Pochopení cukání rtů

Proč mi cuká rty?

Cukání rtu – když se vám ret nedobrovolně třese nebo se třese – může být nepříjemné a nepříjemné. Může to být také známka většího zdravotního problému.

Záškuby vašich rtů mohou být svalové křeče spojené s něčím tak jednoduchým, jako je pití příliš velkého množství kávy nebo nedostatek draslíku.

Může také naznačovat něco vážnějšího – například onemocnění příštítných tělísek nebo poruchu mozku – kde včasné odhalení může být klíčem k poskytnutí nejúčinnější léčby.

Přebytek kofeinu

Kofein je stimulant a může způsobovat škubání rtů, pokud ho pijete v nadměrném množství. Odborný termín pro tento stav je intoxikace kofeinem.

Tento stav můžete mít, pokud pijete více než tři šálky kávy denně a pociťujete alespoň pět z následujících příznaků:

 • svalové záškuby
 • vzrušení
 • nadměrná energie
 • neklid
 • nespavost
 • zvýšený výdej moči
 • nervozita
 • nesourodá řeč
 • zarudlý obličej
 • žaludeční nevolnost, nevolnost nebo průjem

 • rychlý nebo abnormální srdeční tep

 • psychomotorické vzrušení, jako je poklepávání nebo stimulace

Léčba je jednoduchá. Snižte nebo vylučte příjem kofeinu a vaše příznaky by měly zmizet.

Léky

Svalové záškuby neboli fascikulace jsou známým vedlejším účinkem mnoha léků na předpis a volně prodejných (OTC) léků, jako jsou kortikosteroidy. Svalové křeče, které obvykle trvají déle, mohou být způsobeny estrogeny a diuretiky.

Promluvte si se svým lékařem o změně léků, což je jednoduchá léčba tohoto příznaku.

Nedostatek draslíku

Pokud máte nízké hladiny draslíku ve vašem systému, můžete pociťovat cukání rtů. Tento minerál je elektrolyt a pomáhá přenášet nervové signály v těle.

Nedostatek draslíku může negativně ovlivnit svaly a způsobit křeče a křeče. Léčba nedostatku draslíku zahrnuje přidání potravin bohatých na draslík do stravy a vyhýbání se lékům, které by mohly ovlivňovat hladinu draslíku.

Alkoholická neuropatie

Drogy a alkohol mohou způsobit značné poškození nervů a ovlivnit fungování mozku. Pokud jste po dlouhou dobu konzumovali velké množství alkoholu nebo drog a pociťujete křeče obličejových svalů, jako je škubání rtů, můžete mít alkoholickou neuropatii.

Léčba zahrnuje omezení konzumace alkoholu, užívání vitamínových doplňků a užívání antikonvulziv na předpis.

Bellova obrna

Lidé s Bellovou obrnou zažívají dočasné ochrnutí na jedné straně obličeje.

Každý případ je jiný, ale v některých případech Bellova obrna ztěžuje pohyb nosu, úst nebo očních víček. V jiných případech může osoba s Bellovou obrnou pociťovat záškuby a slabost na jedné straně obličeje.

Lékaři nevědí, co způsobuje Bellovu obrnu, ale věří se, že to souvisí s orálním herpes virem. Váš lékař může diagnostikovat stav z pohledu na vás, když pociťujete příznaky.

Existuje celá řada léčebných metod založených na vašich příznacích. Některé z nejběžnějších jsou steroidy a fyzikální terapie.

Hemifaciální křeče a tiky

Hemifaciální křeče, známé také jako tic convulsif, jsou svalové křeče, které se vyskytují na jedné straně obličeje. Tyto tiky jsou nejčastější u žen nad 40 let a Asiatů. Neohrožují život, ale mohou být nepříjemné a rušivé.

Hemifaciální křeče vznikají v důsledku poškození sedmého hlavového nervu, který postihuje obličejové svaly. Toto poškození nervu mohl způsobit jiný stav, nebo to může být důsledek tlaku krevní cévy na nerv.

Hemifaciální spazmus lze diagnostikovat pomocí zobrazovacích testů, jako je MRI, CT sken a angiografie.

Botoxové injekce jsou nejběžnější formou léčby, i když je třeba je opakovat každých šest měsíců, aby zůstaly účinné. Lék částečně paralyzuje sval, aby zastavil záškuby.

Operace zvaná mikrovaskulární dekomprese je také účinná dlouhodobá léčba, která odstraní cévu způsobující tiky.

Tourettův syndrom

Tourettův syndrom je porucha, která způsobuje, že nedobrovolně opakovaně vydáváte zvuky nebo pohyby. Tourettův syndrom může zahrnovat motorické a řečové tiky. Jsou často nepříjemné, ale nejsou fyzicky bolestivé ani život ohrožující.

Muži jsou třikrát až čtyřikrát pravděpodobnější než u žen k rozvoji Tourettova syndromu a symptomy se obvykle objevují v dětství.

Lékaři nevědí, co způsobuje Tourettův syndrom, ačkoli se věří, že je dědičný, a neexistuje žádný lék na poruchu.

Léčba zahrnuje terapii a léky. Pro osoby s motorickými tiky, jako je škubání rtů, může být botox nejúčinnějším léčebným postupem. Zjistěte, jak může být hluboká mozková stimulace také použita k léčbě Tourettova syndromu.

Parkinsonova choroba

Parkinsonova choroba je onemocnění mozku, které způsobuje třes, ztuhlost a pomalé pohyby. Nemoc je degenerativní, což znamená, že se časem zhoršuje. Časné příznaky Parkinsonovy choroby obvykle zahrnují mírné chvění dolního rtu, brady, rukou nebo nohou.

Lékaři nevědí, co způsobuje Parkinsonovu nemoc. Některé z nejběžnějších způsobů léčby jsou léky na dopaminování dopaminu v mozku, lékařská marihuana a v extrémních případech chirurgie.

Amyotrofická laterální skleróza (ALS)

Amyotrofická laterální skleróza (ALS) — také známá jako Lou Gehrigova choroba — je onemocnění mozku, které postihuje nervy a míchu. Některé z prvních příznaků jsou záškuby, nezřetelná řeč a svalová slabost. ALS je degenerativní a smrtelná.

Váš lékař může diagnostikovat ALS pomocí spinální punkce a elektromyografie. Lou Gehrigovu chorobu nelze vyléčit, ale na trhu jsou k její léčbě dva léky: riluzol (Rilutek) a edaravon (Radicava).

DiGeorgův syndrom

Lidem s DiGeorge syndromem chybí část chromozomu 22, což způsobuje špatný vývoj několika tělesných systémů. DiGeorge se někdy nazývá deleční syndrom 22q11.2.

DiGeorgeův syndrom může způsobit nedostatečně vyvinuté rysy obličeje, což může vést k záškubům kolem úst, rozštěpu patra, namodralé kůži a potížím s polykáním.

DiGeorge syndrom je typicky diagnostikován při narození. I když neexistuje způsob, jak zabránit poruše nebo ji vyléčit, existují způsoby, jak léčit každý symptom individuálně.

Hypoparatyreóza

Hypoparatyreóza je stav, kdy příštítná tělíska produkují velmi nízké hladiny parathormonu, což může následně způsobit nízké hladiny vápníku a vysoké hladiny fosforu v těle.

Jedním z běžných příznaků hypoparatyreózy jsou záškuby kolem úst, krku a rukou.

Možnosti léčby mohou zahrnovat dietu bohatou na vápník nebo doplňky vápníku, doplňky vitamínu D a injekce parathormonu.

Diagnóza

Cukání rtů je motorický příznak, takže pro lékaře je snadné vidět třes, který zažíváte.

Fyzikální vyšetření k vyhodnocení dalších příznaků může být pro vašeho lékaře jedním ze způsobů, jak diagnostikovat, co záškuby způsobuje. Váš lékař se vás také může zeptat na některé otázky týkající se vašeho životního stylu, například jak často pijete kávu nebo alkohol.

Pokud nejsou viditelné žádné další příznaky, může být nutné, aby váš lékař provedl nějaké testy pro diagnózu. Ty se mohou lišit od krevních testů nebo analýzy moči po MRI nebo CT vyšetření.

Jak zastavit cukání rtů

Protože existuje řada potenciálních příčin třesu rtů, existuje také několik léčebných metod.

Pro některé lidi je nejsnazší způsob, jak zastavit cukání rtů, jíst více banánů nebo jiných potravin s vysokým obsahem draslíku. Pro ostatní je nejlepším způsobem, jak zastavit třes, dostat injekce botoxu.

Promluvte si se svým poskytovatelem zdravotní péče o tom, co způsobuje záškuby vašich rtů a nejlepší způsob, jak zastavit tento příznak.

Pokud jste ještě nenavštívili poskytovatele zdravotní péče, možná budete chtít vyzkoušet některý z těchto domácích prostředků:

 • Snižte denní příjem kávy na méně než tři šálky nebo kofein úplně vynechejte.
 • Snižte nebo zcela omezte konzumaci alkoholu.
 • Jezte více potravin s vysokým obsahem draslíku, jako je brokolice, špenát, banány a avokádo.
 • Pomocí prstů a teplého hadříku zatlačte na rty.

Výhled

I když je to neškodné, škubání rtů může být známkou toho, že máte vážnější zdravotní problém. Pokud se vám zdá, že pití méně kávy nebo konzumace většího množství brokolice vašemu příznaku nepomůže, je čas navštívit svého lékaře.

Pokud škubání rtů způsobuje závažnější porucha, je klíčové včasné odhalení. V takových případech jsou často k dispozici léčebné metody, jak zpomalit nástup vážnějších příznaků.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY