácí léčba nezpůsobí vymizení stávajících křečových žil, může zmírnit nepohodlí a snížit riziko vzniku dalších křečových žil.

Přečtěte si o profesionálním odstranění křečových žil.

Sečteno a podtrženo

Vilín je oblíbeným domácím lékem na křečové žíly, ale omezené důkazy podporují jeho potenciální výhody. Ale je to obecně bezpečné pro většinu lidí, pokud to chcete vyzkoušet. Jen se ujistěte, že jdete s kvalitním produktem a proveďte test náplasti, pokud máte citlivou pokožku.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY