Pochopení toho, jak steroidy způsobují osteoporózu

Steroidy se používají k léčbě různých stavů, od lupusu po revmatoidní artritidu. Potenciálním vedlejším účinkem dlouhodobého užívání těchto léků je rozvoj osteoporózy.

Getty Images/adamkaz

Osteoporóza je stav, který ovlivňuje pevnost a strukturu kostí. Ovlivňuje jak minerální hustotu, tak hmotu kostí, což vede ke zvýšenému riziku zlomenin (zlomenin). Tyto jsou nejčastější v zápěstí, páteři a kyčli.

Užívání steroidů je jednou z možných příčin osteoporózy. Zde je uvedeno, jak jsou tyto dvě věci propojeny, co léčba osteoporózy obnáší a jaká opatření můžete přijmout, abyste tomuto onemocnění zabránili.

Jak steroidy způsobují osteoporózu?

Steroidy napodobují přirozeně se vyskytující hormony, které udržují buňky zdravé, snižují zánět a podporují růst. I když jsou tyto léky užitečné, mohou ovlivnit, jak tělo přistupuje ke svým zásobám vápníku a vitamínu D, které jsou nezbytné pro budování silných kostí.

Když člověk užívá steroidy dlouhodobě, jeho kosti mohou zeslábnout nebo křehnout, což vede ke zlomení kostí a ztrátě kostní hmoty. Steroidy také aktivují buňky, které oslabují kosti, zpomalují buňky, které budují nové kosti, a mění hladiny estrogenu a testosteronu v těle.

Jak moc jsou kosti ovlivněny, závisí na délce doby, po kterou je někdo na steroidech, a na dávce. Například lidé, kteří užívají vysoké dávky steroidů, mohou zažít a rychlejší pokles ve zdraví kostí.

Které steroidy způsobují osteoporózu?

Steroidy se obvykle užívají perorálně (ústy), prostřednictvím inhalátoru nebo nosního spreje (vdechováním), injekčně nebo aplikované na kůži nebo do očí. Používají se k léčbě mnoha stavů, včetně astmatu, revmatoidní artritidy, lupusu, zánětlivého onemocnění střev a roztroušené sklerózy.

Mezi typy kortikosteroidů patří:

 • beklometason
 • kortizon
 • flutikason
 • hydrokortizon
 • prednison

Orální steroidy představují nejvyšší riziko pro zdraví kostí, protože se vstřebávají systémově (do celého těla), zatímco jiné formy se používají na specifické oblasti těla k léčbě, a proto mají snížené vedlejší účinky v jiných částech těla.

Tady je méně důkazů podporovat, že steroidy, které jsou inhalovány, přispívají k osteoporóze než ty, které jsou užívány perorálně. Bylo řečeno, vysoké dávky inhalační steroidy mohou vést k problémům s kostmi.

Zdá se, že steroidy, které se aplikují lokálně na kůži, s menší pravděpodobností vedou k osteoporóze.

Steroidy, které mohou způsobit osteoporózu

Typ steroidu Riziko
steroidní tablety může způsobit ztrátu kostní hmoty, pokud se používá déle než 3 měsíce; riziko se zvyšuje s dávkou
steroidní injekce (do žíly/svalu) pravidelné injekce vysokých dávek mohou časem způsobit problémy s kostmi
steroidní injekce (do kloubu) občasné injekce nezpůsobují problémy s kostmi; riziko se zvyšuje s frekvencí
steroidní inhalátory méně pravděpodobné, že způsobí problémy s kostmi, ale je zapotřebí více výzkumu
steroidní krémy pravděpodobně neovlivní zdraví kostí
steroidní oční kapky pravděpodobně neovlivní zdraví kostí
steroidní substituční terapie je nepravděpodobné, že by při vhodném dávkování ovlivnil zdraví kostí

Jaká je léčba osteoporózy způsobené steroidy?

Než začnete užívat steroidy, může vám lékař navrhnout test podobný rentgenovému paprsku nazývanému sken DEXA k měření hustoty kostí. Tímto způsobem máte základní linii, se kterou můžete měřit, abyste mohli sledovat jakékoli ztráty v průběhu léčby.

Pokud se u vás rozvine osteoporóza nebo potřebujete dlouhodobě užívat steroidy, může vám lékař předepsat léky, které zabraňují úbytku kostní hmoty nebo podporují růst kostí:

 • Doplnění: Některé doplňky podporují přirozený růst kostí, jako je vitamin D (800 IU) a vápník (1000 mg).
 • Antiresorpční terapie: Tento první řada léčebná terapie pomáhá snižovat rozpad kostí a zahrnuje užívání bisfosfonátů (Fosamax, Boniva a další) buď perorálně nebo intravenózně.
 • Anabolická terapie: Tato léčba podporuje tvorbu kostí a zahrnuje podávání teriparatidu (Forteo) jako injekci pod kůži.
 • Hormonální substituční terapie: Hormonální substituční terapie, zejména užívání estrogenu a progesteronu po menopauze, pomáhá zlepšit hustotu kostí.
 • Další možnosti léčby: Jiné léčby, jako je tamoxifen a raloxifen, mohou mít estrogenní účinek a chránit kosti.

Můžete zabránit osteoporóze způsobené steroidy?

Diskutujte o rizicích užívání steroidních léků se svým lékařem. Pro mnoho lidí výhody převažují nad riziky, zvláště pokud užíváte léky podle předpisu a sledujete hustotu kostí.

Některé věci, které můžete udělat pro prevenci osteoporózy:

 • Cvičit pravidělně: Zaměřte se na zátěžové aktivity, jako je chůze a zvedání závaží.
 • Prozkoumejte své užívání látky: Vyhněte se kouření a pijte alkohol s mírou.
 • Jíst vyváženou stravu: Jezte zdravé potraviny, které obsahují potraviny s vysokým obsahem vitamínu D, vápníku a bílkovin.
 • Užívejte předepsané léky podle pokynů: Užívejte všechny předepsané léky podle pokynů lékaře nebo zdravotnického pracovníka, abyste se chránili před zlomeninami.

Jaký je výhled pro jedince s osteoporózou způsobenou steroidy?

Vysazení steroidních léků může snížit vaše riziko zlomenin. To znamená, že i předchozí užívání steroidů může ovlivnit vaše zdraví kostí. A Odborníci nesouhlasíte s tím, zda je osteoporóza související se steroidy reverzibilní.

Je důležité komunikovat se svým lékařem o tom, jak užívat léky a kdy je přestat. Váš lékař může dokonce doporučit užívání léků na osteoporózu 6 až 12 měsíců po ukončení užívání steroidů pro zvýšenou ochranu.

Pokud se u vás rozvine osteoporóza, zvažte změny ve své rutině, jako je nošení podpůrné obuvi, vyhýbání se chůzi po kluzkých nebo nebezpečných površích nebo používání zábradlí k ochraně před pády a zlomeninami.

Často kladené otázky

Jak brzy po užití steroidů se může rozvinout osteoporóza?

Většina úbytku kostní hmoty se děje v prvních 6 měsíců po zahájení užívání steroidů. Po roce užívání se může úbytek kostní hmoty zpomalit.

Jaké dávkování způsobuje největší problémy?

Odborníci sdílejí, že užívání již 2,5 miligramů (mg) prednisonu každý den po dobu 3 měsíců nebo déle vystavuje lidi riziku. Riziko se zvyšuje s vyššími dávkami.

Kdo je nejvíce ohrožen?

Dospělí ve věku let 20 a 45 let mají nejvyšší riziko osteoporózy související s užíváním steroidů. Další zdravotní faktory v životě člověka (genetika, pohlaví a věk) mohou také zvýšit šanci na rozvoj osteoporózy.

Lidé starší 50 let mají větší pravděpodobnost zlomeniny kosti kvůli osteoporóze, 1 ze 2 žen a až 1 ze 4 mužů.

Osteoporóza je někdy nazýván „tichá“ nemoc, protože ji můžete mít bez jakýchkoliv výrazných příznaků, dokud si nezlomíte kost.

Pokud užíváte steroidy a máte obavy o zdraví svých kostí, obraťte se na svého lékaře, abyste prodiskutovali svá rizika a všechna preventivní opatření, která mohou pomoci.

Dobrou zprávou je, že pomocí preventivních léků a určitých změn životního stylu se můžete vyhnout dlouhodobým komplikacím.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY