Poranění mediálního kolaterálního vazu kolena (MCL slza)

Co je to poranění mediálního kolaterálního vazu (MCL)?

Mediální kolaterální vaz (MCL) se nachází na vnitřní straně nebo části vašeho kolena, ale je mimo samotný kloub. Vazy drží kosti pohromadě a dodávají kloubu stabilitu a pevnost.

MCL spojuje horní část holenní kosti nebo holenní kosti se spodní částí stehenní kosti nebo stehenní kosti.

Poranění MCL se často nazývá podvrtnutí MCL. Poranění vazu může vaz buď natáhnout, nebo roztrhnout. MCL poranění kolena je obvykle způsobeno přímým úderem do kolena. Tento typ zranění je běžný u kontaktních sportů.

Obvykle je to výsledek úderu nebo úderu do vnější strany kolena, který natáhne nebo roztrhne MCL.

Typy poranění MCL

Zranění MCL mohou být stupně 1, 2 nebo 3:

 • Poranění MCL 1. stupně je nejméně závažné. Znamená to, že váš vaz byl natažen, ale ne přetržen.
 • Zranění MCL 2. stupně znamená, že váš vaz byl částečně přetržen. To obvykle způsobuje určitou nestabilitu v kolenním kloubu.
 • Poranění MCL 3. stupně je nejzávažnějším typem poranění vazu. Vyskytuje se, když byl váš vaz zcela přetržen. Nestabilita kloubu je běžná u podvrtnutí MCL 3. stupně.

Jaké jsou příznaky poranění MCL?

Příznaky poranění MCL jsou podobné příznakům jiných problémů s kolenem. Je důležité, aby váš lékař prohlédl vaše koleno, aby určil problém.

Příznaky poranění MCL mohou zahrnovat:

 • praskavý zvuk při zranění
 • bolest a citlivost podél vnitřní části vašeho kolena
 • otok kolenního kloubu
 • pocit, že vaše koleno vypadne, když na něj zatížíte
 • zablokování nebo zachycení v kolenním kloubu

Problémy se stabilitou kolena obvykle ukazují na zranění stupně 2 nebo 3.

Jak se diagnostikuje zranění MCL?

Váš lékař může často zjistit, zda máte zranění MCL, vyšetřením kolena. Během vyšetření vám lékař ohne koleno a vyvine tlak na jeho vnější stranu. Budou schopni zjistit, zda je vaše vnitřní koleno uvolněné, což by znamenalo zranění MCL.

Je důležité, abyste během vyšetření uvolnili svaly nohou. To vašemu lékaři usnadní testování stability vašich vazů. Během vyšetření můžete pociťovat určitou bolest a citlivost v koleni.

Váš lékař může nařídit zobrazovací testy, které pomohou diagnostikovat vaše zranění kolena. Rentgen poskytne vašemu lékaři obraz kostí v koleni. To jim může pomoci vyloučit jiné problémy s kolenem.

Během rentgenu vám technik umístí koleno tak, aby přístroj mohl zaznamenávat snímky. To může způsobit určitou bolest, pokud je vaše koleno citlivé nebo oteklé. Tento proces však bude trvat jen několik minut. Rentgen řekne vašemu lékaři, zda došlo ke zranění kostí v koleni.

Váš lékař může také nařídit vyšetření magnetickou rezonancí. Jedná se o test, který využívá magnety a rádiové vlny k vytvoření snímků těla.

Pro vyšetření magnetickou rezonancí si lehnete na stůl a technik vám umístí koleno. Přístroj MRI často vydává hlasité zvuky. Na ochranu uší vám mohou být poskytnuty špunty do uší.

Stůl se zasune do skeneru a zaznamenají se snímky vašeho kolena. Během vyšetření magnetickou rezonancí budete moci komunikovat se svým technikem prostřednictvím mikrofonu a reproduktorů v přístroji.

Obrázky z MRI řeknou vašemu lékaři, zda máte problém se svaly nebo vazy kolena.

Jak se léčí zranění MCL?

Možnosti léčby se liší v závislosti na závažnosti poranění MCL. Většina zranění MCL se po několika týdnech odpočinku sama zahojí.

Okamžité ošetření

Okamžitá léčba je nezbytná ke zmírnění bolesti a ke stabilizaci kolena. Mezi možnosti okamžité léčby patří:

 • aplikace ledu ke snížení otoku
 • zvedněte koleno nad srdce, abyste pomohli s otoky
 • užívání nesteroidních protizánětlivých léků (NSAID) ke zmírnění bolesti a otoku
 • stlačování kolena pomocí an elastický obvaz popř rovnátka
 • odpočívá
 • pomocí berlí, abyste udrželi váhu od zraněného kolena

Léčebna

Když se zotavujete ze zranění, cílem je znovu získat sílu v koleni a zabránit dalšímu zranění. Léčba může zahrnovat:

 • fyzikální terapie k posílení svalů a zlepšení rozsahu pohybu kolena
 • nošení ochranné kolenní ortézy během fyzické aktivity
 • omezení činností, které mohou způsobit další zranění, jako jsou kontaktní sporty

Chirurgická operace

Vzácně bude zranění MCL vyžadovat chirurgický zákrok. Operace je nutná, když je vaz natržen tak, že se nemůže sám opravit. Provádí se také, když dojde k poranění MCL s jinými poraněními vazů.

Před operací může váš chirurg pomocí artroskopie důkladně prozkoumat rozsah vašeho zranění a hledat související zranění uvnitř vašeho kolena. Artroskopie zahrnuje vložení malé tenké kamery malým řezem nebo řezem.

Po artroskopickém vyšetření váš chirurg provede malý řez podél vnitřní strany vašeho kolena. Pokud je váš vaz přetržen v místě, kde se připojuje k holenní nebo stehenní kosti, může váš chirurg použít jeden z nich k opětovnému připojení:

 • velké stehy
 • kostní sponky
 • kovový šroub
 • zařízení zvané sutura kotva

Pokud je trhlina uprostřed vazu, váš chirurg sešije vaz dohromady.

Jaký je výhled na zranění MCL?

Výhled je obvykle dobrý bez ohledu na to, zda je nebo není nutná operace. Doba zotavení se liší v závislosti na závažnosti vašeho zranění MCL. Vzhledem k tomu, že zranění MCL 1. stupně jsou lehčí, trvá jejich hojení jen několik dní.

Zranění 2. stupně však může trvat až čtyři týdny. Zranění 3. stupně jsou nejzávažnější a mají nejdelší dobu zotavení. Obvykle trvá osm týdnů nebo déle, než se tyto typy zranění zahojí.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY