Počítat svůj poslední kouř

“V pondělí přestanu kouřit!” Pokud vaše rodina a přátelé koulí očima, když to říkáte, je to pravděpodobně známka toho, že vaše duševní síla je jen o něco slabší než bezbožný tah Achillovy paty moderního muže: nikotin.

Přestat kouřit je oblíbeným novoročním předsevzetím, slibem novomanželů a předmětem mnoha manželských otrav. Vzhledem k tomu, že nedávný výzkum ukázal, že závislost na nikotinu soupeří se závislostí na heroinu a jiných nelegálních látkách, může to vyžadovat více než jen duševní vůli přestat. Nejen, že se musíte potýkat s přejícími nekuřáky (syrupové, blahosklonné „dobré pro vás“), nevěřícími přáteli („Aha, takže tentokrát? Cokoli.“) a věčnými žvásty („Jak brzy když přestanete kouřit, začnete být zdravější!“), ve skutečnosti musíte projít těmi prvními hodinami, dny a týdny.

Pokud je vaše poslední kouření již naplánované, počítejte s tím. Navzdory všem nevýhodám kouření – včetně rakoviny – je z nějakého důvodu populární. Jste nemocní, unavení a vystresovaní. Potřebujete něco, co vám poskytne tu malou výhodu, kterou ani káva nemůže poskytnout. Když přestanete kouřit, zasloužíte si to trochu oslavit.

1. Udělejte z toho událost, kterou si budete pamatovat.
Produkce posledního kouře vám může ve skutečnosti pomoci vyhnout se cigaretám. Stanovení data předem a plánování večírku vám pomůže udělat mentální posun z kuřáka na nekuřáka. Označení vašeho velkého dne vám také dává šanci dát přátelům a rodině vědět, že se své závislosti zbavujete. Zapojte co nejvíce lidí, bez ohledu na jejich kuřácké návyky. Tímto způsobem získáte potřebnou podporu od nekuřáků a kuřáci, kteří nejsou připraveni přestat, se nebudou cítit odcizení.

Během vaší akce, ať už se jedná o speciální večeři, párty u bazénu nebo večer ve městě, vyslovte své plány, jak skončit. Povzbuďte přátele a rodinu, aby vám pomohli najít důvody, proč přestat kouřit, a všechny výhody nekuřáckého chování.

2. Plánujte dopředu.
Odvykání bude těžké, tak se s přípravami nepozastavujte. Udělejte si seznam věcí, které můžete dělat místo kouření, jako je žvýkání žvýkačky nebo cucání tvrdých bonbónů. Zaznamenejte si požitky, které si dopřejete, jako je mastný burger nebo čerstvé sushi, když se dostanete přes náročný den. Nepřestanete jen kvůli pobídkám, ale pomohou vám toto odvykání posílit jako pozitivní krok.

3. Vystačíte si s malou pomocí svých přátel.
Mít kolem sebe přátele, kteří vás vyslechnou, když jste nervózní, rozmrzelí a prostě se jen tak rozzáříte, může znamenat rozdíl mezi propadnutím touhy a udržením síly. Když budete mít své nekuřácké přátele blíže, když přestanete kouřit, bude snazší zůstat bez kouře. Požádejte je, aby na vás dohlíželi a dali vám vědět, pokud si všimnou, že se vracíte ke starým zvykům, které by mohly vést k relapsu.

4. Vychutnejte si svůj poslední kouř.
Některým lidem umožňuje proces truchlení opustit tento zvyk. Kouření je jako společník a pravděpodobně tu pro vás bylo při oslavách i zklamáních. Dovolte si rozloučit se tak, že si svou poslední cigaretu opravdu vychutnáte. Když budete později čelit chutě, vytočte přítele, než si doběhnete koupit balíček, vybičujte si seznam „důvodů, proč skončit“ a pamatujte, že už jste toho nechali být; už nemusíte kouřit.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY