Poznejte svůj Rx: Jaká biologická léčiva existují?

Většina léků ve vaší skříni je pravděpodobně vyrobena z nebiologických materiálů. Zamyslete se na chvíli o běžných lécích, jako jsou antacida, aspirin nebo statiny, které vám předepíše lékař. Všechny jsou vytvořeny v laboratoři ze syntetických přísad. Protože jsou tyto léky tak známé, mnoho lidí si možná neuvědomuje, že nepocházejí z přírody.

Biologie jsou různé. Jsou samostatnou třídou léků vyrobených z biologických zdrojů. Přesněji řečeno, jsou extrahovány nebo syntetizovány z biologických systémů, ale často napodobují buněčné produkty, které se přirozeně vyskytují v těle. Tato léčba je příslibem úlevy pro lidi žijící se zánětlivými stavy, jako je artritida. Mnoho biologických léků je teprve nyní široce předepisováno, ale tato třída léčby existuje již mnoho desetiletí.

Co jsou biologika?

The US Food and Drug Administration (FDA) definuje biologika jako produkty vyrobené z přírodních zdrojů. To znamená, že mohou zahrnovat látky pocházející ze všeho možného od mikroorganismů po zvířata a lidi. Biologové používají proteiny, cukry, buňky, tkáně a další přírodní materiály k výrobě lékařských produktů.

Syntetické drogy mají specifické složení. Například aspirin se skládá z 21 atomů vytvořených ve specifickém tvaru. Naproti tomu úplné složení biologických látek je často neznámé. To proto, že materiál je komplikovaný a větší než chemikálie vyrobené v laboratoři. Tyto léky jsou křehké a uchovávané v tekuté formě a jsou injektovány nebo podávány intravenózně.

Mnoho lékařských produktů, o kterých pravděpodobně víte, je podobných biologickým. Vakcíny a krev používané pro transfuze jsou dva příklady.

Jaké stavy se léčí biologickými přípravky?

Biologie má významný vliv v lékařské oblasti. V roce 2017 FDA schválil biologické přípravky k léčbě řady stavů, včetně onemocnění ledvin, roztroušené sklerózy, astmatu, vysokého cholesterolu, revmatoidní artritidy, lupusu a Crohnovy choroby, podle zprávy v Scientific American.

Vědci dosáhli některých významných pokroků v léčbě díky biologikám. T-VEC, lék, který se zaměřuje na buňky melanomu, je klasifikován jako biologický. Lék je vyroben z geneticky modifikovaného herpes viru. Zabíjí rakovinné buňky, zatímco zdravé buňky nechává nedotčené.

Mnoho dobře známých léků, jako jsou Enbrel a Humira na psoriatickou artritidu, jsou biologické. Tyto léky se zaměřují na oblasti imunitního systému těla, které způsobují příznaky. Například lidé žijící s psoriatickou artritidou mají příliš mnoho proteinu tumor nekrotizujícího faktoru alfa (TNF-alfa). Tento protein způsobuje zánět. Enbrel deaktivuje TNF-alfa, čímž snižuje zánět.

Jsou biologické léky lepší než syntetické léky?

Přitažlivost biologických léků je jejich schopnost zacílit léčbu na konkrétní část těla, jako v případě Enbrelu. Konvenční léky působí buď na celý imunitní systém těla, nebo na širší škálu imunitních cest.

Léky, syntetické i biologické, obvykle působí tak, že vstupují do buněk v těle. Jakmile jsou léky uvnitř, změní to, jak buňky fungují, fungují nebo interagují s imunitními buňkami. Syntetické léky jsou menší než biologické, takže ne vždy zasáhnou svůj cíl. Biologické přípravky jsou větší, což dává lékům více způsobů, jak se připojit na správné místo.

I když biologické látky zasáhly svůj cílový marker s větší přesností, ne vždy fungují stejně u každého, kdo je užívá. Lékaři stále nevědí, které biologické léky budou u každého konkrétního pacienta fungovat. Například jeden pacient s psoriatickou artritidou může dobře reagovat na Enbrel, protože se zaměřuje na TNF-alfa. Jiný pacient může reagovat na jinou biologickou látku, jako je Cosentyx, která se zaměřuje na protein interleukin-17.

Nesou biologická léčiva nějaká rizika?

Stejně jako u konvenčních léků mají biologické léky další možné vedlejší účinky a rizika. Vše závisí na tom, jak lék funguje v těle. Johns Hopkins Arthritis Center varuje, že některé biologické látky mění fungování imunitního systému. U lidí, kteří používají určité typy biologických léků, existuje větší riziko infekce a rakoviny. Kromě toho mohou biologické látky potenciálně spustit další autoimunitní stavy.

Mohu požádat svého lékaře o biologickou léčbu?

Biologická léčiva nejsou u většiny stavů léčbou první volby. V závislosti na vaší anamnéze může váš lékař chtít začít s konvenčními léky před biologickými léky. Pokud je vám například diagnostikována psoriatická artritida, většina lékařů vám může nejprve předepsat nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID) nebo chorobu modifikující antirevmatika (DMARD). Pokud tyto léky nezaberou, může se váš lékař rozhodnout, že lepší možností léčby je biologická léčba.

Jídlo s sebou

Nedávné vědecké pokroky odstranily některé záhady obklopující biologické látky. Jak ukazují schvalování nových léků, výzkumníci se stále více zaměřují na biologické látky. Tyto léky mají potenciál léčit širokou škálu stavů. Představují novou generaci léků, které nabízejí šanci na zlepšení pohody mnoha lidí.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY