Můžete jíst zázvor, pokud máte cukrovku?

Zázvorový citronový čaj

Základy

Diabetes je metabolický stav, se kterým se někteří lidé narodí a jiní se mohou časem rozvinout. Ovlivňuje způsob, jakým lidé produkují nebo reagují na inzulín, což zase ovlivňuje způsob, jakým vaše tělo zpracovává cukr.

Z tohoto důvodu je důležité si všímat toho, co jíte a jak to může ovlivnit hladinu cukru v krvi. Například zázvor má nízký obsah sacharidů a kalorií. Má pouze 1,3 gramu sacharidů na čajovou lžičku. Zázvor, známý pro svou pikantní chuť a nezaměnitelnou chuť, obsahuje také draslík, železo a vlákninu.

Jaké jsou výhody konzumace zázvoru, pokud máte cukrovku?

V průběhu let bylo prokázáno, že zázvor pomáhá snižovat hladinu cukru v krvi a pomáhá regulovat inzulínovou odpověď u lidí s cukrovkou.

v jedna studie na zvířatech z roku 2014obézním krysám s cukrovkou byla podávána směs skořice a zázvoru. Tyto krysy zažily řadu výhod, včetně:

 • snížená tělesná hmotnost
 • snížená hmota tělesného tuku
 • snížená hladina cukru v krvi
 • zvýšené hladiny inzulínu

Podle výzkumníků v a studie 2015, doplňky zázvorového prášku mohou pomoci zlepšit hladinu cukru v krvi nalačno. Účastníkům této studie byly podávány 2 gramy zázvoru každý den po dobu 12 týdnů. Na konci studie vědci zjistili, že lidé v této skupině také zaznamenali nižší úrovně:

 • hemoglobin A1c
 • apolipoprotein B
 • apolipoprotein A-1
 • malondialdehyd

Výzkumníci v a studie 2016 na krysách s cukrovkou zjistili, že zázvor může pomoci chránit před srdečními problémy, ke kterým dochází v důsledku cukrovky.

Protizánětlivé vlastnosti zázvoru mohou také pomoci předcházet určitým komplikacím diabetu.

Rizika a varování

Ačkoli mnoho studií naznačuje, že zázvor by mohl být užitečný při léčbě cukrovky, měli byste při jeho konzumaci přijmout opatření. Neměli byste konzumovat více než 4 gramy zázvoru denně. Přestože jsou vedlejší účinky vzácné, je možné, že budete mít pálení žáhy, průjem a žaludeční nevolnost, pokud budete jíst zázvor ve velkém množství.

Ženy, které jsou těhotné, by se měly o doporučeném užívání poradit se svým lékařem. Obvykle se má za to, že těhotná žena by neměla sníst více než 1 gram zázvoru denně.

Promluvte si se svým lékařem, pokud užíváte nějaké léky na ředění krve. Zázvor může mít také účinky na ředění krve, což může zvýšit riziko nadměrného krvácení.

Také byste se měli poradit se svým lékařem, pokud užíváte nějaké léky na krevní tlak. Zázvor může snížit váš krevní tlak, což může způsobit nepravidelný srdeční tep.

Jak přidat zázvor do svého jídelníčku

Ačkoli je zapotřebí více výzkumu, předběžné studie to naznačují zázvor může pomoci snížit hladinu cholesterolu a zlepšit kardiovaskulární zdraví. Zázvor je také účinným pomocníkem při prevenci a snížení nevolnosti. Většina lidí jej může bezpečně zařadit do svého jídelníčku.

Při přidávání zázvoru do vaší stravy mějte na paměti tyto věci:

 • Vyberte si přírodní, organický kořen zázvoru před zpracovanými zázvorovými produkty. Výrobky s příchutí zázvoru, jako jsou salátové dresinky, nápoje nebo sladkosti, obecně postrádají nutriční hodnotu.
 • Snažte se dodržovat denní spotřebu. Pravidelná konzumace po dobu minimálně šesti týdnů má zobrazeno pozitivní výsledky v léčbě diabetu.
 • Vyhněte se nadměrné spotřebě. Nejlepších výsledků se dosáhne při užívání určité dávky po dlouhou dobu, spíše než při užívání vysokých množství po krátkou dobu.
 • Nechte to vyvíjet se od léčby k léčbě. Zvykněte si míchat džbán ledové zázvorové limonády a dopřejte sklenici své přátele nebo rodinu.

Zázvor nenahrazuje vaši běžnou léčbu. Měli byste i nadále dodržovat doporučení svého lékaře. Pokud se při konzumaci zázvoru objeví nějaké neobvyklé příznaky, měli byste ho přestat používat.

Zázvor může být účinným doplňkem při léčbě cukrovky, pokud jej užíváte s mírou. Konzumace až 4 gramů denně může pomoci snížit hladinu cukru v krvi a regulovat produkci inzulínu. Ujistěte se, že si promluvte se svým lékařem, než to přidáte do svého léčebného režimu. Společně můžete určit pro vás nejlepší dávkování a prodiskutovat případné vedlejší účinky.

Pokračujte ve čtení: 9 nejlepších míst, kde najdete recepty na cukrovku »

Jak loupat zázvor

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY