Operace výměny ventilů

Chlopenní srdeční choroba je forma srdečního onemocnění, ke které dochází, když jeden nebo více ze čtyř srdečních chlopní nefunguje správně. Operace výměny ventilu může být možná, pokud jsou ventily vašeho srdce příliš křehké, zjizvené nebo jinak poškozené na opravu.

Důvody pro výměnu

Srdeční chlopně jsou zodpovědné za to, že krev bohatá na živiny může proudit komorami vašeho srdce. Každý ventil se má po zavádění průtoku krve zcela zavřít. Nemocné srdeční chlopně nejsou vždy schopny vykonávat práci tak dobře, jak by měly.

Stenóza nebo zúžení cév způsobuje, že do srdce proudí méně než normální množství krve. To způsobuje, že sval pracuje tvrději. Děravé ventily mohou také představovat problém. Místo těsného uzavření může ventil zůstat mírně otevřený a nechat krev proudit zpět. Tomu se říká regurgitace. Příznaky chlopenní srdeční choroby mohou zahrnovat:

 • únava
 • závrať
 • točení hlavy
 • dušnost
 • cyanóza
 • bolest na hrudi
 • zadržování tekutin, zejména v dolních končetinách

Oprava srdeční chlopně je také řešením pro chlopenní srdeční onemocnění. U některých lidí je poškození příliš pokročilé a jedinou možností je úplná výměna zasaženého ventilu.

Typy náhradních ventilů

K výměně vadných ventilů se používají mechanické a biologické ventily. Mechanické chlopně jsou umělé součásti, které mají stejný účel jako přirozená srdeční chlopně. Jsou vyrobeny z uhlíkových a polyesterových materiálů, které lidské tělo dobře snáší. Mohou trvat 10 až 20 let. Jedním z rizik spojených s mechanickými chlopněmi jsou však krevní sraženiny. Pokud dostanete mechanickou srdeční chlopni, budete muset po zbytek svého života užívat ředidla krve, abyste snížili riziko mrtvice.

Biologické ventily, také nazývané bioprotetické ventily, jsou vytvořeny z lidské nebo zvířecí tkáně. Existují tři typy biologických srdečních chlopní:

 • Allograft nebo homograft je vyroben z tkáně odebrané ze srdce lidského dárce.
 • Prasečí chlopně je vyrobena z vepřové tkáně. Tento ventil může být implantován s rámečkem nebo bez rámu nazývaného stent.
 • Hovězí ventil je vyroben z kravské tkáně. K vašemu srdci se připojí silikonovou gumou.

Biologické chlopně nezvyšují riziko vzniku krevních sraženin. To znamená, že se s největší pravděpodobností nebudete muset zavázat k celoživotnímu podávání léků proti srážení. Bioprotetika nevydrží tak dlouho jako mechanický ventil a v budoucnu může vyžadovat výměnu.

Váš lékař vám doporučí, jaký typ srdeční chlopně dostanete na základě:

 • tvůj věk
 • vaše celkové zdraví
 • vaše schopnost užívat antikoagulační léky
 • rozsah onemocnění

Druhy operací náhradních ventilů

Výměna aortálního ventilu

Aortální chlopeň je na levé straně srdce a slouží jako výtokový ventil. Jeho úkolem je nechat krev opustit levou komoru, což je hlavní čerpací komora srdce. Jeho úkolem je také zavřít, aby krev neunikla zpět do levé komory. Pokud máte vrozenou vadu nebo onemocnění, které způsobuje stenózu nebo regurgitaci, možná budete potřebovat operaci aortální chlopně.

Nejběžnějším typem vrozené abnormality je dvojcípá chlopeň. Obvykle má aortální chlopeň tři části tkáně, známé jako letáky. Toto se nazývá trikuspidální ventil. Vadný ventil má pouze dva letáky, proto se mu říká dvouspidální ventil. Nedávná studie zjistila, že chirurgická náhrada aortální chlopně má 94 procent pětiletého přežití. Míra přežití závisí na:

 • tvůj věk
 • vaše celkové zdraví
 • další zdravotní potíže, které máte
 • vaše srdeční funkce

Výměna mitrálního ventilu

Mitrální chlopně se nachází na levé straně srdce. Slouží jako přívodní ventil. Jeho úkolem je nechat krev z levé síně proudit do levé komory. Pokud se ventil zcela neotevře nebo zcela nezavře, může být nutná operace. Když je ventil příliš úzký, může ztěžovat vstup krve. To může způsobit jeho zálohování, což způsobí tlak v plicích. Když se ventil nezavře správně, krev může uniknout zpět do plic. Příčinou může být vrozená vada, infekce nebo degenerativní onemocnění.

Vadný ventil bude nahrazen kovovým umělým ventilem nebo biologickým ventilem. Kovový ventil vydrží celý život, ale vyžaduje, abyste si vzali ředidla krve. Biologický ventil trvá 15 až 20 let a nebudete muset užívat léky, které ředí krev. Pětiletá míra přežití je přibližně 91 procent. V míře přežití také hrají roli následující:

 • tvůj věk
 • vaše celkové zdraví
 • další zdravotní potíže, které máte
 • vaše srdeční funkce

Požádejte svého lékaře, aby vám pomohl posoudit vaše osobní rizika.

Výměna dvojitého ventilu

Náhrada dvojité chlopně je náhradou mitrální a aortální chlopně nebo celé levé strany srdce. Tento typ operace není tak běžný jako ostatní a úmrtnost je o něco vyšší.

Výměna plicního ventilu

Plicní chlopeň odděluje plicní tepnu, která přenáší krev do plic k oxidaci, a pravou komoru, která je jednou ze srdečních komor. Jeho úkolem je umožnit proudění krve ze srdce do plic plicní tepnou. Potřeba výměny plicní chlopně je obvykle způsobena stenózou, která omezuje průtok krve. Stenóza může být způsobena vrozenou vadou, infekcí nebo karcinoidovým syndromem.

Postup

Operace náhrady srdeční chlopně se provádí v celkové anestezii technikami, které jsou buď konvenční, nebo minimálně invazivní. Konvenční chirurgie vyžaduje velký řez od krku k pupku. Pokud máte méně invazivní chirurgický zákrok, může být délka vašeho řezu kratší a také můžete snížit riziko infekce.

Aby chirurg úspěšně odstranil nemocný ventil a nahradil jej novým, musí být vaše srdce v klidu. Budete umístěni na obtokový stroj, který udržuje krev cirkulující vaším tělem a vaše plíce fungují během operace. Váš chirurg provede řezy do vaší aorty, přes které budou ventily odstraněny a nahrazeny. Je tam téměř a 2 procenta riziko úmrtí spojené s operací náhrady chlopně.

Zotavení

Většina příjemců náhrady srdeční chlopně zůstává v nemocnici přibližně pět až sedm dní. Pokud byla vaše operace minimálně invazivní, možná budete moci jít domů dříve. Zdravotnický personál bude podle potřeby nabízet léky proti bolesti a během prvních dnů po výměně srdeční chlopně bude průběžně sledovat váš krevní tlak, dýchání a srdeční činnost.

Úplné zotavení může trvat několik týdnů nebo až několik měsíců, v závislosti na rychlosti hojení a typu operace, která byla provedena. Infekce je primárním rizikem bezprostředně po operaci, takže udržování sterilních řezů je nanejvýš důležité. Pokud máte příznaky, které naznačují infekci, okamžitě kontaktujte svého lékaře, například:

 • horečka
 • zimnice
 • citlivost nebo otok v místě řezu
 • zvýšená drenáž z místa řezu

Následné schůzky jsou důležité a pomohou lékaři určit, kdy jste připraveni pokračovat ve svých každodenních činnostech. Po dobu operace se ujistěte, že máte zavedený podpůrný systém. Požádejte členy rodiny a přátele, aby vám pomohli po domě a odvezli vás na lékařské schůzky, až se uzdravíte.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY