Obtížná práce: Kontrakce & amp; Tlačení

Nedostatečná síla je nejčastější příčinou neadekvátního pracovního postupu u žen, které poprvé rodí. Síly práce jsou dány tím, jak silně se děloha stahuje a jak silně tlačí matka. Síla v první fázi porodu může být hodnocena hodnocením průběhu porodu, který se skládá z trvání, frekvence a kvality kontrakcí dělohy.

Kontrakce musí trvat dostatečně dlouho, dost často a musí být dostatečně silné, aby se děložní hrdlo rozšířilo a plod sestoupil porodními cestami. Přesně, kolik je dost, se může u jednotlivých žen a jednotlivých těhotenství velmi lišit. U žen ve spontánním porodu jsou kontrakce obvykle dvě až pět minut od sebe, trvají od 30 do 60 sekund a mají střední sílu.

Posouzení

Nejsnadnějším způsobem, jak posoudit sílu porodu, je načasovat frekvenci a trvání kontrakcí (od začátku jedné do začátku další). Intenzitu kontrakcí lze odhadnout dotykem dělohy. Uvolněná nebo mírně stažená děloha se obvykle cítí pevná jako tvář, středně stažená děloha je pevná jako konec nosu a silně stažená děloha je pevná jako čelo.

Tokodynometr

V nemocnici je nejčastějším způsobem, jak posoudit frekvenci a dobu trvání kontrakcí tokokdynometr. Toto zařízení je drženo na břiše, přes dělohu, elastickým pásem a obsahuje tlačítko, které pohybuje pružinou, když se děloha stahuje. Elektrický signál pak umožňuje zaznamenat kontrakci jako vrchol na obrazovce počítače nebo monitoru. Tokodynometr měří frekvenci a trvání bez měření intenzity. Použití tohoto zařízení může být také omezeno tím, jak je umístěno na děloze, velikostí a tvarem břicha matky a pohybem dítěte. Tokyknometry se obvykle používají ve spojení s monitorem srdeční frekvence plodu.

Intrauterinní tlakový katétr (IUPC)

Pokud stále existuje nejistota ohledně adekvátního průběhu porodu, tlak kontrakcí z dělohy se měří nitroděložním tlakovým katetrem (IUPC). IUPC se skládá z kusu měkké hadičky naplněné tekutinou, který prochází vagínou a děložním hrdlem do dělohy. Konec katétru sedí v plodové vodě a převádí naměřený tlak na elektrický signál, který je sledován na monitoru počítače nebo na kus papíru. Tyto kontrakce vypadají podobně jako kontrakce naměřené tokodynometrem. IUPC však měří frekvenci, trvání a intenzitu kontrakcí. Síla kontrakce se měří od základní linie (když je děloha uvolněná) do vrcholu kontrakce a je zaznamenána v jednotkách-jedna jednotka je množství tlaku, které je zapotřebí ke zvýšení sloupce rtuti o jeden milimetr. Studie naznačují, že pro vaginální porod po spontánním porodu obvykle stačí kontrakce v hodnotě 200 jednotek každých 10 minut. IUPC zvyšuje riziko intraamniální infekce, a proto se nepoužívá rutinně.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY