Porozumění úmrtnosti na rakovinu prostaty

Zatímco rakovina prostaty může být vážná, většina lidí na tuto nemoc neumírá. Je léčitelná, zvláště když je diagnostikována v rané fázi.

The databáze SEER uvádí, že 18,8 na 100 000 mužů zemřelo na rakovinu prostaty ročně v letech 2016 až 2020. Centra pro kontrolu nemocí96 % lidí diagnostikovaných v letech 2012 až 2018 bylo o 5 let později stále naživu.

Je to pravděpodobně proto, že rakovina prostaty má tendenci být včas zachycena prostřednictvím screeningových programů, což zvyšuje pravděpodobnost úspěšné léčby, a má tendenci růst pomalu.

Je to však poměrně běžné s téměř 300 tisíc nové případy očekávané v roce 2023.

Úmrtnost má také zpomalil její poklescož naznačuje, že více lidí nedostává diagnózu, dokud rakovina nedosáhne pokročilejšího a vážnějšího stadia.

Všimnete si, že jazyk používaný ke sdílení statistik a dalších datových bodů je docela binární a kolísá mezi použitím výrazů „muž“ a „žena“ nebo „muži“ a „ženy“.

I když se obvykle vyhýbáme podobným výrazům, specifičnost je klíčová při podávání zpráv o účastnících výzkumu a klinických nálezech.

Bohužel, studie a průzkumy uvedené v tomto článku neuváděly údaje o účastnících, kteří byli transgender, nebinární, genderově nekonformní, genderqueer, gender nebo bez pohlaví, nebo je nezahrnovaly.

Pochopení čísel

Úmrtností se rozumí počet lidí, kteří zemřeli na rakovinu prostaty v určitém období, vydělený celkovým počtem obyvatel v té době.

Toto druhé číslo je obvykle na 100 000 lidí.

Tyto sazby neberou v úvahu věk, pohlaví ani jiné demografické údaje, které je třeba zohlednit, aby se určila šance jednotlivce na přežití.

Můžete si také přečíst o míře přežití, pokud jde o rakovinu. Ty obvykle udávají procento lidí, kteří byli naživu 5 let po diagnóze rakoviny a pocházejí z databáze SEER.

Míra přežití jsou pouze odhady pro běžnou populaci a modernější pokroky v léčbě spolu s individuálními demografickými údaji nebudou zohledněny.

Pochopení stádií rakoviny prostaty

Rakovina prostaty se dělí na různá stádia.

Můžete je vidět jako lokalizované, regionální a vzdálené nebo podle čísel, jako je Fáze 1.

Kategorie znamenají následující:

 • lokalizované: Rakovina zůstává uvnitř prostaty.
 • Regionální: Rakovina postoupila do dalších oblastí poblíž prostaty.
 • Vzdálený: Rakovina postoupila do vzdálenějších oblastí, jako jsou plíce.

Kategorie etap jsou následující:

 • Fáze 1: Rakovina je pouze uvnitř prostaty a zůstává na nízkém stupni (stupeň 1) nebo se nachází pouze v polovině nebo méně jedné strany prostaty.
 • Fáze 2: Rakovina je pouze stále uvnitř prostaty, ale může být nalezena na obou stranách a může být mírně vyššího stupně (stupeň 2).
 • Fáze 3: Rakovina může postoupit do blízké tkáně nebo orgánů, jako je konečník nebo močový měchýř, a může být mnohem vyššího stupně (až do stupně 5).
 • Fáze 4: Rakovina postoupila do lymfatických uzlin nebo vzdálenějších částí těla, jako jsou kosti.

Výhled podle věku

U starších mužů je větší pravděpodobnost vzniku rakoviny prostaty. Podle databáze SEERdiagnóza je nejčastější u lidí ve věku 65 až 74 let.

Úmrtnost je také vyšší u lidí ve věku 75 až 84 let, přičemž průměrný věk úmrtí na nemoc je v současnosti 79 let.

A nedávné studie zjistili, že riziko úmrtí u mužů diagnostikovaných před 70 lety bylo 17 %. Toto se zvýšilo na 21 %, když byla diagnostikována po 70. roce věku.

Výhled po etapách

Screening rakoviny prostaty znamená, že většina případů je zachycena v rané fázi.

Čím pokročilejší je rakovina, tím vyšší je úmrtnost.

Karcinom prostaty v lokalizovaném a regionálním stádiu měl a 100% 5letá relativní míra přežití mezi roky 2013 a 2019.

To se u vzdálených případů snížilo na 34 % – jinými slovy, když se rakovina rozšířila do vzdálenějších částí těla.

Faktory ovlivňující celkový výhled

Celkově má ​​rakovina prostaty nízkou úmrtnost.

Při rozhodování o prognóze budou lékaři zvažovat několik věcí.

Tyto zahrnují:

 • Váš věk a celkový zdravotní stav
 • Zda rakovina postoupila do jiných oblastí těla
 • Stupeň rakoviny, což je to, jak abnormální jsou buňky – vyšší stupeň (také známý jako Gleasonovo skóre) má obecně horší výhled
 • Prostatický specifický antigen (PSA), což je přirozeně se vyskytující protein, hladina rakoviny (vyšší hladina PSA znamená, že rakovina může růst rychleji)
 • Pravděpodobný úspěch léčby

Kde se dozvědět více a najít podporu

Existuje spousta zdrojů online, které vám pomohou dozvědět se více o rakovině prostaty a získat radu a podporu, pokud jste vy nebo váš blízký obdrželi diagnózu.

Nadace Prostate Cancer Foundation nabízí podporu a poradenství lidem žijícím s rakovinou prostaty, zatímco Zero Prostate Cancer má vzdělávací obsah spolu s osobními a online skupinami vrstevníků.

Můžete se také dozvědět více o životě s rakovinou prostaty z American Cancer Society a spojit se s ostatními ve stejné pozici přes CancerCare.


Lauren Sharkey je britská novinářka a autorka specializující se na ženská témata. Když se nesnaží objevit způsob, jak zahnat migrény, může být nalezena při odkrývání odpovědí na vaše číhající zdravotní otázky. Napsala také knihu profilující mladé ženské aktivistky po celém světě a v současnosti buduje komunitu takových odpůrců. Chyť ji Cvrlikání.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY