Nutriční nedostatky a Crohnova choroba

Když lidé jedí, většina jídla se rozkládá v žaludku a vstřebává se v tenkém střevě. U mnoha lidí s Crohnovou chorobou – a téměř u všech pacientů s Crohnovou chorobou tenkého střeva – není tenké střevo schopno správně absorbovat živiny, což má za následek takzvanou malabsorpci.

Lidé s Crohnovou chorobou mají zanícený střevní trakt. Zánět nebo podráždění se může objevit v jakékoli části střevního traktu, ale nejčastěji postihuje spodní část tenkého střeva, která je známá jako ilea. V tenkém střevě probíhá kritická absorpce živin, takže mnoho lidí s Crohnovou chorobou tráví a neabsorbuje živiny dobře. To může mít za následek různé problémy, včetně malabsorpce důležitých vitamínů a minerálů. Tyto nedostatky vitamínů a minerálů mohou nakonec vést k dalším zdravotním komplikacím, jako je dehydratace a podvýživa.

Krevní testy mohou naštěstí lékařům pomoci určit, zda lidé s Crohnovou chorobou dostávají potřebné vitamíny a živiny. Pokud tomu tak není, mohou být odesláni k vyšetření k gastroenterologovi. Gastroenterolog je někdo, kdo se specializuje na onemocnění postihující střevní trakt a játra. Mohou doporučit léčebný plán pro někoho, kdo má nutriční nedostatky kvůli Crohnově chorobě.

Druhy nutričních nedostatků

Lidé s Crohnovou chorobou mohou mít potíže s absorpcí velkého množství vitamínů a živin, včetně:

Kalorie

Kalorie jsou odvozeny z makroživin, jako jsou sacharidy, bílkoviny a tuky. Když někdo kvůli malabsorpci neabsorbuje dostatek kalorií, často velmi rychle zhubne značné množství váhy.

Protein

Lidé s Crohnovou chorobou mohou potřebovat doplnit příjem bílkovin kvůli:

 • použití vysokých dávek steroidů, jako je prednison
 • dlouhodobá ztráta krve nebo průjem
 • rány nebo píštěle postihující tenké střevo

Tlustý

Lidé, kteří mají závažnou Crohnovu chorobu a kterým bylo odstraněno více než 3 stopy ilea, možná budou muset do své stravy začlenit více zdravých tuků.

Žehlička

Anémie nebo nedostatek zdravých červených krvinek je běžným vedlejším účinkem Crohnovy choroby. Tento stav může vést k nedostatku železa, takže mnoho lidí s Crohnovou chorobou vyžaduje další doplnění železa.

Vitamín B-12

Lidé se závažným zánětem a po odstranění ilea často vyžadují pravidelné injekce vitaminu B-12.

Kyselina listová

Mnoho lidí s Crohnovou chorobou užívá k léčbě svých příznaků sulfasalazin. Tento lék však může ovlivnit schopnost těla metabolizovat folát, takže jsou nezbytné doplňky kyseliny listové. Lidé, kteří mají rozsáhlou Crohnovu chorobu jejuna nebo střední části tenkého střeva, mohou také potřebovat doplnit příjem kyseliny listové.

Vitamíny A, D, E a K.

Nedostatek těchto vitamínů rozpustných v tucích je často spojen s malabsorpcí tuků a zánětem tenkého střeva. Mohou také souviset s odstraněním velkých částí ilea nebo jejuna. Předpokládá se také, že riziko nedostatku vitaminu D je vyšší u lidí, kteří užívají cholestyramin, protože tento lék může interferovat s absorpcí vitaminu D.

Zinek

Lidé s Crohnovou chorobou mohou potřebovat doplňky zinku, pokud:

 • mít rozsáhlý zánět
 • mít chronický průjem
 • nechali odstranit její jejunum
 • berou prednison

Tyto faktory mohou interferovat se schopností těla absorbovat zinek.

Draslík a sodík

Tlusté střevo nebo tlusté střevo je zodpovědné za zpracování tekutin a elektrolytů. Lidé, kterým byl tento orgán chirurgicky odstraněn, proto budou muset zvýšit příjem draslíku i sodíku. U lidí, kteří užívají prednison a u kterých se často objevuje průjem nebo zvracení, existuje zvýšené riziko ztráty draslíku.

Vápník

Steroidy interferují s absorpcí vápníku, takže lidé, kteří užívají tyto léky k léčbě příznaků Crohnovy choroby, budou pravděpodobně muset začlenit více vápníku do své stravy.

Hořčík

Lidé s chronickým průjmem nebo po odstranění ilea nebo jejuna nemusí být schopni správně absorbovat hořčík. To je klíčový minerál pro růst kostí a další tělesné procesy.

Příznaky malabsorpce

Mnoho lidí s Crohnovou nemocí nepociťuje příznaky malabsorpce, takže je důležité podstoupit pravidelné testování nutričních nedostatků. Když se příznaky malabsorpce objeví, mohou zahrnovat:

 • nadýmání
 • plyn
 • křeče v žaludku
 • objemná nebo tučná stolice
 • chronický průjem

V závažných případech malabsorpce se může objevit také únava nebo náhlá ztráta hmotnosti.

Příčiny malabsorpce

K malabsorpci může přispět řada faktorů souvisejících s Crohnovou chorobou:

 • Zánět: Trvalý, dlouhodobý zánět tenkého střeva u lidí s Crohnovou chorobou tenkého střeva často vede k poškození střevní výstelky. To může narušit schopnost orgánu správně absorbovat živiny.
 • Léky: Některé léky používané k léčbě Crohnovy choroby, jako jsou kortikosteroidy, mohou také ovlivnit schopnost těla absorbovat živiny.
 • Chirurgie: Některým lidem, kterým byla chirurgicky odstraněna část tenkého střeva, může jednoduše zůstat méně střeva, aby absorbovalo jídlo. Tento stav, známý jako syndrom krátkého střeva, je vzácný. Obvykle se vyskytuje pouze u lidí, kterým po několika operacích zbývá méně než 40 palců tenkého střeva.

Léčba malabsorpce

Výměna živin je obvykle účinnou léčbou pro lidi, kteří mají kvůli Crohnově chorobě nutriční nedostatky. Ztracené živiny mohou být nahrazeny některými potravinami a doplňky stravy. Doplňky lze podávat orálně nebo podat žílou (intravenózně).

Vyhýbání se určitým potravinám je také důležité pro léčbu malabsorpce. Různá jídla mohou plyn nebo průjem mnohem zhoršit, zvláště během vzplanutí, ale reakce jsou individuální. Mezi potenciální problematické potraviny patří:

 • fazole
 • semena
 • brokolice
 • zelí
 • citrusová jídla
 • máslo a margarín
 • Vysokoprocentní smetana
 • smažená jídla
 • kořeněná jídla
 • potraviny s vysokým obsahem tuku

Lidé se střevní blokádou se možná budou muset zcela vyhýbat jídlu s vysokým obsahem vlákniny, jako je syrové ovoce a zelenina.

Lidé s Crohnovou chorobou se vyzývají, aby jedli zdravou a vyváženou stravu, která podpoří vstřebávání vitamínů a minerálů. Doporučuje se také jíst malé množství jídla po celý den a pít hodně vody. Je třeba se vyvarovat mléčných výrobků, protože někteří s Crohnovou chorobou začínají být na mléčné výrobky netolerantní.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY