Obrázky fyziologických změn RS

Jak MS způsobuje své škody?

Pokud máte vy nebo váš blízký roztroušenou sklerózu (RS), o příznacích již víte. Mohou zahrnovat svalovou slabost, potíže s koordinací a rovnováhou, problémy se zrakem, problémy s myšlením a pamětí a pocity, jako je necitlivost, píchání nebo „mračení“.

Možná nevíte, jak toto autoimunitní onemocnění ve skutečnosti ovlivňuje tělo. Jak to zasahuje do systému zasílání zpráv, který pomáhá vašemu mozku kontrolovat vaše činy?

Kde k poškození dochází?

K poškození nervů může dojít kdekoli v míše a/nebo mozku, a proto se symptomy RS mohou u jednotlivých osob lišit. V závislosti na místě a závažnosti záchvatu bílých krvinek mohou příznaky zahrnovat:

 • ztráta rovnováhy
 • svalové křeče
 • slabost
 • otřesy
 • problémy se střevy a močovým měchýřem
 • oční problémy
 • ztráta sluchu
 • bolest v obličeji
 • mozkové problémy, jako je ztráta paměti
 • sexuální problémy
 • problémy s řečí a polykáním

RS se zaměřuje na centrální nervový systém

MS napadá tkáně v mozku a míše, známé jako RS centrální nervový systém (CNS). Tento systém zahrnuje komplexní síť nervových buněk odpovědných za odesílání, přijímání a interpretaci informací ze všech částí těla.

Během každodenního života posílá mícha prostřednictvím těchto nervových buněk informace do mozku. Mozek pak interpretuje informace a řídí, jak na ně reagujete. Mozek si můžete představit jako centrální počítač a míchu jako kabel mezi mozkem a zbytkem těla.

Význam nervových buněk

Nervové buňky (neurony) přenášejí zprávy z jedné části těla do druhé prostřednictvím elektrických a chemických impulsů. Každý z nich má buněčné tělo, dendrity a axon. The dendrity jsou tenké struktury podobné pavučině, které se rozvětvují z těla buňky. Fungují jako receptory, přijímají signály z jiných nervových buněk a přenášejí je do těla buňky.

The axon, nazývané také nervové vlákno, je ocasní výběžek, který plní opačnou funkci dendritů: vysílá elektrické impulsy do jiných nervových buněk.

Tukový materiál známý jako myelin pokrývá axon nervové buňky. Tento kryt chrání a izoluje axon podobně jako pryžový plášť, který chrání a izoluje elektrický kabel.

Myelin je tvořen lipidy (tukové látky) a bílkoviny. Kromě ochrany axonu také pomáhá nervovým signálům rychle cestovat z jedné části těla do druhé nebo do mozku. MS napadá myelin, rozkládá ho a přerušuje nervové signály.

MS začíná zánětem

Vědci se domnívají, že RS začíná zánětem. Bílé krvinky bojující proti infekci, které jsou spuštěny nějakou neznámou silou, vstupují do CNS a napadají nervové buňky.

Vědci spekulují, že latentní virus, když je aktivován, může způsobit zánět. Na vině může být i genetický spouštěč nebo porucha imunitního systému. Ať je jiskra jakákoli, bílé krvinky přejdou do útoku.

Zánět se zaměřuje na myelin

Když zánět vrcholí, aktivuje se MS. Útok na bílé krvinky poškozuje myelin, který chrání nervové vlákno (axon). Představte si poškozený elektrický kabel s viditelnými dráty a budete mít obrázek o tom, jak nervová vlákna vypadají bez myelinu. Tento proces se nazývá demyelinizace.

Stejně jako může poškozený elektrický kabel zkratovat nebo vytvářet přerušované návaly energie, poškozené nervové vlákno bude méně účinné při přenosu nervových impulsů. To může vyvolat příznaky RS.

Na poraněných místech se tvoří jizva

Pokud se na paži řežete, tělo se postupem času vytvoří strup, jak se říznutí hojí. Nervová vlákna také tvoří zjizvenou tkáň v oblastech poškození myelinu. Tato tkáň je tuhá, tvrdá a blokuje nebo brání toku zpráv mezi nervy a svaly.

Tyto oblasti poškození se obvykle nazývají plakety nebo léze a jsou hlavním signálem přítomnosti RS. Ve skutečnosti slova „roztroušená skleróza“ znamenají „mnohočetné jizvy“.

Zánět může také zabít gliové buňky

Během období zánětu mohou napadající bílé krvinky také zabíjet gliální buňky. Gliové buňky obklopují nervové buňky a poskytují mezi nimi podporu a izolaci. Udržují nervové buňky zdravé a produkují nový myelin, když je poškozen.

Pokud jsou však gliové buňky zabity, jsou méně schopné držet krok s opravou. Některé z nových výzkumů léčby RS se zaměřují na transport nových gliových buněk do místa poškození myelinu, aby se podpořila rekonstrukce.

Co se stane dál?

Epizoda RS nebo období zánětlivé aktivity může trvat od několika dnů do několika měsíců. U recidivujících/remitujících typů RS osoba obvykle zažívá „remisi“ bez příznaků. Během této doby se nervy pokusí samy opravit a mohou vytvořit nové cesty, jak obejít poškozené nervové buňky. Remise může trvat měsíce až roky.

Progresivní formy RS však nevykazují tolik zánětu a nemusí vykazovat žádné ústupy symptomů, nebo v nejlepším případě pouze stagnují a pak pokračují v poškození.

Není znám žádný lék na RS. Současné terapie však mohou zpomalit onemocnění a pomoci kontrolovat příznaky.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY