Ovesné vločky a cukrovka: Co dělat a nedělat

Přehled

Diabetes je metabolický stav, který ovlivňuje, jak tělo produkuje nebo využívá inzulín. To ztěžuje udržení hladiny cukru v krvi ve zdravém rozmezí, což je zásadní pro zdraví diabetiků.

Při řízení hladiny cukru v krvi je důležité kontrolovat množství sacharidů snědených na jedno posezení, protože sacharidy přímo ovlivňují hladinu cukru v krvi.

Je také důležité zvolit sacharidy bohaté na živiny a vlákninu před rafinovanými a zpracovanými sacharidy s přidaným cukrem. Cíle příjmu sacharidů by měly být stanoveny individuálně s pomocí vašeho poskytovatele zdravotní péče.

To znamená, že na tom, co jíte, hodně záleží. Konzumace potravin s vysokým obsahem vlákniny a živin, ale nízkým obsahem nezdravých tuků a cukru, může pomoci udržet zdravou hladinu cukru v krvi a také zlepšit vaše celkové zdraví.

Ovesné vločky nabízejí řadu zdravotních výhod a mohou být skvělým jídlem pro diabetiky, pokud je porce kontrolována. Jeden šálek vařených ovesných vloček obsahuje přibližně 30 gramů sacharidů, které se mohou hodit do zdravého jídelníčku pro lidi s cukrovkou.

Ovesné vločky

Ovesné vločky jsou již dlouho běžným snídaňovým jídlem. Vyrábí se z ovesných krup, což jsou ovesná jádra s odstraněnými plevami.

Obvykle se vyrábí z nařezaných (nebo nasekaných), válcovaných nebo „instantních“ ovesných koz. Čím více je oves zpracovaný, jako v případě instantního ovsa, tím rychleji se oves tráví a tím rychleji se může potenciálně zvýšit hladina cukru v krvi.

Ovesné vločky se obvykle vaří s tekutinou a podávají se teplé, často s doplňky, jako jsou ořechy, sladidla nebo ovoce. Dá se připravit předem a ráno ohřát pro rychlou a snadnou snídani.

Protože ovesné vločky mají nižší glykemický index, mohou být lepší alternativou k jiným snídaňovým variantám, jako jsou studené cereálie s přidaným cukrem, chleby s přidaným želé nebo palačinky se sirupem.

Ti s cukrovkou mohou testovat hladinu glukózy v krvi po různých typech snídaňových jídel, aby zjistili, jak jejich hladina cukru v krvi reaguje.

Ovesné vločky mohou také podporovat zdraví srdce, což je důležité, protože lidé s cukrovkou jsou náchylní k onemocnění srdce.

Výhody ovesných vloček pro diabetes

Přidání ovesných vloček do vaší stravy, které vám pomohou zvládnout cukrovku, má své klady i zápory. Mezi výhody přidání ovesných vloček do vašeho stravovacího plánu pro diabetes patří:

 • Díky střednímu až vysokému obsahu vlákniny a nižšímu glykemickému indexu může pomoci regulovat hladinu cukru v krvi.
 • Je prospěšný pro srdce díky obsahu rozpustné vlákniny a skutečnosti, že dokáže snížit hladinu cholesterolu.
 • Může snížit potřebu injekcí inzulínu, když se jí místo jiných snídaňových jídel bohatých na sacharidy.
 • Pokud se vaří dopředu, může to být rychlé a snadné jídlo.
 • Má středně vysoký obsah vlákniny, díky čemuž se budete cítit déle sytí a pomáhá s regulací hmotnosti.
 • Je to dobrý zdroj dlouhodobé energie.
 • Může pomoci regulovat trávení.

Nevýhody ovesných vloček pro diabetes

Pro mnoho lidí s cukrovkou nemá konzumace ovesných vloček mnoho nevýhod. Konzumace ovesných vloček může zvýšit hladinu cukru v krvi, pokud zvolíte instantní ovesné vločky, naložené přidaným cukrem nebo jich zkonzumujete příliš mnoho najednou.

Ovesné vločky mohou mít negativní účinky pro ty, kteří mají také gastroparézu, což je opožděné vyprazdňování žaludku. U těch, kteří mají cukrovku a gastroparézu, může vláknina v ovesných vločkách zpomalit vyprazdňování žaludku.

Co dělat a co nedělat ovesné vločky a cukrovku

Ovesné vločky mohou být skvělým doplňkem vašeho jídelníčku, který vám pomůže zvládnout cukrovku. Zvláště pokud jím nahrazujete jiné snídaně s vysokým obsahem sacharidů a cukrů.

Když přidáváte ovesné vločky do svého stravovacího plánu pro cukrovku, je třeba mít na paměti několik věcí:

Existuje několik věcí, které můžete přidat do svého seznamu přípravy ovesných vloček, abyste zvýšili pozitivní zdravotní přínosy ovesných vloček.

Když jíte ovesné vločky, měli byste udělat toto:

 • Jezte ho s bílkovinami nebo zdravými tuky, jako jsou vejce, ořechové máslo nebo řecký jogurt. Přidáním 1–2 polévkových lžic nasekaných pekanových ořechů, vlašských ořechů nebo mandlí můžete přidat bílkoviny a zdravý tuk, což může dále pomoci stabilizovat hladinu cukru v krvi.
 • Vyberte si staromódní nebo ocelově řezaný oves. Tyto výběry obsahují vyšší množství rozpustné vlákniny, která pomáhá lépe regulovat hladinu cukru v krvi a jsou minimálně zpracovávány pro zpomalení trávení.
 • Použijte skořici. Skořice je plná antioxidantů, má protizánětlivé vlastnosti a může pomoci snížit riziko srdečních onemocnění. Může také zlepšit citlivost na inzulín a může pomoci snížit hladinu cukru v krvi.
 • Přidejte bobule. Bobule mají také antioxidanty a dobré živiny a mohou fungovat jako přírodní sladidlo.
 • Používejte nízkotučné mléko, neslazené sójové mléko nebo vodu. Použitím nízkotučného nebo sójového mléka můžete zvýšit živiny, aniž byste do jídla přidali příliš mnoho tuku. Voda je vhodnější než smetana nebo mléko s vyšším obsahem tuku pro ty, kteří se snaží snížit obsah kalorií a tuku. Mějte však na paměti, že množství použitého mléka je třeba započítat do celkového příjmu sacharidů pro vaše jídlo. Osm uncí běžného mléka obsahuje přibližně 12 gramů sacharidů.

Při konzumaci ovesných vloček byste neměli dělat následující:

 • Nepoužívejte balené nebo instantní ovesné vločky s přidanými sladidly. Instantní a ochucené ovesné vločky obsahují přidaný cukr a sůl. Mají také méně rozpustnou vlákninu. Vyberte si zdravou variantu ovesných vloček.
 • Nepřidávejte příliš mnoho sušeného ovoce. Pouhá lžíce sušeného ovoce může mít vysoké množství sacharidů. Dávejte pozor na své porce.
 • Nepřidávejte příliš mnoho kalorických sladidel. Lidé běžně do ovesných vloček přidávají cukr, med, hnědý cukr nebo sirup. Ty mohou výrazně zvýšit hladinu glukózy v krvi. Klidně můžete přidat ne- nebo nízkokalorická sladidla.
 • Omezte nebo vyhněte se používání krému. K výrobě ovesných vloček použijte buď vodu, sójové mléko nebo nízkotučné mléko.

Další zdravotní přínosy ovesných vloček

Kromě toho, že ovesné vločky mají příznivé účinky na hladinu cukru v krvi a zdraví srdce, mohou pomoci s:

 • snížení cholesterolu
 • vedení váhy
 • ochrana kůže
 • snížení pravděpodobnosti rakoviny tlustého střeva

Nezpracované a neslazené ovesné vločky se tráví pomalu, což znamená, že se budete déle cítit sytí. To může pomoci s cíli hubnutí a řízení hmotnosti. Může také pomoci regulovat pH pokožky, což může snížit zánět a svědění.

Jídlo s sebou

Při správné přípravě mají ovesné vločky mnoho výhod, které mohou být prospěšné pro každého. Ti s cukrovkou mohou mít prospěch z nahrazení jiných vysoce rafinovaných, slazených snídaňových cereálií. Stejně jako u všech zdrojů sacharidů nezapomeňte věnovat pozornost velikosti porcí.

Den můžete začít jídlem, které lépe reguluje hladinu cukru v krvi a poskytuje dlouhodobý zdroj energie. Pomůže také zlepšit zdraví vašeho srdce. Výběrem správných doplňků mohou být ovesné vločky vydatnou snídaní, když žijete s cukrovkou.

Vždy sledujte hladinu cukru v krvi, abyste viděli, jak na vás ovesné vločky působí. Každý s diabetem je jiný. Vždy se poraďte se svým lékařem, než provedete jakékoli zásadní změny ve stravě. Registrovaní dietologové mohou také pomoci s individualizací jídelníčku tak, aby vyhovoval vašim konkrétním potřebám.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY