Operace hemoroidů

Hemoroidy jsou oteklé žíly, které mohou být vnitřní, což znamená, že jsou uvnitř konečníku. Nebo mohou být vnější, což znamená, že jsou mimo konečník.

Většina vzplanutí hemoroidů přestane bolet do dvou týdnů bez léčby. Konzumace stravy s vysokým obsahem vlákniny a pití 8 až 10 sklenic vody denně vám obvykle pomůže zvládnout příznaky tím, že podpoří měkčí a pravidelnější vyprazdňování.

Možná budete také muset použít změkčovače stolice ke snížení napětí při vyprazdňování, protože namáhání zhoršuje hemoroidy. Váš lékař může doporučit volně prodejné topické masti ke zmírnění občasného svědění, bolesti nebo otoku.

Komplikace hemoroidů

Někdy mohou hemoroidy vést k dalším komplikacím.

Vnější hemoroidy mohou vytvářet bolestivé krevní sraženiny. Pokud k tomu dojde, nazývají se trombózní hemoroidy.

Vnitřní hemoroidy mohou prolapsovat, což znamená, že propadnou konečníkem a vyboulí se z řitního otvoru.

Vnější nebo vyhřezlé hemoroidy mohou být podrážděné nebo infikované a mohou vyžadovat chirurgický zákrok. The American Society of Colon and Rectal Surgeons odhaduje, že méně než 10 procent případů hemoroidů vyžaduje chirurgický zákrok.

Příznaky hemoroidů

Vnitřní hemoroidy často nezpůsobují žádné nepohodlí. Po stolici mohou bezbolestně krvácet. Problémem se stávají, pokud příliš silně krvácejí nebo prolapsují. Je typické vidět krev po stolici, když máte hemoroidy.

Vnější hemoroidy mohou také krvácet po stolici. Protože jsou vystaveny, často jsou podrážděné a mohou svědit nebo být bolestivé.

Další častou komplikací vnějších hemoroidů je tvorba krevních sraženin uvnitř cévy, neboli trombózovaný hemoroid. I když tyto sraženiny nejsou obvykle život ohrožující, mohou způsobit ostrou, silnou bolest.

Správná léčba těchto trombózovaných hemoroidů spočívá v postupu „řezání a drenáže“. Tento postup může provést chirurg nebo lékař na pohotovosti.

Operace bez anestetika

Některé typy operací hemoroidů lze provést v ordinaci lékaře bez anestezie.

Páskování

Bandážování je ordinační zákrok používaný k léčbě vnitřních hemoroidů. Tento postup se také nazývá ligace gumovým páskem a zahrnuje použití těsného pásku kolem základny hemoroidu k přerušení dodávky krve.

Páskování obvykle vyžaduje dva nebo více procedur, které probíhají s odstupem asi dvou měsíců. Není to bolestivé, ale můžete cítit tlak nebo mírné nepohodlí.

Páskování se nedoporučuje pro ty, kteří užívají léky na ředění krve, kvůli vysokému riziku krvácivých komplikací.

Skleroterapie

Tento postup zahrnuje injekci chemikálie do hemoroidu. Chemikálie způsobí zmenšení hemoroidu a zastaví jeho krvácení. Většina lidí pociťuje při výstřelu malou nebo žádnou bolest.

Skleroterapie se provádí v ordinaci lékaře. Existuje jen málo známých rizik. To může být lepší volba, pokud užíváte léky na ředění krve, protože vaše kůže není rozříznutá.

Skleroterapie mívá nejlepší úspěšnost u malých vnitřních hemoroidů.

Koagulační terapie

Koagulační terapie se také nazývá infračervená fotokoagulace. Tato léčba využívá infračervené světlo, teplo nebo extrémní chlad, aby se hemoroid zatáhl a zmenšil. Je to další typ postupu, který se provádí v ordinaci vašeho lékaře a obvykle se provádí spolu s anoskopií.

Anoskopie je vizualizační postup, při kterém se dalekohled vloží několik palců do vašeho konečníku. Rozsah umožňuje lékaři vidět. Většina lidí pociťuje během léčby pouze mírné nepohodlí nebo křeče.

Podvázání hemoroidální tepny

Ligace hemoroidních tepen (HAL), také známá jako transanální hemoroidální dearterializace (THD), je další možností, jak odstranit hemoroid. Tato metoda pomocí ultrazvuku lokalizuje krevní cévy způsobující hemoroidy a tyto krevní cévy podváže nebo uzavře. Je to účinnější než gumička, ale také stojí více a má za následek déle trvající bolest. V závislosti na typu hemoroidu je to možnost, pokud selže první gumička.

Operace s anestezií

Jiné typy operací je třeba provádět v nemocnici.

Hemoroidektomie

Hemoroidektomie se používá u velkých vnějších hemoroidů a vnitřních hemoroidů, které propadly nebo způsobují problémy a nereagují na nechirurgický management.

Tento postup obvykle probíhá v nemocnici. Vy a váš chirurg se rozhodnete pro nejlepší anestezii, kterou během operace použijete. Možnosti zahrnují:

  • celková anestezie, která vás uvede do hlubokého spánku po celou dobu operace
  • regionální anestezie, která zahrnuje léky, které znecitliví vaše tělo od pasu dolů, podané výstřelem do zad
  • lokální anestezie, která znecitliví pouze konečník a konečník

Můžete také dostat sedativum, které vám pomůže uvolnit se během procedury, pokud dostanete místní nebo regionální anestezii.

Jakmile anestezie zabere, váš chirurg vyřízne velké hemoroidy. Když operace skončí, budete převezeni do zotavovací místnosti na krátkou dobu pozorování. Jakmile si lékařský tým bude jistý, že jsou vaše životní funkce stabilní, budete se moci vrátit domů.

Bolest a infekce jsou nejčastějšími riziky spojenými s tímto typem operace.

Hemoroidopexe

Hemoroidopexe je někdy označována jako sešívání. Obvykle se provádí jako jednodenní chirurgie v nemocnici a vyžaduje celkovou, regionální nebo lokální anestezii.

Sponkování se používá k léčbě prolabujících hemoroidů. Chirurgická svorka zafixuje vyhřezlý hemoroid zpět na místo ve vašem konečníku a přeruší přívod krve, takže se tkáň stáhne a bude znovu absorbována.

Obnova sešívání trvá méně času a je méně bolestivá než zotavení po hemoroidektomii.

Následná péče

Po operaci hemoroidů můžete očekávat rektální a anální bolesti. Váš lékař pravděpodobně předepíše lék proti bolesti, který zmírní nepohodlí.

Své uzdravení můžete pomoci:

  • jíst stravu s vysokým obsahem vlákniny
  • zůstat hydratovaný vypitím 8 až 10 sklenic vody denně
  • pomocí změkčovače stolice, takže se nebudete muset namáhat při vyprazdňování

Vyhněte se jakýmkoli činnostem, které zahrnují těžké zvedání nebo tahání.

Někteří lidé zjistili, že sedací koupele pomáhají zmírnit pooperační nepohodlí. A sedací koupel zahrnuje namočení anální oblasti do několika palců teplé slané vody několikrát denně.

Přestože se jednotlivé doby zotavení liší, mnoho lidí může očekávat úplné zotavení během přibližně 10 až 14 dnů. Komplikace jsou vzácné, ale vyhledejte lékařskou pomoc, pokud máte horečku, nemůžete močit, máte bolesti při močení nebo máte závratě.

Když se obrátíte na svého lékaře, pravděpodobně vám doporučí:

  • změny stravy, jako je konzumace potravin s vysokým obsahem vlákniny a udržení hydratace
  • změny životního stylu, jako je hubnutí
  • přijetí pravidelného cvičebního programu

Tyto úpravy sníží pravděpodobnost opakování hemoroidů.

Nakupujte změkčovače stolice.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY