Perforace jícnu

Co je perforace jícnu?

Perforace jícnu je otvor v jícnu. Jícen je trubice, kterou prochází jídlo a tekutiny na cestě z úst do žaludku. Perforace jícnu je neobvyklá, ale je to vážný zdravotní stav.

Perforace jícnu se obvykle opravuje chirurgicky. Stav může být život ohrožující, pokud se neléčí.

Jaké jsou příčiny perforace jícnu?

Jícen je dlouhá trubice, která spojuje ústa a žaludek. Je rozdělena do tří sekcí:

 • Cervikální oblast je část jícnu uvnitř krku.
 • Hrudní oblast je část jícnu v hrudníku.
 • Břišní oblast je část jícnu, která vede do žaludku.

V kterékoli z těchto oblastí se může vytvořit perforace nebo díra.

Nejčastější příčinou perforace jícnu je poranění jícnu při jiném lékařském výkonu.

Jakýkoli lékařský nástroj používaný v diagnostickém nebo léčebném postupu může potenciálně perforovat jícen. U moderních, flexibilních lékařských nástrojů je méně pravděpodobné, že způsobí tento typ poškození, než u méně vyspělých zařízení. Riziko perforace během zákroku je extrémně nízké.

Jiné, méně časté příčiny perforace jícnu zahrnují:

 • nádory v krku
 • vředy v krku způsobené gastroezofageální refluxní chorobou (GERD)
 • náhodnému spolknutí cizího předmětu, kyseliny nebo chemikálií
 • fyzické trauma nebo poranění krku
 • prudké zvracení

Jaké jsou příznaky perforace jícnu?

Bolest je prvním příznakem perforace jícnu. Obvykle pocítíte bolest v oblasti, kde se díra nachází. Můžete také cítit bolest na hrudi a mít potíže s polykáním.

Mezi další příznaky tohoto stavu patří:

 • zvýšená srdeční frekvence
 • zrychlené dýchání
 • nízký krevní tlak
 • horečka
 • zimnice
 • zvracení, které může zahrnovat krev
 • bolest nebo ztuhlost krku v případě perforace v cervikální oblasti

Další informace: Bolest krku »

Jak se diagnostikuje perforace jícnu?

Váš lékař nařídí zobrazovací test, jako je rentgenové nebo CT vyšetření, aby zkontroloval známky perforace jícnu. Tyto testy se používají k hledání vzduchových bublin a abscesů v hrudníku. Abscesy jsou váčky naplněné hnisem. Zobrazovací testy mohou také pomoci lékaři zjistit, zda tekutina unikla z vašeho jícnu do plic.

Jak se léčí perforace jícnu?

Váš lékař musí ošetřit perforaci co nejrychleji, aby se zabránilo infekci. Čím dříve dostanete léčbu, tím lepší bude váš výsledek. V ideálním případě byste měli dostat léčbu do 24 hodin od diagnózy.

Tekutina, která vytéká z otvoru ve vašem jícnu, se může zachytit ve tkáni mezi vašimi plícemi. Tato oblast se nazývá mediastinum. Nachází se za vaší hrudní kostí. Nahromadění tekutiny tam může způsobit dýchací potíže a plicní infekce.

Pokud vaše perforace jícnu není okamžitě léčena, může se vyvinout trvalá striktura nebo zúžení jícnu. Tento stav může ztížit polykání a dýchání.

Předcházení komplikacím

Včasná léčba bude zahrnovat vypuštění jakékoli tekutiny z hrudníku. Budete také muset užívat antibiotika k prevenci nebo léčbě infekce. Dokud nebude léčba dokončena, nebude vám dovoleno nic jíst ani pít. Váš lékař vám podá antibiotika a tekutiny intravenózní (IV) linkou. Živiny můžete dostávat krmnou trubicí.

Uzavření perforace

Malé dírky ve vašem krčním jícnu se mohou samy zahojit bez operace. Samoléčení je pravděpodobnější, pokud tekutina proudí zpět do jícnu a neuniká do hrudníku. Váš lékař určí, zda potřebujete operaci, do jednoho dne od diagnózy.

Většina lidí s perforovaným jícnem potřebuje chirurgický zákrok, zvláště pokud se otvor nachází v oblasti hrudníku nebo břicha. Během procedury váš chirurg odstraní zjizvenou tkáň z oblasti kolem perforace a poté otvor zašije.

Velmi velké perforace mohou vyžadovat odstranění části jícnu. Tento postup se nazývá částečná ezofagektomie. Po odstranění kusu se zbývající část jícnu znovu připojí k žaludku.

Další informace: Otevřená ezofagektomie »

Jaký je výhled na perforaci jícnu?

Vyhlídky jsou dobré, pokud jste schopni rychle podstoupit léčbu. Při léčbě perforace jícnu do 24 hodin je šance na přežití vysoká. Míra přežití však výrazně klesá, pokud je léčba odložena za prvních 24 hodin.

Okamžitě jděte na pohotovost, pokud jste nedávno prodělali operaci jícnu a máte potíže s dýcháním nebo polykáním. Měli byste také jít do nemocnice, pokud máte další příznaky perforace jícnu.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY